Reklama

Pielgrzymki "Niedzieli"

Pielgrzymka pod znakiem jubileuszy

Od ćwierć wieku w trzecią niedzielę września dochodzi w częstochowskiej centrali Niedzieli do niezwykłego spotkania. Z całej Polski przyjeżdżają wtedy ludzie, którzy tworzą nasz tygodnik, i jego czytelnicy. Jest to okazja przede wszystkim do wspólnej modlitwy, ale i do rozmowy, wymiany doświadczeń, wreszcie to czas snucia planów...

Zaszczytna jest służba Słowu” – to zdanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego stało się hasłem 25. Pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Niedzieli na Jasną Górę. Wydarzenie zwieńczyło obchody jubileuszu 95-lecia tygodnika i rozpoczęło przygotowania do świętowania jego 100-lecia.

Przede wszystkim słowo Boże

Pierwsza część pielgrzymki odbyła się w auli redakcji przy ul. 3 Maja. Ksiądz Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu Niedziela, przypomniał, że bł. kard. Wyszyński był przyjacielem tygodnika, a pierwszy numer po reaktywacji w 1981 r. zawierał list jego autorstwa oraz nekrolog. – Traktujemy jego przesłanie dla Niedzieli jako swoisty testament – podkreślił ks. Bakalarz. Odnosząc się do hasła pielgrzymki, zwrócił uwagę, że Niedziela przede wszystkim przekazuje słowo Boże.

Ważniejsze niż wspomnienia

Reklama

Ksiądz Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli, wskazał, że jubileusz 95-lecia jest okazją do spojrzenia w przyszłość, i stwierdził, że jednym z priorytetów pisma jest pozyskiwanie nowych czytelników. Przyznał również, że przed jubileuszem 100-lecia tygodnika redakcja stawia sobie wiele zadań w myśl zasady: „dopóki wasze plany są ważniejsze niż wspomnienia, dopóty jesteście młodzi”. Wśród najważniejszych wyzwań ks. Grabowski wymienił formację: – Jeżeli nie stawimy czoła powierzchowności wiary i wzrastającej ignorancji religijnej, to niech nas nie dziwią konsekwencje – negowanie prawd wiary i zasad moralnych – przekonywał redaktor naczelny.

Jaka przyszłość?

Następnie głos zabrali zaproszeni prelegenci. Jaki Kościół w Polsce na 100-lecie Niedzieli – to tytuł wystąpienia ks. prof. Pawła Bortkiewicza, chrystusowca. Wskazał on na konieczność odczytywania znaków czasu i przypomniał znaczenie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski z 1991 r., którą porównał do wyjścia Izraelitów z Egiptu. – Papież proponował, aby odzyskana wolność została zabezpieczona przymierzem z Bogiem – zaznaczył.

Ponadto prelegent wskazał na obecność w Kościele ruchu zwykłych księży oraz Kongresu Katoliczek i Katolików. Zwrócił uwagę, że ich przedstawiciele, podważając racjonalny charakter prawa naturalnego, kwestionują istotę papieskiej pielgrzymki z 1991 r. Ojciec Święty powiedział wówczas, że „miłość stanowi spełnienie wolności”.

W poszukiwaniu Prawdy

Reklama

– Przyszłość, która rysuje się przed nami za 5 lat, wyrasta niewątpliwie z ostatnich wydarzeń dotyczących życia Kościoła w Polsce. Centralną sprawą tych procesów wydaje się niezmiennie od 30 lat rozumienie wolności w przestrzeni koegzystencji Kościoła i państwa demokratycznego – podkreślił ks. Bortkiewicz. Jak dodał, Kościół katolicki jest powszechny, „a więc szczególnie doceniający wartość każdego i wszystkich autentycznie szukających prawdy”. Kapłan wskazał na „konieczność podjęcia przestrzeni spotkania między katolikami różnych poglądów w duchu autentycznego szacunku, ale nade wszystko w przekonaniu, że istotą tego spotkania jest poszukiwanie Prawdy, którą jest Chrystus”.

Wiara i wiedza

Profesor Wojciech Roszkowski wygłosił wykład nt. Siła chrześcijaństwa wobec wyzwań współczesności na podstawie doświadczeń historycznych. – We współczesnej cywilizacji toczy się walka o wolność od prawdy, od wiary i od rozumu. Jeżeli odrzucamy prawdę absolutną, to tracimy z pola widzenia jakikolwiek sens świata i naszego życia – zaznaczył historyk. Ukazał kult „ego” jako konsekwencję odrzucenia istnienia Boga. Za podstawową oś sporu w cywilizacji Zachodu uznał antynomię wolności i prawdy. Podkreślił również, że przyjęcie porządku świata, który proponuje Kościół, jest nie przymusem, ale aktem woli. – Bóg albo istnieje, albo nie istnieje, niezależnie od tego, czy nam się to podoba czy nie – kontynuował. Odnosząc się do procesu Galileusza, prelegent wskazał, że „opieranie swojego przekonania o świecie tylko na wiedzy jest wyjątkowo ryzykowne”. Za św. Janem Pawłem II przypomniał o komplementarności wiary i wiedzy. Jako Dobrą Nowinę wskazał ofiarę Chrystusa na krzyżu, która gładzi grzech i „która jest jedynym wytłumaczeniem sensu cierpienia”.

W każdej parafii i rodzinie

Na podsumowanie pierwszej części pielgrzymki abp Wacław Depo podjął temat Ku 100-leciu Niedzieli. Metropolita częstochowski przytoczył słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego skierowane do Niedzieli w 1981 r.: „Niedziela już dawniej służyła Kościołowi i Narodowi poprzez pogłębianie świadomości Kościoła, przez pomoc rodzinom w budowaniu wspólnoty wiary i miłości. Dziś, gdy powstało tyle nowych problemów moralnych, społecznych, kulturalnych, zawodowych, pole pracy Redakcji jest jeszcze rozleglejsze”. Przyzywając wstawiennictwa Maryi, abp Depo prosił, „aby Niedziela przyczyniła się do zwycięstw prawdą i nadzieją poprzez gościnę w każdej parafii i w każdej rodzinie”.

U pierwszej Redaktorki

Najważniejszym momentem pielgrzymki była Msza św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski. W homilii przywołał słowa bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego i założyciela Niedzieli, który w pierwszym numerze tygodnika z 4 kwietnia 1926 r. napisał: „Niedziela chce być głosem wielkiej rodziny i bronić jej świętej sprawy. Chce budować królestwo Boże między nami (...). Chce podnosić lud do światła (...). Chce głosić pokój Chrystusowy, pokój niedzielny wszystkim (...)”. Arcybiskup Depo modlił się, aby Tygodnik Katolicki Niedziela, Moje Pismo Tęcza, studio telewizyjne Niedzieli i wszystkie środki społecznego przekazu „odegrały w naszym życiu rolę ewangelicznego ziarna”.

Po Komunii św. Akt zawierzenia Tygodnika Katolickiego Niedziela Matce Bożej odczytał ks. Jarosław Grabowski.

Umacniające spotkanie

Niebagatelnym wymiarem naszych dorocznych pielgrzymek jest również najzwyklejsze międzyludzkie spotkanie wraz z charakterystycznymi długimi Polaków rozmowami, które prowadzimy już po oficjalnym zamknięciu programu. Dowód to najwyraźniej, że mimo rozproszenia naszych lokalnych redakcji po całej Polsce i zróżnicowanego stażu jesteśmy zgranym, ciągle ciekawym siebie i wzajemnie inspirującym się zespołem – mówi Margita Kotas, sekretarz redakcji. Na ten sam wymiar zwróciła uwagę Urszula Buglewicz, redaktor odpowiedzialna Niedzieli Lubelskiej. – To spotkanie jest na pewno umocnieniem. Nie zostaję sama gdzieś na wschodzie Polski, ale wiem, że w całym kraju pracują dziesiątki osób i tak samo jak ja służą Kościołowi.

Materiały wideo z pielgrzymki są dostępne na stronie: tv.niedziela.pl .

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej

5 października koła Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego będą pielgrzymować do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie Mrzygłodzie

Pielgrzymi będą się modlić w intencji ojczyzny, za rodziny oraz o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

CZYTAJ DALEJ

26 stycznia: Dzień modlitwy i postu w Kościele w Polsce w intencji pokoju na Ukrainie

2022-01-24 12:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby najbliższa środa, 26 stycznia, była w Kościele w Polsce dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

Apel Przewodniczącego Episkopatu został skierowany do wiernych Kościoła w Polsce w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, wyrażone podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 stycznia br.

CZYTAJ DALEJ

Papież zadzwonił do rodziny zastępczej

2022-01-25 15:01

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

PAP

Franciszek zadzwonił do włoskiej rodziny zastępczej wychowującej dwoje niepełnosprawnych dzieci i podziękował za okazane przez nich serce. „Miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjacielem. Chciał poznać bliżej historie naszych dzieci” – wyznaje Caterina, która długo nie mogła uwierzyć, że słyszy w słuchawce głos Papieża.

Ojciec Święty poznał historię tej rodziny dzięki ich przyjaciołom, którzy też mają niepełnosprawne dzieci. Byli oni ostatnio na audiencji w Watykanie, podczas której wręczyli Papieżowi list od Cateriny, Bruno i ich dzieci, opisujący realia ich życia. Napisali Franciszkowi m.in. o tym, że przysposobiona córeczka nie chodzi i nie mówi, ale dzięki wszczepieniu specjalnej protezy słucha muzyki, którą kocha i może usłyszeć głosy swych bliskich. Pisali też o dwóch naturalnych synach, z których jeden choruje na autyzm, i o jego ogromnej wierze. Do listu dołączyli zdjęcie, na którym widać jak całą rodziną oglądają w telewizji Anioł Pański z Franciszkiem. Caterina, wyznała agencji Ansa, że choć dołączyła do listu numer telefonu, to nie spodziewała się, że Papież do niej zadzwoni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję