Reklama

Aspekty

Oddajemy Ci, Matko, polską wieś

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” w sanktuarium w Rokitnie odbyły się dożynki diecezjalne.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

zawierzenie

Maciej Krawcewicz

Polską wieś zawierzyli Maryi sołtys Stypułowa Leszek Stańczyk z małżonką

Polską wieś zawierzyli Maryi sołtys Stypułowa Leszek Stańczyk z małżonką

Głównym punktem obchodów uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Chcemy otoczyć modlitwą dziękczynną i błagającą wszystkich rolników, wszystkich sadowników, wszystkich ogrodników z naszej diecezji. I w tym miejscu, u Matki Bożej, która jest Królową Białego Orła, prosić o błogosławieństwo dla żołnierzy z okazji Święta Wojska Polskiego, polecić ich służbę i misję, zarówno w kraju, jak i za granicą – powiedział pasterz diecezji.

Homilię wygłosił ks. Zbigniew Kobus, wikariusz biskupi i proboszcz gorzowskiej parafii katedralnej. Z racji święta maryjnego przywołał obraz katedry, która nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Mam przekonanie, że katedra od wieków mówi ludziom: Bierzcie ze mnie przykład, bądźcie niczym te kamienie i cegły, twórzcie budowlę, w której jest piękno, równowaga, mądrość, światło. Uważam, że dzisiejszy świat powinien to zrozumieć – mówił.

Akt zawierzenia rolników Matce Bożej odczytał sołtys Stypułowa Leszek Stańczyk: – Pośród codziennego zgiełku i zabiegania chcemy wielbić wraz z Tobą, Maryjo, Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Oddajemy Ci, Matko, całą wieś polską, nasze wspólnoty, pola, gospodarstwa, warsztaty pracy. W Twoje ręce, Maryjo, składamy naszą codzienność. Miej w swoich dłoniach każdy kawałek polskiej ziemi.

Przed Eucharystią wierni modlili się na różańcu, a ks. Piotr Gniewaszewski, ojciec duchowny Diecezjalnej Pielgrzymki Rolników na Jasną Górę, wygłosił konferencję maryjną. Po Mszy św. wystąpiły Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa oraz zespół Stypułowianie. Diecezjalnym dożynkom towarzyszyło Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, była więc okazja do posmakowania lokalnych wyrobów. W trakcie uroczystości bp Tadeusz Lityński został wyróżniony tytułem: Ambasador Produktu Regionalnego.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O zawierzeniu w życiu św. Maksymiliana i kard. Wyszyńskiego. Uratowało Polskę

[ TEMATY ]

zawierzenie

Prymas Tysiąclecia

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

św. Maksymilian

MJscreen

O. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv mówił w Harmężach o zawierzeniu Maryi.

O. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv mówił w Harmężach o zawierzeniu Maryi.

– Zawierzenie Maryi doprowadziło tych dwóch wielkich Polaków na szczyty świętości, stało się źródłem i przyniosło błogosławione owoce w ich pracy kapłańskiej i biskupiej, z czego do dziś korzystamy. Zawierzenie Maryi przez tych dwóch wielkich Polaków uratowało Polskę przed błędami komunizmu – mówił o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv w Harmężach w wykładzie wygłoszonym na 39. Sesji Kolbiańskiej.

Prorokom wielkiego zawierzenia: św. Maksymilianowi M. Kolbe i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu był poświęcony wykład o. prof. Grzegorza Bartosika OFMConv z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykład wygłosił w ramach 39. Sesji Kolbiańskiej zorganizowanej w 79. rocznicę osadzenia św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz. Wysłuchali go obecni na sesji oraz osoby łączące się przez transmisję internetową.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję