Reklama

Niedziela Wrocławska

Klucz do przemiany świata

Uroczyście rozpoczął się rok szkolny 2022/2023 w Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej im. ks. Jana Twardowskiego w Kotowicach.

Niedziela wrocławska 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

nowy rok szkolny

Paweł Trawka

Biskup Maciej z wizytą u pierwszaków

Biskup Maciej z wizytą u pierwszaków

Na uroczystości obecny był bp Maciej Małyga, najpierw odprawił w intencji uczniów, dyrekcji i grona pedagogicznego Mszę św., a po niej wziął udział w apelu na boisku szkolnym oraz odwiedził pierwszoklasistów i nauczycieli.

Zdobywają mądrość

Powrót do szkoły po wakacjach wzbudza wśród uczniów zawsze wiele emocji. Z jednej strony pojawia się tęsknota za beztroskim czasem odpoczynku, z drugiej tęsknota za kolegami i koleżankami z klasy. Dochodzi do tego pragnienie zdobywania wiedzy i realizacji naukowych marzeń. – W nowym roku szkolnym możemy skorzystać z naszego przywileju, jakim jest możliwość nauki. Dla mnie, jako nauczyciela i dyrektora jest to najważniejszy dzień w całym roku – zaznaczył na wstępie Oktawian Marmulewicz, dyrektor szkoły.

Podczas Eucharystii biskup Maciej mówił do uczniów o zdobywaniu mądrości. – Jak stawać się mądrym? Na początku trzeba zdać sobie sprawę, że jest się niemądrym. Dopiero gdy powiem sobie, że nie umiem, zaczynam się uczyć. Poza tym zawsze nauczyciele i rodzice będą chcieli wam pomóc – wskazał biskup.

Jubileusz szkoły

Dla prawie dwustu uczniów katolickiej szkoły w Kotowicach ten rok będzie szczególny, ponieważ przypada 20. rocznica powstania placówki. – Dokładnie 20 lat temu szkoła w Kotowicach zaczęła funkcjonować jako szkoła niepubliczna. Był to kluczowy moment w historii szkoły. Dzięki temu w Kotowicach można było zachować ciągłość nauki – zaznaczył dyrektor szkoły i dodał: – W tamtych czasach była tendencja do zamykania szkół, gdzie uczyła się niewielka liczba uczniów. Wtedy nie myślano, aby rozbudowywać szkoły, czy je remontować. Taki los czekał też naszą szkołę, ale na szczęście dzięki ludziom dobrej woli, pełnych zapału i energii udało się tę szkołę wskrzesić pod organem prowadzącym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Duża w tym zasługa ówczesnego dyrektora Caritas ks. Adama Derenia oraz byłej dyrektor szkoły Wioletty Odorczyk. Wtedy uczyło się ok. 100 uczniów. Obecnie ich liczba wynosi ok. 190. To pokazuje, że nasza szkoła się rozwija. Potwierdzają to stare zdjęcia, na których możemy zobaczyć inaczej wyglądający budynek, klasy i grono pedagogiczne – opowiadał Oktawian Marmulewicz.

Reklama

Z wizytą u uczniów i nauczycieli

Po apelu biskup Maciej odwiedził pierwszoklasistów. Była to okazja do spotkania, rozmowy i wspomnień, gdyż biskup z nostalgią wrócił pamięcia do swoich lat szkolnych. Odpowiedział także na pytania dzieci: m.in. o ulubiony kolor, czy przedmiot w szkole. – Bardzo się cieszę, że jesteście. Na pewno będzie to dobry rok, będę się za was modlił, a rodzice i nauczyciele będą was w nauce wspierać. Piękna droga przed wami – mówił bp Maciej Małyga. Wyrażając wdzięczność za obecność biskupa w kotowickiej szkole pierwszaki zaśpiewały piosenkę Wyśpiewać chcę życzenia. Na zakończenie spotkania z uczniami biskup Maciej udzielił uczniom błogosławieństwa i podziękował rodzicom za ich obecność i trud.

Nie zabrakło także spotkania bp. Macieja z gronem pedagogicznym. W krótkim słowie biskup powiedział: – Wychowanie jest sprawą kluczową, zwłaszcza jeżeli chcemy coś zmienić. A zmieniamy świat przez zmianę człowieka, to najlepiej przez wychowanie. Nie jest możliwe zakazywanie czegoś albo oburzanie. W taki sposób nie zmienimy nic. Ten, kto wychowuje, ma klucze do przemiany tego świata. Życzę poczucia misji wychowania i dużo cierpliwości – mówił bp Maciej.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nowy rok z nowym patronem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

inauguracja

nowy rok szkolny

Joanna Ferens

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Szkoła Podstawowa w Bukowinie podczas inauguracji roku szkolnego przeżywała uroczystość nadania placówce imienia Hetmana Jana Zamojskiego.

Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces” – słowa Henry’ego Forda stały się mottem uroczystości, która odbyła się w Bukowinie w Gminie Biszcza.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Turnusy zimowe Caritas w Rajskiem

2023-02-06 11:49

Justyna Składowska, Dział Komunikacji Caritas Polska

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Niepewność jutra, strach, niedostatek – koszmar trwa już rok. Dla najmłodszych mieszkańców pogrążonej w wojnie Ukrainy to bardzo długo. By mogły choć przez chwilę poczuć się normalnie i bezpiecznie, Caritas organizuje dla nich turnusy wytchnieniowe.

— Zajmujemy się wrażliwą grupą – dziećmi z Ukrainy, które wiele widziały i wiele przeżyły. Chcemy dać im odpocząć — mówi Aisha Kumpan, kierowniczka turnusu wytchnieniowego, który odbył się w styczniu tego roku. Pobyt zorganizowano w malowniczo położonej miejscowości Rajskie, w ośrodku Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Daleko od Drohobycza, Kijowa, Charkowa, Lwowa czy Mariupola. Daleko od huku spadających rakiet i od połamanego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję