Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpusty na „wieczystą moc”

Papież Franciszek udzielił odpustów zupełnych in perpetuo, mających „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających kalwarię w Praszce.

Niedziela częstochowska 35/2021, str. IV

[ TEMATY ]

odpust

kalwaria

Praszka

Foto Fax

Abp Depo okadza figurę Matki Bożej Zaśniętej, 8 sierpnia 2021 r.

Abp Depo okadza figurę Matki Bożej Zaśniętej, 8 sierpnia 2021 r.

W czasie uroczystości odpustowej ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, która miała miejsce 8 sierpnia, abp Wacław Depo odczytał dekret Stolicy Apostolskiej z 6 sierpnia o odpustach in perpetuo dla Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce z okazji niektórych świąt i uroczystości obchodzonych w ciągu roku.

Dla zbawienia dusz

Oznacza to, że w te wybrane dni liczni pielgrzymi i wierni lokalnej wspólnoty parafialnej przybywający na kalwarię w Praszce będą mogli otrzymać odpust zupełny. Można go zyskać pod zwykłymi warunkami, czyli: należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię św. i odmówić modlitwę w intencjach papieża. Odpust wierni mogą otrzymać za siebie lub za zmarłych. Dekret podpisał kard. Mauro Piacenza, penitencjarz większy, i ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Ten dar Kościoła dla wiernych, zaaprobowany i pobłogosławiony przez Stolicę Apostolską i Ojca Świętego Franciszka, abp Depo przekazał na ręce ks. prał. Stanisława Gasińskiego, kustosza kalwarii w Praszce, który powiedział: – Teraz właśnie zaczyna się szczególny czas łaski na kalwarii w Praszce, na zawsze, na wieczność. Od tego bowiem momentu mamy odpusty zupełne mające wieczystą moc dla wszystkich wiernych nawiedzających to miejsce w celu pogłębienia pobożności kalwaryjskiej i zbawienia dusz.

Kto by pomyślał...

Ważnym wydarzeniem było również zakończenie odpustu ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia 15 sierpnia. Uroczystościom przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel. Przed rozpoczęciem procesji triumfu Maryi Wniebowziętej na stoku Góry Oliwnej zostało odprawione nabożeństwo maryjne. Następnie wszyscy zebrani udali się przez Bramę Ośmiu Błogosławieństw – Zmartwychwstałego Chrystusa do kościoła Świętej Rodziny, gdzie ks. Nykiel przewodniczył dziękczynnej Sumie za plony. – Kiedy hitlerowskie Niemcy zdecydowały się bombardować tę ziemię, rozpoczynając II wojnę światową, nigdy nie myślano, że tutaj, na tym wzgórzu w Praszce, powstanie kalwaria, sanktuarium, czyli miejsce święte, gdzie my, jako dzieci tej ziemi, będziemy mogli się gromadzić na modlitwie i odśpiewywać dziękczynne Te Deum, gdzie tutaj, na kalwarię w Praszce, będą mogli przybywać pielgrzymi z kraju i zagranicy – podkreślił w homilii. – Dostrzegła to Stolica Apostolska, udzielając odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają, na wiecznej rzeczy pamiątkę – in perpetuo. To wielki dar Ojca Świętego oraz powód do radości serca, do dziękczynienia, do wyśpiewania i wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum – dodał ks. Nykiel.

2021-08-24 12:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Matka stojąca pod krzyżem stała się Matką naszego zawierzenia Bogu

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

kalwaria

abp Zygmunt Zimowski

Praszka

Marian Florek/Niedziela TV

„Przychodzimy do Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia prosząc, aby pokolenie młodych Polaków nie zagubiło drogi dobra i nie utraciło świadomości grzechu, aby na ziemi polskiej nie był daremny krzyż Chrystusa” - mówił 13 sierpnia abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym na Kalwarii w Praszce przewodniczył odpustowi kalwaryjskiemu ku czci Zaśnięcia Matki Bożej

Podczas uroczystości zostało odsłonięte i poświęcone epitafium ku pamięci abp. Zygmunta Zimowskiego, głównego koronatora obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w pierwszą rocznicę jego śmierci. Po odsłonięciu i poświęceniu epitafium odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję