Reklama

Niedziela Łódzka

Z Jasnej Góry do Łodzi

Przyjechali do Łodzi, by głosić słowo Boże i razem budować wspólnotę Kościoła.

Niedziela łódzka 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Paweł Gabara

O. Wojciech Dec – paulin, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi

O. Wojciech Dec – paulin, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi

W 100-lecie diecezji łódzkiej do pracy duszpasterskiej w Łodzi dołączyły dwa zgromadzenia zakonne. Decyzją Metropolity Łódzkiego w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża od pierwszej niedzieli sierpnia swoją posługę rozpoczęli oo. dominikanie, natomiast w parafii Dobrego Pasterza ojcowie z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, potocznie nazywani paulinami.

– Parafianie naszej nowej placówki przyjęli nas z wielką życzliwością i otwartością – wspomina paulin o. Wojciech Dec. – Przyznaję, że nie spodziewaliśmy się takiego przyjęcia i nie ukrywam, że szliśmy do Łodzi z radością, ale też lekkim lękiem. Przyjechałem do Łodzi dwa dni przed oficjalnym przejęciem parafii i kiedy tak usiadłem wieczorem w pustym pokoju, to pomyślałem: „Panie, gdzie Ty nas posłałeś” i wtedy przyszło do mnie światło, że jestem w świątyni, która jest dedykowana Dobremu Pasterzowi, więc czemu się lękam i niepokoję. Następnego dnia dowiedziałem się, że przyjechałem dokładnie w dniu, w którym przed 70 laty erygowano parafię, choć historia powstania kościoła jest o wiele starsza. Ucieszyło mnie to, że w jakimś sensie będziemy kontynuować życie zakonne, które w tym miejscu narodziło się na początku XX wieku – wszak świątynię i budynki do niej przyległe wybudowali bracia bezhabitowi ze Zgromadzenia Synów Matki Bożej Bolesnej, nazywani dolorystami. I tu pojawia się bardzo ważny dla paulinów i naszej duchowości wątek, mianowicie ten związany z osobą Matki Bożej. Kiedy wszedłem do świątyni, to natychmiast zwróciłem uwagę na polichromię okalającą prezbiterium, dostrzegłem na niej paulina klęczącego przed obrazem Matki Bożej. Odczytuję to jako znak, że my paulini, którzy jesteśmy stróżami jasnogórskiego obrazu mamy być również i w tym miejscu – podkreśla o. Dec.

Kanclerz łódzkiej kurii ks. dr Zbigniew Tracz witając paulinów w nowej wspólnocie, wyraził nadzieję, że bogactwo nowych charyzmatów, które przynoszą z sobą zgromadzenia zakonne, przyczyni się do odnowy życia religijnego, ducha modlitwy i kontemplacji. Natomiast o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów powiedział, że pierwszy raz w historii zgromadzenia paulińskiego, zakonnicy zagoszczą w archidiecezji łódzkiej i wyraził nadzieję, że tych czterech, młodych gorliwych kapłanów stanie się znakiem modlitewnej jedności parafii z całą rodziną paulińskiego zakonu rozsianego w 17 krajach świata.

– Pracę duszpasterską chcemy skupić na pracy z wiernymi, szczególnie na dobrej komunikacji z nimi, tak by oni czynnie uczestniczyli w naszych działaniach – mówi o. Dec. Pierwszym, takim wyraźnym akcentem wspólnego poznania się, będzie uroczystość ku czci Matki Bożej Częstochowskiej gdy 26 sierpnia. o godz. 11.30, celebrowana będzie Msza św. przy ołtarzu polowym „na szczycie”. Na tę liturgię paulini zapraszają mieszkańców swojej parafii oraz Łodzi.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnili siedem wieków historii

Świętując odpust, wierni z parafii św. Anny w Grodziszczu w dekanacie Świdnica Zachód upamiętnili 27 kapłanów, którzy przez ponad 700 lat posługiwali miejscowej ludności.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy z wykazem duchownych począwszy od 1315 r. dokonał proboszcz, ks. Mateusz Pawlica, pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia, który podkreślił ciągłość istnienia parafii od XIII wieku. Na zaproszenie proboszcza, głównym celebransem odpustowej liturgii, był redemptorysta z Barda, o. Mirosław Grakowicz, kustosz bazyliki Nawiedzenia NMP, on też wygłosił homilię. Przy ołtarzu stanęli także ks. Mateusz Grzegorczyk i ks. Łukasz Kowalczuk.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję