Reklama

Wiara

Zakonnica, która skradła nam serca

Trzeba żyć intensywnie i z wdzięcznością Bogu za każdą podarowaną nam chwilę – mówi s. Cristina Scuccia w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim.

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. 10-11

[ TEMATY ]

zakon

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski: Niewątpliwy muzyczny talent, piękny śpiew i radosna wiara – taką s. Cristinę znamy z przekazów medialnych. Siostro, jak przekonać dziś ludzi do wyznawania, a nawet manifestowania wiary w Chrystusa?

S. Cristina Scuccia: Najpierw dziękuję Niedzieli za to, że mogę się z Wami podzielić moim skromnym doświadczeniem wiary. Według mnie, nie da się przekonać innych do manifestowania wiary inaczej jak tylko i wyłącznie świadectwem życia. Żyjemy w czasach, w których wszystko jest szybkie i powierzchowne, w przeciwieństwie do wiary, która jest tajemnicą i wymaga czasu, skupienia, doświadczenia i modlitwy. Dlatego tylko autentyczny przykład życia może być najbardziej bezpośrednią i namacalną drogą dojścia do ludzkich serc!

W jednym z wywiadów powiedziała Siostra: „Nie jestem żadną gwiazdą pop. Czuję się pokornym narzędziem, które ma nadzieję być przydatne dla Kościoła...”. W Polsce podkreśla się, jak ważne jest dziś, by młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w życiu Kościoła. Jak przekonać młodych do Kościoła?

(Uśmiecha się)... To jest pytanie, które ja też sobie zadaję. Wiemy, że generalnie cały Kościół szuka odpowiedzi na to pytanie, jak dotrzeć do serc młodych ludzi i aktywnie włączyć ich do życia wspólnotowego. Moim zdaniem, trzeba umieć ich słuchać, być blisko bez zbytecznych słów, próbować z nimi rozmawiać ich językiem, wykorzystując ich narzędzia: muzykę, media społecznościowe i wszystko to, co jest związane z „ich światem”. Musimy dać młodzieży więcej pewności siebie! Jeśli młody człowiek jest zaangażowany w coś, w co wierzy, robi to z całą energią, z pasją, siłą i autentycznością, i wypełnia to cały jego czas.

Niedziela patronuje inicjatywie młodych z KSM „Kocham Kościół”. Dziś doświadczamy dużo niechęci, a nawet nienawiści do Kościoła. Dlaczego warto kochać Kościół?

Kościół składa się z ludzi z krwi i kości. Często się o tym zapomina i nie myśli się, że kapłan, osoba konsekrowana czy wierzący świecki jest tylko człowiekiem, a więc grzesznikiem, istotą kruchą, słabą, i dlatego wszyscy potrzebują jedynego Doktora – Jezusa. Często się myśli, że ludzie Kościoła i ludzie chodzący do kościoła muszą być wzorowi, wręcz doskonali. A ludzie nigdy nie będą doskonali – doskonały jest tylko Bóg! My wszyscy nie jesteśmy doskonali, ale pociąga nas przykład doskonałego Boga. Kościół musi być kochany, ponieważ jest jedynym miejscem, w którym można leczyć te nasze niedoskonałości, słabości i grzechy, których sami nie jesteśmy i nigdy nie bylibyśmy w stanie wyleczyć. Kościół jako wspólnota ma, oczywiście, swoje pozytywne, ale i negatywne strony, ponieważ składa się z ludzi, z którymi nie zawsze można się dogadać. Stale przypomina on jednak, że nie jesteśmy skazani na własne siły, lecz potrzebujemy miłości Boga i miłości drugiego człowieka.

Reklama

Na Jasnej Górze śpiewaliśmy ulubione piosenki św. Jana Pawła II w 30. rocznicę ŚDM w Częstochowie. A jaką piosenkę zaśpiewałaby Siostra papieżowi?

Jak wspaniale jest pomyśleć o św. Janie Pawle II! Byłam nastolatką, gdy był papieżem, i to nastolatką oddaloną od Jezusa. Papieżowi zaśpiewałabym Emmanuel – dla mnie jeden z najpiękniejszych hymnów ŚDM, który był śpiewany w Rzymie w 2000 r.

Jakie ma Siostra plany na przyszłość?

Przyszłość? (Uśmiecha się i szeroko otwiera oczy). Jest w rękach Opatrzności! Powiem Księdzu szczerze: dla mnie sama obecność w Polsce, w Częstochowie, już jest cudem, bo mogę uczestniczyć w tym wspaniałym doświadczeniu dzielenia się z Wami wiarą, zwłaszcza po ciężkim czasie pandemii, którego wszyscy doświadczyliśmy i wciąż doświadczamy. Dlatego jestem przekonana, że lepiej żyć intensywnie każdą chwilą, która jest nam podarowana, i to żyć z wdzięcznością! Bardzo Wam dziękuję za wyrazy sympatii i proszę o modlitwę, bo moje serce zawsze potrzebuje opieki i duchowego wsparcia.

Specjalne pozdrowienia od siostry Cristiny dla czytelników Niedzieli Zobacz

Siostra Cristina Scuccia, ze Zgromadzenia Urszulanek Świętej Rodziny, w 2014 r. zwyciężyła w telewizyjnym konkursie The Voice of Italy. Śpiewała wówczas w habicie, a przed kamerami wezwała do wspólnego odmówienia modlitwy Ojcze nasz. Jej występy spotykają się z żywiołowym odbiorem publiczności. Na kanale YouTube obejrzało jej występy ponad 100 mln ludzi. Do tej pory wydała dwa single i jeden album. W lipcu 2016 r. śpiewała na ŚDM w Krakowie, a w sierpniu 2021 r. przyjechała pierwszy raz do Częstochowy, by wziąć udział w festiwalu muzyki chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”, którego patronem medialnym jest Niedziela. Na co dzień s. Cristina mieszka w Mediolanie i pracuje w przedszkolu.

2021-08-17 13:39

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołania kapłańskie i zakonne w 2020: 438 nowych kandydatów

[ TEMATY ]

zakon

powołanie

Adobe Stock

W bieżącym roku akademickim 2020/2021 formację ku kapłaństwu rozpoczęło w Polsce 438 nowych kandydatów: w seminariach diecezjalnych 289 alumnów, a w zakonach 149 – informuje ks. Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Jest to o 60 kandydatów mniej niż w ubiegłym roku.

Dla porównania w 2019 r. formację ku kapłaństwu rozpoczęło 498 kandydatów, w tym w seminariach diecezjalnych 324, a w zakonach 174.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję