Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W rocznicę Nawiedzenia

Pięćdziesiątą rocznicę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w symbolach pustej ramy, świecy i Ewangeliarza obchodzono w Bełżcu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum autora

Kard. Wyszyński z parafianami w Bełżcu

Kard. Wyszyński z parafianami w Bełżcu

Data 7 sierpnia 1971 r. na zawsze zapisała się nie tylko w kronikach parafii Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu, ale także w sercach uczestników wydarzenia, które wówczas miało miejsce. Tego dnia bełżecka wspólnota parafialna przeżywała uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w symbolach pustej ramy, świecy i Ewangeliarza. Brak kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wynikał z faktu odebrania ikony przez ówczesne władze państwowe z trasy peregrynacji. Miało to miejsce podczas przejazdu między Warszawą a Katowicami 4 września 1966 r. Od tego czasu peregrynujący od 1957 r. obraz nie mógł już opuszczać Jasnej Góry, nie zakończyły się natomiast gromadzące wielu uczestników uroczystości w parafiach.

Bełżec był ostatnim przystankiem na trasie Nawiedzenia na terenie archidiecezji w Lubaczowie. Doniosłości temu wydarzeniu dodała niespodziewana, a tym samym wywołująca wielką radość obecność kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego, przyjętych z gościnnością przez gospodarza archidiecezji bp. Jana Nowickiego i ks. kan. Stanisława Węglowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Bełżcu. Po zakończeniu uroczystości symbole nawiedzenia przybyły w procesji do Tomaszowa w diecezji lubelskiej.

Reklama

Po upływie 50 lat od tamtego wyjątkowego wydarzenia w sobotę 7 sierpnia w kościele parafialnym w Bełżcu była sprawowana Msza św. będąca dziękczynieniem Bogu za tamten dzień. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Stanisław Szałański, a Słowo Boże wygłosił wikariusz ks. Marcin Kornaga. Zwrócił uwagę, że celebrowania tej rocznicy nie można sprowadzić jedynie do pobożnych wspomnień. Apelował o potraktowanie jej jako zobowiązania do wierności Bożemu Słowu, pozostawionemu nam przez Kardynałów, których Kościół wskazuje nam dziś jako świętych.

Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której dziękowaliśmy Najwyższemu za dar Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, jak i za wizytę w Bełżcu Apostołów naszych czasów. Rozważając fragmenty ich nauczania, prosiliśmy o posłuszeństwo Bożemu Słowu oraz polecaliśmy intencje parafii i diecezji.

Przeżywaniu rocznicy towarzyszy wystawa zdjęć z uroczystości sprzed 50 lat, możliwa dzięki parafianom, którzy udostępnili w tym celu swoje bezcenne fotografie. Mamy nadzieję, że wspomnienie tych wydarzeń, w których wielu mieszkańcom Bełżca i okolic było dane osobiście uczestniczyć, przyczyni się do odnowienia wiary i pragnienia świętości w naszych sercach.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ma takiej krzywdy, której nie można by przebaczyć

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXII

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

ks. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Umiejętność przebaczania jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech życia Prymasa. Jej źródłem jest miłość, która czyni człowieka mądrym i odważnym. Osobie skrzywdzonej udziela ona potrzebnej siły do zwycięstwa nad nienawiścią (oko za oko) i do modlitwy za tych, którzy dopuścili się względem niej złych czynów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję