Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W nowy rok z nowym patronem

Szkoła Podstawowa w Bukowinie podczas inauguracji roku szkolnego przeżywała uroczystość nadania placówce imienia Hetmana Jana Zamojskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

inauguracja

nowy rok szkolny

Joanna Ferens

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces” – słowa Henry’ego Forda stały się mottem uroczystości, która odbyła się w Bukowinie w Gminie Biszcza.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej w zabytkowym kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie. Do zebranych w świątyni uczniów zwrócił się proboszcz parafii w Biszczy, ks. Stanisław Bełz. – Rozpoczynamy dziś nowy rok szkolny 2021/2022, rozpoczynamy czas nauki, zdobywania wiedzy, zdobywania mądrości. Zgromadzeni na Mszy św. módlmy się o to, by ten czas przyniósł w naszym życiu piękne owoce, by był pełen wzniosłych chwil dla uczniów i nauczycieli. Każdy z nas potrzebuje Bożego wsparcia i pomocy, aby gorliwie podchodzić do codziennych obowiązków. Prośmy zatem o dary Ducha Świętego. Witam wszystkich zgromadzonych w świątyni i zapraszam do szczerej modlitwy – powiedział.

Po Eucharystii przy pomniku--obelisku poświęconym ofiarom niemieckich pacyfikacji wsi, upamiętniającym pomordowanych i wysiedlonych mieszkańców Bukowiny złożono kwiaty i zapalono znicze, a dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed szkołą w Bukowinie. Na uroczysty apel złożyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie meldunku o gotowości do podjęcia nauki w nowym roku szkolnym, wspólne odtańczenie poloneza oraz odczytanie uchwały o nadaniu imienia placówce i wystąpienia zaproszonych gości.

Szkoła Podstawowa w Bukowinie jest prawdziwym centrum życia lokalnej wspólnoty. Służy nie tylko uczniom i nauczycielom, ale również całej społeczności.

Bogata historia

Szkoła w Bukowinie ma bogatą, ponad 60-letnią tradycję – podkreślał w rozmowie wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko. – Placówka działa od 1959 r. Obecnie uczy się w niej 96 uczniów, dodatkowo funkcjonuje w niej również oddział przedszkolny, a z uczniami pracuje 12 nauczycieli. Trzy lata temu udało się złożyć kompleksowy wniosek na termomodernizację budynku i remont wnętrza szkoły. Teraz budynek wygląda przepięknie, a sale są wyremontowane. W 2020 r. budynek szkoły został gruntownie wyremontowany, a inwestycja kosztowała około 1,2 mln zł. Budynek został docieplony, wyremontowany wewnątrz, zagospodarowany został plac przy szkole. Placówka jest także doskonale wyposażona, są klaso-pracownie i nowoczesny sprzęt. Szkoła Podstawowa w Bukowinie jest prawdziwym centrum życia lokalnej wspólnoty. Służy nie tylko uczniom i nauczycielom, ale również całej społeczności. Od dziś także nosi imię hetmana Jana Zamoyskiego, co potwierdza łączność miejscowości z Hetmanem Wielkim Koronnym – wyjaśniał.

Reklama

Piękno i wdzięczność

Słowa powitania do wszystkich zgromadzonych skierowała dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Irena Klecha. – Dzisiejszy dzień na stałe wpisze się w historię naszej placówki. Chcę wspomnieć dziś zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zostawili tutaj swój ślad, ślad swojej pracy, oddania i zaangażowania na rzecz szkolnej społeczności. Od bardzo dawna chcieliśmy nadać szkole imię, ponieważ już jest bardzo mało szkół w województwie lubelskim, które nie mają swojego patrona. Nie mogliśmy ziścić swoich marzeń wcześniej, ponieważ nasz budynek nie nadawał się do zaproszenia gości i zrobienia takiej uroczystości. W maju 2020 r. rozpoczął się remont budynku i dzisiaj możemy podziwiać piękno nowej szkoły. Życzę wszystkim uczniom i nauczycielom owocnej współpracy, wielu sukcesów oraz by czas spędzony w szkole był dobrze wykorzystany, pełen kreatywności i osiągnięć wychowawczych i dydaktycznych – mówiła.

Dziś szkole znajdującej się w tej miejscowości nadajemy imię tego wielkiego hetmana, Polaka i patrioty. To jest znakomity prognostyk na dobry rok szkolny i rozwój tej placówki.

Dobre prognozy

W uroczystościach uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który życzył społeczności szkolnej w Bukowinie owocnego nowego roku szkolnego. – Bukowina związana jest z Zamoyskimi i z Akademią Zamojską. Dziś szkole znajdującej się w tej miejscowości nadajemy imię tego wielkiego hetmana, Polaka i patrioty. To jest znakomity prognostyk na dobry rok szkolny i rozwój tej placówki. Nowy rok szkolny jest powrotem do wspólnoty szkolnej i do normalności. Jest pełen nowych rozwiązań i programów, jak choćby program „Poznaj Polskę” – wyjazdów i wycieczek finansowanych z budżetu ministra edukacji i nauki. Jest to narodowy program wsparcia dzieci i młodzieży po Covidzie. W tym roku szkolnym chcemy także na lepsze zmienić warunki pracy nauczycieli. W życie wchodzi rozporządzenie, w którym mówimy stop biurokracji nauczyciela. Z kolei Gmina Biszcza słynie z gospodarności oraz tego, że świetnie lokuje środki. Nie ma jednak lepszej inwestycji jak inwestycja w warunki rozwoju, zdobywania wiedzy i wychowania przyszłych pokoleń. Dlatego też uczniom i nauczycielom tej szkoły oraz wszystkich szkół w powiecie biłgorajskim życzę znakomitego roku szkolnego, pełnego sukcesów – powiedział.

Reklama

Ślady historii

Na uroczysty apel złożyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie meldunku o gotowości do podjęcia nauki w nowym roku szkolnym, wspólne odtańczenie poloneza oraz odczytanie uchwały o nadaniu imienia placówce i wystąpienia zaproszonych gości. Została również odsłonięta tablica pamiątkowa, na której znalazły się słowa podziękowania dla mieszkańców Bukowiny, rodziców, dyrekcji i nauczycieli szkoły za zaangażowanie i wkład w remont oraz codzienne życie szkoły.

Po części oficjalnej uroczystości był czas na wpisanie się do księgi pamiątkowej i zwiedzanie szkoły. Warto również podkreślić, iż miejscowość Bukowina ma z rodem Zamoyskich mocne związki. Pod koniec XVI wieku król Zygmunt III Waza podarował Bukowinę hetmanowi i kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Zamoyskiemu w nagrodę za wsparcie go w czasie elekcji i zwycięstwo pod Byczyną. Po utworzeniu Akademii Zamojskiej, w roku 1600 hetman nadał Bukowinę profesorom uczelni jako uposażenie, stąd potocznie nazywana jest miejscowością akademicką. Jan Zamoyski ufundował Bukowinę jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów Akademii, a także stała się miejscem wypoczynku jej profesorów. Uczelnia Państwowa w Zamościu kontynuuje te tradycje i od wielu lat odbywają się tutaj Spotkania Akademickie.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy dzwonek

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

nowy rok szkolny

Adam Szewczyk

Ks. Michał Mikołajczak sprawuje Mszę św. w KSP w Podjuchch

Ks. Michał Mikołajczak sprawuje Mszę św. w KSP w Podjuchch

Przypadające 1 września uroczyste inauguracje roku szkolnego za nami.

Korytarze, sale i boiska ponad 14 tys. szkół podstawowych i niemal 7 tys. ponadpodstawowych znów wypełniły się gwarem, w którym – jak to zwykle przy takich okazjach bywa – można wyczuć radość z powakacyjnego spotkania z koleżankami i kolegami, nieco żalu, że czas wypoczynku zaliczyć już trzeba do wspomnień, jak i ekscytację przyprawioną nutką niepewności w odniesieniu do tego, co nieznane, z czym zmierzyć się przyjdzie w nowym roku szkolnym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Salezjańska parafia na Stradomiu

2023-01-31 10:19

[ TEMATY ]

parafia

salezjanie

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich

Jesteśmy na etapie zbierania sił, by to, co planujemy, zrealizować w sposób odpowiedzialny – mówi ks. Adam Jarząbek.

Niedaleko Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie można zauważyć monumentalną świątynię stradomskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstała ona w latach powojennych, a jej gospodarzami od zarania jest Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Od czerwca 2022 r. funkcję proboszcza i przełożonego częstochowskiej salezjańskiej wspólnoty pełni ks. Adam Jarząbek. – Z wielkim pokojem w sercu, ale też nie bez obaw, przyjąłem propozycję bycia proboszczem i dyrektorem częstochowskiej Wspólnoty Salezjańskiej. Zdawałem sobie sprawę, że moja posługa będzie ode mnie wymagała wiele sił i wzięcia odpowiedzialności za powierzone dzieła. Są one przecież nierozerwalnie związane z życiem wielu pokoleń kapłanów-salezjanów, którzy oddali swoje duszpasterskie serce mieszkańcom Stradomia i całego częstochowskiego regionu – mówi z głęboką troską ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję