Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z Olkusza do Kalwarii

Po raz 19. z Olkusza, a po raz 7. z całej naszej diecezji pielgrzymi przybyli do Kalwarii Zebrzydowskiej, by wyruszyć na Dróżki Jezusa i Maryi.

Niedziela sosnowiecka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

pielgrzymowanie

Mikołaj Wójtowicz

Pątnicy na Dróżkach Pana Jezusa

Pątnicy na Dróżkach Pana Jezusa

Pielgrzymowanie rozpoczęła Msza św. sprawowana przy ołtarzu polowym, z udziałem bp. Grzegorza Kaszaka, duszpasterzy i wiernych. Pątników przywitał kustosz sanktuarium, o. Gracjan Kubica. Biskup Grzegorz w kazaniu nawiązał do św. Jana Pawła II, który tu wielokrotnie pielgrzymował. Przypomniał tragiczne wydarzenie z życia Karola Wojtyły – śmierć matki. Wtedy ojciec przyprowadził go do Kalwarii i stwierdził, że odtąd Maryja będzie jego matką.

– Karol Wojtyła nie przychodził do Kalwarii jako turysta. Sam mówił: „Przychodziłem po to, żeby się pomodlić. Żeby polecić sprawy, które miałem na sercu” – mówił bp Kaszak. Zachęcał do usłyszenia tego, co mówi święty pielgrzym kalwaryjski i zacytował fragment papieskiego przemówienia z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. o tym, by „nie ustawać w modlitwie”.

Po Mszy św. wszyscy udali się na pięciogodzinną wędrówkę Dróżkami Pana Jezusa, rozważając słowem i śpiewem najważniejsze wydarzenia z drogi krzyżowej. Kilkaset osób pomimo odległości, upału i górzystego terenu dzielnie pokonało wyznaczoną trasę, niosąc swe trudy i ofiarując je Chrystusowi. Otuchy dodawały słowa bp. Kaszaka, że „Pan Bóg prowadzi nas różnymi drogami. Kiedy jesteśmy blisko Niego, a w sposób szczególny blisko Jego Matki, to nawet największe trudności można łatwo pokonać”.

– Kalwaria Zebrzydowska, położona na malowniczym Pogórzu Makowskim, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych. To tu, od 1602 r., dzięki Mikołajowi Zebrzydowskiemu, możemy na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej przeżywać wydarzenia zbawcze dokonane na Kalwarii. W sanktuarium każdy może powierzyć swe troski Maryi i Jej Synowi, składając je przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej – powiedział koordynator pielgrzymki, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego z Olkusza, ks. kan. Henryk Chmieła.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idziemy dalej...

Niedziela wrocławska 27/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

pielgrzymowanie

Grzegorz Kryszczuk/Niedziela

Ksiądz Tomasz Płukarski

Ksiądz Tomasz Płukarski

Już 3 sierpnia na pątniczy szlak wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. O nowych wyzwaniach, planowaniu trasy oraz o przesłaniu, jakie zostawił „Orzech”, z ks. Tomaszem Płukarskim, głównym przewodnikiem pielgrzymki, rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Grzegorz Kryszczuk: Decyzją abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego został ksiądz mianowany głównym przewodnikiem wrocławskiej pielgrzymki. Nie jest to chyba duże zaskoczenie?

Ks. Tomasz Płukarski: Cieszę się, choć jeszcze nie jestem do końca oswojony z tą decyzją. Zawsze byłem blisko pielgrzymki i ona jest dla mnie cały czas bardzo ważna. Byłem przewodnikiem grupy 7., chodziłem w grupie 5. Wiele lat byłem rzecznikiem prasowym. Pan Bóg ma duże poczucie humoru, że postawił mnie w tym miejscu. Jestem kolejną osobą na tym stanowisku po ks. Orzechowskim, który przecież stworzył pielgrzymkę czterdzieści lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Bahrajn: papież odprawi Mszę św. na stadionie narodowym

2022-09-29 16:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Bahrajn

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Podczas zapowiedzianej wczoraj wizyty apostolskiej w Bahrajnie papież Franciszek odprawi Mszę św. dla tamtejszych katolików. Liturgię zaplanowano na 5 listopada o godzinie 8.00 rano czasu miejscowego. Odbędzie się ona na stadionie narodowym w stołecznej Manamie.

Papież odwiedzi Bahrajn w dniach 3-6 listopada na zaproszenie króla Hamada i wikariatu apostolskiego Arabii Północnej. Weźmie udział w Bahrajńskim Forum Dialogu na temat „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Hasłem podróży będą słowa: „Na ziemi pokój ludziom dobrej woli”.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc: Życie z niepełnosprawnością nie wyklucza mnie z bycia szczęśliwą

2022-09-30 11:18

[ TEMATY ]

świadectwo

Family News Service /archiwum Autorki

Aleksandra Zielińska, wielokrotna mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi w leżeniu, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Porusza się za pomocą kul lub wózka inwalidzkiego. Choroba nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów.

W rozmowie z Family News Service Aleksandra Zielińska opowiada m.in. o sportowych sukcesach, o tym, dlaczego niepełnosprawności nie postrzega jako problemu oraz planach na przyszłość..

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję