Reklama

Niedziela Częstochowska

Z Jasnej Góry

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Prymas Jasnogórski

Wielkie dziękczynienie za nowego polskiego błogosławionego zanoszone jest na Jasnej Górze. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie ks. Wyszyński celebrował swą pierwszą Mszę św., trwa szczególna modlitwa za tego, który „wszystko postawił na Maryję, i to Jasnogórską”.

Przygotowania do beatyfikacji trwały na Jasnej Górze od 1982 r. Wtedy to z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego rozpoczęły się nocne czuwania w tej intencji. Organizowane były również liczne spotkania i konferencje przybliżające jego duchowość i nauczanie.

Reklama

Tuż przed beatyfikacją w bastionie św. Rocha otwarta została wystawa „Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony kard. Stefan Wyszyński”. Wśród eksponatów znalazły się: sukienka milenijna na obraz Matki Bożej, korony i kopia Milenijnego Aktu Oddania Polski Maryi oraz wiele osobistych pamiątek po prymasie. Można „wejść” do pokojów, w których mieszkał w czasie pobytu na Jasnej Górze – ponieważ znajdują się one za klasztorną klauzurą, pokazano je na zdjęciach.

Także tegoroczne jasnogórskie dożynki były przeżywane w duchu wdzięczności za tego wielkiego syna polskiego narodu. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, za Prymasem Tysiąclecia podkreślił, że „jak trawy trzymają lotne piaski, aby ich burze nie przewiały, tak naród polski musi się trzymać całą duszą, ciałem i całym sercem ziemi, aby wiążąc się z nią i nie dając się wydziedziczyć, zabezpieczać swoją wolność i miejsce w Europie”.

O nowym błogosławionym jako patronie na trudne czasy mówił w specjalnym wywiadzie dla Biura Prasowego@JasnaGóraNews i Radia Jasna Góra prezydent RP Andrzej Duda.

Reklama

– Nie na darmo mówimy: Prymas Tysiąclecia. To był człowiek niezwykle silnego ducha i silnej wiary, w tej wierze miał mocne oparcie i dlatego przetrwał wszystkie najtrudniejsze momenty, dlatego nie udało się złamać i zniszczyć polskiego Kościoła – zauważył prezydent Duda.

Błogosławiony Stefanie Wyszyński, módl się za nami! – wezwanie widniejące teraz na murach klasztoru zachęca do nieustannego przyzywania tego wielkiego orędownika polskich spraw.

W łączności z Kongresem Eucharystycznym na Węgrzech

„Eucharystia 2021” to tytuł wystawy otwartej w Sali Rycerskiej. Opowiada ona o historii kraju i kultu eucharystycznego w Kotlinie Panońskiej na Węgrzech. Jej pomysł zrodził się z potrzeby duchowej łączności ze wszystkimi, którzy z powodu pandemii nie mogą uczestniczyć w kongresie. Otwarcia wystawy dokonali konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Jasnogórski flesz

• 14 września – Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich; sesja Sekcji Stałej Formacji Kapłanów • 15 września – Msza św. Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes; koncert finałowy 30. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”;

• 16 września – Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich;

• 17 września – Pielgrzymka Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej;

• 18 września – ogólnopolskie pielgrzymki m.in.: Ludzi Morza, Seniorów, Leśników, Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, Sodalicji Mariańskiej, Rodziny Wincentyńskiej, Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz Męskie Oblężenie Jasnej Góry;

• 19 września – Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Rubrykę redagują:

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: wciąż przybywa pielgrzymów przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG/Magda Nowak

Czasy się zmieniają, ale pielgrzymka się nie zmienia, była, jest i będzie, bo wpisana jest w ludzkie życie – mówi ks. Zbigniew Szostak, kierownik największej dziś kompani tarnowskiej wchodzącej na Jasną Górę. Pieszo, rowerem, na rolach – tak docierają wierni na uroczystość ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Od rana trwają wejścia pieszych pielgrzymów, przyszła jedna z najstarszych wychodzących ze stolicy - Praska Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła, a od 14.00 wchodzi najliczniejsza kompania tarnowska. Przyjedzie też pielgrzymka rolkowa - z warszawskiego Bemowa.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję