Reklama

Niedziela Świdnicka

Pobiegli „Tropem Wilczym”

Przekładany trzykrotnie patriotyczny bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych odbył się w 300 miejscach na całym świecie, w tym także w ponad dwudziestu miejscowościach na terenie diecezji świdnickiej.

Niedziela świdnicka 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Bieg Pamięci

Ryszard Wyszyński

Start biegu w Wałbrzychu

Start biegu w Wałbrzychu

Bieg odbył się 15 sierpnia już po raz dziewiąty, a sportowej rywalizacji towarzyszyła pamięć o żołnierzach podziemia z czasów wojny i powojennej walki z komunizmem. W stolicy diecezji na starcie biegu stanęło ponad 200 osób, które honorowy dystans 1963 m, oznaczający rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka przebiegli wokół zalewu Witoszówka.

Czterystu w Wałbrzychu

Jednak największą frekwencją cieszył się bieg w Wałbrzychu, gdzie wystartowało 400 biegaczy, a organizatorem była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Trasy, zarówno ta krótsza 1963 m, jak i 5-kilometrowa, już tradycyjnie przebiegały, przy Hali Lekkoatletycznej LKS „Górnik” na Nowym Mieście.

Każdy uczestnik, który ukończył bieg, otrzymał na mecie symboliczny medal. Warto wyjaśnić, że medal ma charakterystyczną formę, pozwalającą go łączyć w większą całość, jak puzzle, co zachęca do udziału w kolejnych edycjach biegu. Do zestawu z koszulką – z wizerunkami żołnierzy niezłomnych, w które zostali ubrani uczestnicy, każdy otrzymał komiks o kpt. Władysławie Łukasiuku ps. „Młot” i „Młot II” – bohaterze z powiatu siedleckiego, z najważniejszymi epizodami jego życia i walki. Na zakończenie biegu odbyła się uroczysta dekoracja. Po raz pierwszy został przygotowany też poczęstunek dla uczestników. Patronat honorowy nad biegiem objął poseł na Sejm RP ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk.

W innych miejscowościach

W strzegomskim biegu pamięci wzięło udział blisko 80 biegaczy. Zgodnie z ideą biegu i troską o to, by wiedza o Żołnierzach Wyklętych była przekazywana z pokolenia na pokolenie, wśród biegaczy nie brakowało całych rodzin. Obok siebie biegli więc razem ojcowie i synowie, matki i córki. Niezapomnianym widokiem pozostanie obraz biegaczy ubranych w koszulki ze zdjęciami żołnierzy niezłomnych, którzy w ten sposób są rokrocznie przypominani. Trasa biegu wiodła przez strzegomskie planty z metą na boisku zespołu szkół, gdzie organizatorzy dekorowali zawodników pamiątkowymi medalami.

Reklama

W Jaworzynie Śląskiej wśród 50 biegaczy, w tym również dzieci, które rywalizowały na dystansie 400 m, oprócz pamiątkowych koszulek i medali, rozlosowano wśród uczestników specjalne nagrody, które wręczył burmistrz miasta.

Patriotyczne biegi odbyły się także m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Kłodzku, Złotym Stoku, Kamieńcu Ząbkowickim, Bielawie, Dzierżoniowie, Dobrocinie, Głuszycy, Udaninie czy Żarowie.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie: Znaki pamięci

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Mokra

Bieg Pamięci

bitwa pod Mokrą

Beata Pieczykura/Niedziela

Odsłonięcie tablicy dedykowanej Matce Bożej Katyńskiej nastąpi 30 sierpnia w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej po uroczystej Mszy św. o godz. 12.30. Eucharystię poprzedzi 2. Bieg pamięci bitwy pod Mokrą na dystansie 10 km. Start o godz. 10.

W intencji ofiar zbrodni katyńskiej dokonanej w 1940 r. oraz poległych w bitwie pod Mokrą 81 lat temu w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej 30 sierpnia o godz. 12.30 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył oraz homilię wygłosi abp Stanisław Nowak. Po Liturgii będzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy Matki Bożej Katyńskiej. Na wspólną modlitwę za Ojczyznę zaprasza ks. Krzysztof Bąkowicz, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza: panie z KGW, strażaków z pocztem sztandarowym, Radę Parafialną, radnych i wszystkich wiernych. Uczestnicy otrzymają pamiątkową opaskę na rękę i medal, a uroczystość zakończy poczęstunek przy kościele.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję