Reklama

Z Jasnej Góry

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia na Jasnej Górze

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywała się na Jasnej Górze w duchu dziękczynienia za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się tu w 1991 r. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tys. pątników. Najliczniej – w 310. warszawskiej kompanii.

Ojciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Ojców Paulinów, apelował: – Byśmy tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który został zapalony w naszym narodzie i w krajach Europy Wschodu i Zachodu podczas VI Światowych Dni Młodzieży, nigdy nie zagasili. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, w kazaniu podczas Sumy odpustowej przypomniał szczególne zawierzenie Jana Pawła II Maryi i to, że wciąż pozostaje on świadkiem afirmacji życia, radości i nadziei, które „nie były i nie są naiwną oraz próżną rzeczywistością, bo wynikają z głębokiej wiary w Boga” (fragmenty homilii drukujemy na s. 6). Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zachęcał, by zabrać ze sobą Maryjne przesłanie Jana Pawła II i testament prymasa Wyszyńskiego w miejsca naszej nauki, pracy, do swoich domów i rodzin.

W rocznicę Cudu nad Wisłą pobłogosławiona została tablica upamiętniająca wielką jasnogórską modlitwę Polaków pod przewodnictwem biskupów o ocalenie przed sowiecką inwazją na Europę. Jest na niej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, do którego po 100 latach powróciliśmy.

Na jasnogórski odpust z różnych stron kraju przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Niektóre kompanie, jak dominikańska, to „owoc” jasnogórskiego spotkania młodych świata.

15 sierpnia to także tradycyjnie już święto Wojska Polskiego. W Apelu Jasnogórskim uczestniczyli tego dnia przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Rozważanie poprowadził abp gen. bryg. Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego. Po Apelu Jasnogórskim na placu przed szczytem na pamiątkę wydarzeń z 1920 r. oddane zostały salwy armatnie na cześć Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego i za pomyślność Rzeczypospolitej (na zdjęciu obok).

Reklama

Rubrykę redagują:

Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

• 25 sierpnia

godz. 17.15 – od Nieszporów w archikatedrze świętej Rodziny rozpocznie się procesja Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę;

godz. 19.00 – Msza św. na szczycie (zakończenie nowenny jasnogórskiej);

godz. 21.00 – Apelem Jasnogórskim zainagurowane zostanie na błoniach oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim Soli Deo per Mariam w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach;

czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej.

• 26 sierpnia

godz. 5.30 – Godzinki;

godz. 6.00 – odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św.;

godz. 11.00 – Suma pontyfikalna – abp Wojciech Polak, prymas Polski,

Akt Odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego; godz. 19.00 – Msza św. w patronalne święto archidiecezji i miasta Częstochowy;

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Piłka nożna na Jasnej Górze

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję