Reklama

Niedziela Lubelska

By lepiej służyć

Miejska inauguracja roku szkolnego 2022/23 w Lublinie odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica.

Niedziela lubelska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

nowy rok szkolny

Paweł Wysoki

1 września uczniowie uroczyście wrócili do szkół

1 września uczniowie uroczyście wrócili do szkół

Uroczystości na terenie parafii cywilno-wojskowej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 1 września zgromadziły przedstawicieli różnego szczebla władz samorządowych i oświatowych, a przede wszystkim dyrekcję, nauczycieli i uczniów najstarszej lubelskiej szkoły. Chętnie wybierany przez młodzież „Staś” jest spadkobiercą kolegium jezuickiego, które powstało w Lublinie w 1586 r. Ponad 400-letnia tradycja jest powodem dumy kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli; zobowiązuje do pielęgnowania ponadczasowych wartości. Wielowiekowa historia jest spleciona z nieustanną troską o wysoką jakość kształcenia i rozwój młodzieży na różnych płaszczyznach. W nowy rok szkolny I LO weszło z nową salą gimnastyczną i kompleksem zewnętrznych boisk sportowych, które zostały oficjalnie oddane do użytku i poświęcone.

Nim w szkole zabrzmiał pierwszy dzwonek, społeczność liceum wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W homilii pasterz nawiązał do ewangelicznego opisu cudownego połowu ryb. Przywołał często powtarzane przez św. Jana Pawła II i papieża Franciszka wezwanie, by „wypłynąć na głębię”. To zaproszenie skierował do młodzieży i nauczycieli, by zachęcić ich do nieustannej troski o dobro szkoły, do wytrwałej nauki i solidnej pracy, do rozwijania pasji i realizacji marzeń, a nade wszystko do ufności pokładanej w Bogu, który jest miłością. – Nie pytaj o to, co zyskasz i zarobisz, lecz o to, co przynosi radość sercu. Zdobywaj wiedzę, by lepiej służyć i być bardziej użytecznym dla Kościoła, ojczyzny i świata – podkreślił metropolita.

W nowym roku szkolnym w Lublinie działa ok. 150 szkół i placówek oświatowych różnego typu, w których kształci się ok. 60 tys. uczniów. Nad ich edukacją, wychowaniem i bezpieczeństwem czuwa ponad 6 tys. nauczycieli i 3 tys. pracowników niepedagogicznych. W lubelskich przedszkolach i szkołach uczy się ok. 2 tys. młodych uchodźców z Ukrainy. Zdaniem Ewy Dumkiewicz-Sprawki, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, choć rok szkolny niesie trudne wyzwania, jak pandemia czy wojna za wschodnią granicą, nie brakuje solidarności i radości z inspirowania do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy dzwonek

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

nowy rok szkolny

Adam Szewczyk

Ks. Michał Mikołajczak sprawuje Mszę św. w KSP w Podjuchch

Ks. Michał Mikołajczak sprawuje Mszę św. w KSP w Podjuchch

Przypadające 1 września uroczyste inauguracje roku szkolnego za nami.

Korytarze, sale i boiska ponad 14 tys. szkół podstawowych i niemal 7 tys. ponadpodstawowych znów wypełniły się gwarem, w którym – jak to zwykle przy takich okazjach bywa – można wyczuć radość z powakacyjnego spotkania z koleżankami i kolegami, nieco żalu, że czas wypoczynku zaliczyć już trzeba do wspomnień, jak i ekscytację przyprawioną nutką niepewności w odniesieniu do tego, co nieznane, z czym zmierzyć się przyjdzie w nowym roku szkolnym.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję