Reklama

Niedziela Sandomierska

Artystyczne warsztaty

W tarnobrzeskim Zespole Szkół Specjalnych zorganizowana została druga edycja projektu „W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej”.

Niedziela sandomierska 36/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Archiwum prywatne

Na warsztatach uczestnicy poznawali kulturę lasowiacką

Na warsztatach uczestnicy poznawali kulturę lasowiacką

W artystycznych warsztatach nawiązujących do tradycji regionu uczestniczyło 22 uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego. Fundacja „Tu Jestem” realizuje drugą edycję projektu „W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej”. Jak powiedziała Marta Kwiatkowska, prezes Fundacji „Tu Jestem” – organizatorka warsztatów – tegoroczna edycja została zorganizowana na prośbę uczniów oraz wzbogacona o nowe formy w stosunku do ubiegłorocznej. – Po pierwszej edycji byliśmy niezmiernie zadowoleni z efektów pracy uczniów, którzy bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach. W trakcie roku szkolnego wręcz dopominali się o ich kontynuację, bo tak im się spodobały. Tegoroczne warsztaty zostały jednak rozszerzone o nowe formy, w tym pracownię ceramiczną oraz zajęcia taneczne, co stało się możliwe dzięki pozyskaniu przez szkołę pieca garncarskiego i nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Artystycznych FRAM – wyjaśniła Marta Kwiatkowska.

W lasowiackim stylu

Uczestnicy bardzo chętnie angażowali się w zajęcia z garncarstwa w pracowni ceramicznej wyczarowując z gliny najróżniejsze naczynia, bibeloty, ozdoby oraz biżuterię. – Uczniowie poznają wszystkie etapy pracy z gliną. Uczymy się ją masować, wałkować, odbijać na niej rozmaite wzory, wręcz „czarodziejskie”, zaczerpnięte prosto z natury. Dzisiaj poszliśmy do naszego ogrodu sensorycznego, by uszczknąć kilka gałązek lawendy, mięty, traw, liści drzew, które służą nam do odbijania wzorów w glinie. Po wysuszeniu prace trafią do pieca, gdzie będą wypalane na biskwit, a następnie szkliwione. Te wszystkie cudeńka, które powstają, będzie można obejrzeć na wystawie wieńczącej warsztaty. Dzieci bawią się doskonale, ale trochę brakuje nam czasu, bo dwie i pół godziny mijają wręcz niezauważalnie – powiedziała Marta Rębacz, wicedyrektor szkoły. W tym roku nowością były również zajęcia z kuchni lasowiackiej. Uczniowie uczestniczyli również w przygotowanych zajęciach z rękodzielnictwa. Szyli i wyszywali tradycyjne zapaski noszone dawniej przez Lasowiaczki, haftowali swetry oraz robili kwieciste wianki. Jak podkreśliła Marta Kwiatkowska, dzięki warsztatom ich uczestnicy lepiej poznali kulturę dawnych mieszkańców naszych terenów i przyswoili sobie wiele informacji o Lasowiakach. Prace, które zostały wykonane przez uczniów podczas warsztatów zostaną zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców w trakcie etnopikniku, który zostanie zorganizowany w Zespole Szkół Specjalnych we wrześniu.

Rehabilitacja przez rękodzieło

Druga edycja projektu „W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej” mogła zostać zorganizowana dzięki dotacji, którą fundacja otrzymała z Narodowego Centrum Kultury. – Nasz projekt „W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej – edycja II” – spośród prawie dwóch tysięcy, które napłynęły z całej Polski – zajął siódme miejsce. Dla nas to było ogromne zaskoczenie i również ogromny powód do radości. Tym bardziej, że pozytywną weryfikację przeszło tylko 308 zgłoszonych projektów. Dofinansowanie w wysokości 18 tys. zł otrzymaliśmy w ramach programu „EtnoPolska 2021” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu, tak jak w poprzedniej edycji, było zapoznanie uczniów i absolwentów ZSS z kulturą lasowiacką ściśle związaną z regionem, z którą mają sporadyczną styczność. Ponadto warsztaty mają za zadanie wspomóc rehabilitację przez odpowiednie dobranie technik, dostosowanych do możliwości manualnych i intelektualnych uczestników – powiedziała Nina Leończyk, członek zarządu Fundacji „Tu Jestem” i koordynatorka projektu.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuźnia dziennikarskich talentów

Zakończyły się warsztaty dziennikarskie, które w Katolickim Publicznym Gimnazjum w Polkowicach przy parafii pw. św. Michała Archanioła zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia”. Młodzież z Polkowic i okolic uczyła się, jak przeprowadzić wywiad, napisać dobry artykuł i wykonać zdjęcie oraz poznała proces tworzenia gazety. W warsztatach wzięło udział ok. 20 uczniów z różnych szkół, a poprowadzili je Agnieszka Bugała – dziennikarka lokalnej edycji „Niedzieli Wrocławskiej”, Joanna Mielniczuk i Jędrzej Rams. Owocem warsztatów było wydanie gazety. Uczestnicy sami stworzyli jej makietę, napisali teksty, zebrali materiał zdjęciowy i nadali tytuł „Fiszka” – nawiązujący do notatek szkolnych, oraz do popularnej wśród młodzieży deskorolki tzw. fishki. – Pomysł na zorganizowanie warsztatów zrodził się z potrzeby zachęcenia młodzieży do oderwania się od wirtualnej rzeczywistości oraz zaangażowania się w życie parafii – mówi prezes „Pro Familii” Marek Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję