Reklama

Niedziela Częstochowska

Sprawdzian człowieczeństwa

Wrzesień to już tradycyjnie czas pielgrzymek na dekanalne dni chorych. W tym roku wierni z czterech regionów archidiecezji częstochowskiej modlili się w siedmiu wyznaczonych kościołach.

Niedziela częstochowska 39/2021, str. V

[ TEMATY ]

Dekanalny Dzień Chorych

Beata Pieczykura/Niedziela

Nie dźwigajcie krzyży samodzielnie – mówił bp Przybylski

Nie dźwigajcie krzyży samodzielnie – mówił bp Przybylski

Liturgiom zakończonym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem przewodniczyli częstochowscy biskupi.

Przy kochającym Sercu

– Krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Bogu – zaznaczył abp Wacław Depo 17 września w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych w Gidlach. W liturgii uczestniczyli wierni z regionu radomszczańskiego, z dekanatów: św. Lamberta i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku oraz brzeźnickiego, gidelskiego, kłomnickiego i pajęczańskiego. – Cieszymy się, że możemy przytulić się do Serca Maryi. To bolesne Serce, ale bardzo kochające – powiedział o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Dominikanów w Gidlach.

Nieść własny krzyż

W homilii metropolita częstochowski przypomniał słowa Chrystusa, który wzywa chcących iść za Nim do wzięcia swojego krzyża. – Trzeba się zgodzić na własny krzyż swojego powołania i swojej misji, na codzienny krzyż, a on ma różne wymiary, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, duchowe, jak i zbawcze – podkreślił abp Depo. Przyznał, że osoby chore są skarbem w Kościele, bo mimo własnego krzyża i cierpienia trwają przy Chrystusie i Jego Matce.

Ważne miejsce

– Jestem po operacji. Żona też jest chora. Nie wiem, jak to wszystko będzie się układać – powiedział Niedzieli pan Stefan z Radziechowic, który z żoną Jadwigą regularnie przyjeżdża do Gidel i który mocno wierzy w orędownictwo Maryi. Po raz pierwszy sanktuarium odwiedziła pani Zofia z Jastrzębia-Zdroju. – To było dla mnie duchowe przeżycie. Chciałam tu być. Jestem po raz pierwszy i myślę, że nie ostatni – podsumowała.

Tylko z Jezusem

– Nie dźwigajcie krzyży samodzielnie, nie udawajcie, że z krzyżami sobie poradzicie. Tylko krzyż Jezusa może nas uzdrowić – mówił bp Andrzej Przybylski 15 września w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie do uczestników dekanalnego dnia chorego z regionu zawierciańskiego, z dekanatów: koziegłowskiego, myszkowskiego, żareckiego, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu.

Reklama

Nie uciekajcie!

W homilii biskup zachęcił zebranych, by nie uciekali od krzyża Jezusa i od własnych krzyży, ale – jak Maryja – stanęli wobec swojego krzyża i spróbowali się z nim zmierzyć. W tym duchu podkreślił: – Od krzyża się nie ucieknie. Im bardziej uciekamy, tym on jeszcze bardziej nas rani.

– Proszę Matkę Bożą Leśniowską o zdrowie i o to, abyśmy byli w zgodzie małżeńskiej – powiedziała pani Milena. Z kolei pani Stanisława z parafii św. Wojciecha BM z Zawiercia wspominała, że do Leśniowa pielgrzymowała już w wieku 14 lat z mamą, a potem z mężem i dziećmi.

W archidiecezji

Dekanalne dni chorych odbyły się również w Częstochowie – w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny i w kościele św. Wojciecha BM, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy, w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce oraz w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do chorych: Sursum corda, w górę serca!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Dekanalny Dzień Chorych

Elżbieta Spałek / Biuro Prasowe Jasnej Góry

– Sursum corda, w górę serca! Pokładamy nadzieję w Chrystusie, który nie tylko wskazuje na niebo, ale przeprowadza nas sam przez bramę cierpienia i śmierci – mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, w intencji osób starszych, chorych i cierpiących na rozpoczęcie dekanalnych i regionalnych dni chorych. Msza św. była transmitowana przez Telewizję Trwam.

Tradycyjnie we wrześniu w archidiecezji częstochowskiej odbywają się Dekanalne i Regionalne Pielgrzymki Chorych i Starszych Wiekiem. Z uwagi na stan epidemiczny panujący w Polsce, dekanalne dni chorych, które zwykle odbywały się w różnych sanktuariach archidiecezji, w tym roku przybrały zmienioną formę. Księża proboszczowie zostali poproszeni o zorganizowanie Mszy Świętej z dodatkowymi nabożeństwami w intencji chorych w dowolnym terminie w miesiącu wrześniu br.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję