Reklama

Niedziela Małopolska

Jest wzorem

Przykład bł. Anieli Salawy uczy nas, że można być świadkiem Chrystusa, wiodąc zwyczajne życie – przekonywał ks. Paweł Zięba w czasie Mszy św. przy źródełku, z którego przyszła błogosławiona czerpała wodę.

Niedziela małopolska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

MFS/ Niedziela

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

W 30. rocznicę beatyfikacji bł. Anieli Salawy – patronki III Zakonu Franciszkanów, służących, studentów oraz chorych na stwardnienie rozsiane – w krakowskiej bazylice o. Franciszkanów, przy grobie błogosławionej, została odprawiona w intencji jej kanonizacji Msza św.

Także mieszkańcy Sieprawia pamiętali o rocznicy wyniesienia na ołtarze rodaczki 13 sierpnia 1991 r. przez Jana Pawła II. Na polanie przy źródełku, przy ołtarzu polowym została odprawiona Msza św., której przewodniczył proboszcz sieprawskiej parafii – ks. Paweł Zięba, a koncelebransami byli: ks. prałat Piotr Kluska (od lat dbający o rozwój kultu bł. Anieli), wikariusz – ks. Michał Curzydło, proboszcz parafii w Zawadzie – ks. Czesław Stożek (do Sieprawia przybył razem z parafianami i orkiestrą) oraz ks. Dariusz Siuta (przyjechał z parafii Siekierczyn, z diecezji legnickiej). Licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Sieprawia. O oprawę muzyczną zadbały: Orkiestra OSP Zawada i Orkiestra Dęta Sieprawianka.

Proboszcz parafii przywołał w homilii m.in. wypowiedź kard. Stanisława Nagyego, który 15 lat temu podkreślał drogę do świętości wybraną przez sieprawiankę, zaznaczając, że Aniela Salawa szukała w Krakowie – do którego udała się, aby służyć – życia pokornego. Ksiądz Zięba zauważył, że w dzisiejszych czasach naznaczonych rozlicznymi problemami i kryzysami potrzebujemy konkretnych wzorów do naśladowania. Przekonywał, że może nim być Aniela Salawa. Podkreślił: – Przykład bł. Anieli uczy, że można być świadkiem Chrystusa, wiodąc zwyczajne, naznaczone cierpieniem życie. Nie ma znaczenia, jaką pracę wykonujemy, jakie powołanie realizujemy.

Reklama

Uczestniczący we Mszy św. przeszli w procesji pod pomnik „Naucz nas być wolnymi”, a następnie – do Starego Kościoła, w którym Aniela Salawa została ochrzczona. Pobłogosławieni relikwiami bł. Anieli modlili się w intencji Ojczyzny. Muzyka i wspólny śpiew: „W podkarpackiej pięknej ziemi/gdzie wśród jarów i strumieni/gdzie rozległych wzgórz połacie/przyszłaś na świat w wiejskiej chacie/. Anielo Salawo, siostro nasza droga/wstawiaj się za nami/tam przed tronem Boga...” rozbrzmiewały o zmierzchu po sieprawskiej ziemi. Z kolei 15 sierpnia odbył się w Starym Kościele koncert Na powrót tym, czym w istocie jestem zespołu Noro Lim. Repertuar powstał w oparciu o dzienniczek bł. Anieli Salawy.

Kustosz sieprawskiego sanktuarium poinformował, że w uroczystość odpustową – 9 września Mszę św. o godz. 18 będzie sprawował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona z Sieprawia

Jest patronką ojczyzny, tercjarzy franciszkańskich, służących, studentów, nieuleczalnie chorych oraz chorych na stwardnienie rozsiane. Jej atrybutem jest różaniec.

Sto lat temu, 12 marca 1922 r., zmarła Aniela Salawa. Jej ostatnie chwile życia doczesnego opisał redemptorysta o. Franciszek Świątek w książce pt. W blaskach Anioła. Bł. Aniela Salawa. Autor przypomina, że na 4 dni przed śmiercią przeniesiono ją (cierpiącą z powodu chorób płuc, gardła, krtani, raka żołądka i rozsianego stwardnienia rdzenia kręgowego) z maleńkiego pomieszczenia w suterenie do szpitalika św. Zyty. Umierająca nie mogła mówić, 11 marca odzyskała jednak głos, ożywiła się i nabrała niezwykłego blasku. Z zachowanych relacji wynika, że przed śmiercią zobaczyła Matkę Bożą. W niedzielę 12 marca w 1922 r. około południa, gdy przyjęła Komunię św., jej twarz bardzo się zmieniła. Anna – jej rodzona siostra zapamiętała, że oczy Anieli zajaśniały, stały się błękitne. Odniosła wrażenie, że kogoś widzi...

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję