Reklama

Niedziela Przemyska

Wakacyjne turnusy KSM

Wakacje to nie tylko odpoczynek, ale także szansa zdobycia nowych doświadczeń czy wprowadzenia ważnych zmian w życiu. Podobnie było podczas wakacyjnych turnusów KSM.

Niedziela przemyska 38/2021, str. VI

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Archiwum KSM AP

Młodzież i dzieci przy wspólnej zabawie

Młodzież i dzieci przy wspólnej zabawie

Mimo tego, że ten rok był dla nas bardzo skomplikowany i musieliśmy się zmierzyć z zupełnie nową rzeczywistością – nie przestaliśmy działać. Nasze ziarenko wiary wciąż mogliśmy pielęgnować, ale tym razem nie tylko w dobie Internetu. To czas, w którym mogliśmy być w jednym miejscu, w Ośrodku „Nadzieja”, razem – jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Turnusy wakacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży to przede wszystkim spotkanie z Bogiem! Modlitwa, taniec, śpiew i rozrywka sprawiają, że jest to niezapomniany czas dla wielu uczestników. Napięty plan zajęć sprawia, że słowo nuda nie ma miejsca u osób uczestniczących w rekolekcjach. Nowe znajomości są kontynuowane przez długie, długie lata, a wywiezione z Ośrodka „Nadzieja” zdobyte doświadczenia procentują w dalszym życiu.

W 2021 r. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej zorganizowało formację wakacyjną w czterech grupach wiekowych. W dniach 26 czerwca – 5 lipca odbył się pierwszy turnus – fundament, czyli pierwszy stopień KSM, przeznaczony dla grup 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. To dziewięciodniowa forma spędzenia wakacji z możliwością konfrontacji z podstawowymi pytaniami dotyczącymi własnego życia, w kontekście spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Naszą młodzież w tę tematykę rekolekcji wprowadził ks. Krzysztof Bieńczak, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Turnus wakacyjny tzw. juniorat jest to nasza propozycja spędzania wakacji dla najmłodszych, czyli dla uczniów klas 2-6 szkoły podstawowej. W czasie tych turnusów chcemy, aby uczestnicy uczyli się współpracy w grupie, kreatywnego myślenia, a także samodzielności, która na pewno przyda im się w przyszłości. W dniach 5-12 lipca odbył się pierwszy turnus dedykowany najmłodszym. W tym roku formację młodszego pokolenia poprowadził ks. Wojciech Szular. Juniorat II miał miejsce w dniach 2-9 sierpnia. Przez cały tydzień pod przewodnictwem ks. Tomasza Kija dzieci wgłębiały się w Dziesięć Przykazań Bożych – nie jako zakazy, lecz drogowskazy wskazujące drogę do nieba. Tematyczne dni, sceny przedstawiające patronów – sprawiały, że młodsze pokolenie z większym zaangażowaniem wchodziło krok po kroku w bieg rekolekcji.

Reklama

Drugi stopień KSM to turnus w dniach 12-19 lipca dla młodzieży ze szkoły średniej, a dokładniej dla I i II klas lub dla osób, które już ukończyły pierwszy stopień KSM. Podczas tego tygodnia słowo Boże kierował do młodych ks. Bartłomiej Brodziak. Czas tego turnusu wypełniony był spotkaniem z Bogiem i z drugim człowiekiem. Podczas tego turnusu młodzież mogła poruszyć wiele trudnych, codziennych spraw i wspólnie odnaleźć drogę ich rozwiązania.

Turnus rekolekcyjny to nasz ostatni tydzień wakacji, 23-30 sierpnia, który skierowany jest dla grupy wiekowej 14+. Współpracy z młodymi podjął się ks. Michał Stęchły. Głównym tematem rekolekcji była Boża miłość, która nie stawia żadnych warunków. Młodzież rozważała, że prawdziwa miłość Boga odkryć się może w sercu człowieka, dlatego tak ważne jest, by „obudzić nasze serca”, nasze młode serca.

Wakacyjny czas dobiegł końca, a wraz z nim zamykamy pewien etap w życiu i formacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Dziś razem możemy podsumować minione dwa miesiące pracy wakacyjnej. Turnusy są idealnym czasem, w którym dzieci i młodzież uczą się samodzielności, odpowiedzialności i pewności siebie. Przełamują swoje bariery, dzielą się doświadczeniami na drodze wiary, pomysłami, które budują i kształtują ich charaktery. Gotowość do bezinteresownej służby w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży już od najmłodszych lat jest nieprzecenionym darem od Pana Boga. Ważne są momenty, które młodzi budują wraz z bliskimi osobami, rówieśnikami. Jeśli towarzyszą temu atrakcje wywołujące niezapomniane emocje, pozostaje tylko cieszyć się i dziękować za możliwości jakie mamy. Niejednokrotnie uczestnicy turnusów doceniają, jak ważne jest mieć wokół siebie ludzi, którzy myślą i żyją tymi samymi wartościami. Wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest drugą rodziną, z którą warto budować i umacniać swoją wiarę. To najlepsze miejsce w procesie wzrostu ku gorliwej dojrzałości chrześcijańskiej.

To był z pewnością bardzo wyjątkowy czas dla nas wszystkich. Ograniczenia i obostrzenia, jakie spotykały nas na przestrzeni ubiegłego roku, pozwoliły dostrzec, jak ważne są rozmowy, możliwość spotkania się czy wspólna modlitwa. To ważny czas dla formacji KSM. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się w naszym domu i wspólnie będziemy wspominać ten owocny czas!

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KSM i Polak z Sercem

11 listopada KSM-owicze z naszej diecezji kwestowali na rzecz akcji Polak z Sercem.

To już czwarta edycja charytatywnej inicjatywy, której adresatami są Polacy mieszkający na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Zbiórka pod kościołami i na ulicach miast w całej Polsce zakończy się 21 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: brutalny atak na kościoły, nie żyje kościelny, 4 osoby ranne

2023-01-26 17:19

[ TEMATY ]

Kościół

Hiszpania

terror

PAP/A. CARRASCO RAGEL

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

W miejscowości Algeciras na południu Hiszpanii doszło wczoraj wieczorem do brutalnego ataku w dwóch kościołach. Jedna osoba nie żyje, cztery są ranne, w tym 74-letni salezjanin. Sprawcą jest Marokańczyk, którego zatrzymała policja. Wszystko wskazuje na to, że chodzi tu o atak terrorystyczny.

Około godz. 19.30 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza wtargnął z maczetą do kościoła św. Izydora, w którym trwała Msza św. Z okrzykiem „Allah jest wielki” ruszył w stronę ołtarza niszcząc po drodze obrazy i inne przedmioty. Maczetą ciężko zranił w szyję ks. Antoniego Rodrígueza. 74-letni salezjanin przeżył tylko dzięki natychmiastowej pomocy. Jego stan jest poważny, ale stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję