Reklama

Niedziela Łódzka

Z Ewangelią na stadionie

Nawrócenie to konieczność zwrócenia uwagi na wszystkie życiowe sytuacje, które spowodowały, że jesteśmy daleko od Jezusa.

2021-09-07 11:31

Niedziela łódzka 37/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kongres Nowej Ewangelizacji

Piotr Drzewiecki

Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego wnoszą ewangeliarz

Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego wnoszą ewangeliarz

Papież Franciszek zachęca Kościół do wyjścia na peryferie i poszukania tych osób, które odeszły od Jezusa. Dla mieszkańców miasta, choćby takiego jakim jest Łódź, peryferie to dzielnice na obrzeżach lub miejsca, w których zamieszkują zazwyczaj ludzie materialnie biedni. Jednakże takie spojrzenie na papieskie posłanie jest mylne, dlatego że zdecydowana większość ludzi materialnie i duchowo biednych nie mieszka na obrzeżach miasta lub w dzielnicach ogrodzonych płotem i strzeżonych przez firmy ochroniarskie, lecz obok nas.

Wyjdź na peryferie

Papież Franciszek, zachęcając do wyjścia na peryferie, zaprasza do głębokiej refleksji nad peryferiami duchowymi i moralnymi, które są w nas, i które doprowadziły nas do tego, że dziś jesteśmy pogubieni i daleko od Boga. Wielu ludzi, a szczególnie młodych, nie widzi w Kościele partnera do rozmowy, ponieważ dostrzega w nim tylko instytucję przenikniętą grzechem, zapatrzoną w siebie, zawsze czegoś wymagającą i przestarzałą. Młodzi widzą w Kościele jedynie księży, a nie dostrzegają w nim Jezusa, który właśnie wszystko czyni nowym, nie tylko swoim słowem, ale i czynem. Wyjście z Ewangelią do łodzian ma uświadomić wszystkim, że Jezus nie przychodzi do nas gdzieś z zewnątrz, ale że On jest z nami tu, w tym mieście, od wielu lat i że nieustannie, z miłością, nam siebie daje i bardzo pragnie naszej bliskości – mówi abp Grzegorz Ryś. Poszukanie na peryferiach swojego życia tego wszystkiego, co stare, zaśniedziałe i zepsute, jest świetną okazją do odbycia duchowej rewitalizacji.

Doświadczaj wolności

Reklama

„Miasto – rewitalizacja” stało się hasłem VI Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który obecnie odbywa się w Łodzi, i w ramach którego 11 września obędzie się na stadionie Orła, otwarty dla wszystkich mieszkańców Łodzi koncert ewangelizacyjny. Zanim do tego wydarzenia dojdzie, warto wiedzieć, że setki uczestników kongresu przez ostatnie dni zastanawiało się nad wieloma problemami, które dotykają człowieka: bezdomność, niesakramentalność związków, rozczarowanie Kościołem, homoseksualizm, przestępczość – to niektóre z zagadnień, które omawiano i otoczono modlitwą. Spotkanie otwarte na stadionie Orła pn. Ku doświadczeniu wolności składać się będzie z kilku elementów: wspólnego uwielbienia Boga, głoszenia kerygmatu, spektaklu modlitewno-ewangelizacyjnego Dekalog w wykonaniu znakomitych artystów, Kazania na Górze, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz z możliwości skorzystania z sakramentu pojednania.

Natomiast w niedzielę o godz. 18.30, również na stadionie Orła, sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Choć oboje realizowali swoje powołanie w różnych obszarach pracy duszpasterskiej, to nieustannie wspierali się duchowo, wiedząc, że modlitwa i jedność z Bogiem przynosi człowiekowi najwięcej dobra.

Zresetuj swoje serce

– Dobrze jest tydzień szkoły rozpocząć z Bogiem – mówi ks. Paweł Bogusz, duszpasterz młodzieży, dlatego w poniedziałek 13 września od godz. 9, w ramach Areny Młodych, na stadion Orła zapraszamy młodzież. Hasło spotkania brzmi „Reset” i oznacza działanie, które z jednej strony coś kończy, a z drugiej coś nowego zaczyna. Zresetuj swoje serce, które jest pełne uczuć, myśli i pragnień i nakieruj je na Jezusa, który temu, co jest w nas, nadaje sens i znaczenie – to jedno z przesłań Areny Młodych.

Jeśli uważnie wczytamy się w program wydarzeń ewangelizacyjnych w Łodzi, to zauważymy, że nie są one skierowane tylko do świeckich, ale również do osób duchownych i życia konsekrowanego. Dobrze, że zaczynamy rozumieć potrzebę ponownego przyjęcia słów Jezusa, które stwarzają nas na nowo i nadają naszemu codziennemu życiu Bożego znaczenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karawana "Siedem Aniołów" przejdzie przez Mazury

[ TEMATY ]

ewangelizacja

archiwum organizatorów

Pod hasłem „Dlaczego ja” 19 sierpnia ruszy szósta edycja kolorowej karawany „Siedem Aniołów”, przez tydzień przemierzającej Mazury. Formacja, ewangelizacja, sztuka, ekologiczne akcenty – to wszystko czeka ok. 200 uczestników inicjatywy oraz tych, których spotkają na swojej drodze.

– Nasza inicjatywa jest wynikiem spotkania różnorodności i przyjaźni. Owocami naszych działań pragniemy podzielić się z osobami, które w mniejszym lub większym stopniu dotknęła samotność. Do tej pory odbyło się wiele spotkań roboczych, dwa festiwale i pięć wędrówek, podczas których przez siedem dni odwiedzamy miasteczka i wioski niosąc żywy, Chrystusowy Kościół – piszą organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

[ TEMATY ]

ONZ

rasizm

abp Gallagher

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

W Deklaracji z Durbanu oraz Programie Działania (DDPA) zaproponowano konkretne środki w celu zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji. W dwudziestą rocznicę ogłoszenia dokumentu, Szefowie państw i rządów dyskutowali o „reparacjach, sprawiedliwości rasowej i równości dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Ponieważ spotkanie to koncentruje się na trudnościach, z jakimi borykają się ludzie pochodzenia afrykańskiego na całym świecie, abp Gallagher wyraził nadzieję, że ustanowienie „stałego forum dla osób pochodzenia afrykańskiego” pomoże zapewnić sprawiedliwość i wsparcie ofiarom rasizmu. Z drugiej strony – powiedział – rasizm można przezwyciężyć poprzez „kulturę spotkania, braterstwa i solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję