Reklama

Polska

Jak Feniks z popiołów

Goście honorowi z Watykanu, spotkania z ulubionymi autorami oraz projekcje filmów – to jedne z wielu atrakcji, które czekały na miłośników książki w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

Poraz 26. odbyło się święto miłośników książki, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce – Targi Wydawców Katolickich, organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Mimo pandemicznego zagrożenia bibliofile nie zawiedli i w dniach 23-26 września tłumnie przechadzali się targowymi alejkami.

Wielkie otwarcie

Tegoroczną edycję targów zainaugurował bp Marian Florczyk, członek Papieskiej Rady ds. Kultury, która od lat patronuje temu ważnemu dla świata książki wydarzeniu. Jest ono punktem odniesienia nie tylko dla wydawców, ale także dla czytelników, którzy stale poszukują prawdy. Podczas uroczystości otwarcia targów odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, który nad świętem książki religijnej roztoczył patronat honorowy. Życzył on uczestnikom „wielu owocnych spotkań, wartościowych rozmów i inspirujących dyskusji, a wszystkim zwiedzającym optymistycznego i budującego obcowania z książką katolicką w najlepszym wydaniu”.

Jak poinformował prezes zarządu SWK ks. Roman Szpakowski, salezjanin, w tegorocznej edycji targów wzięło udział blisko 100 wystawców, wśród których znajdowały się oficyny kościelne, zakonne oraz świeckie. Wystawcy zaprezentowali ponad kilkanaście tytułów książkowych, w tym wiele nowości. Tradycyjnie w tym zacnym gronie znajdowało się stoisko Niedzieli, chętnie odwiedzane nie tylko przez naszych wiernych czytelników.

Rocznice i spotkania autorskie

Targi zostały wpisane we wszystkie najważniejsze wydarzenia świętowane w tym roku: Rok Rodziny, Rok św. Józefa, 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Rok Cypriana Kamila Norwida i uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego. Odwiedzający mogli obejrzeć cztery wystawy tematyczne: Tajne Archiwum Watykańskie – która prezentuje dzieje instytucji, w której zgromadzono najpilniej strzeżone dokumenty historyczne Stolicy Apostolskiej, Jan Paweł II obrońca praw narodów – ukazującą wkład papieża na rzecz budowy pokoju, Rodzina Bogiem silna – powstałą z racji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Idącym w przyszłość 966 – 2016 – przedstawiającą niepublikowane dotąd fotografie z uroczystości tysiąclecia chrztu Polski.

Reklama

W programie targów nie mogło zabraknąć tego, co najmocniej rozgrzewa fantazje oraz inspiracje czytelników, czyli spotkań z poczytnymi autorami książek religijnych. Jednym z ciekawszych i najbarwniejszych było spotkanie z br. Robertem Wieczorkiem, kapucynem, który podpisywał swoją najnowszą książkę EKG Serca Afryki. Historia choroby. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także spotkanie dotyczące działalności ks. Dolindo Ruotolo.

Feniksy wręczone

Nieodłączny element targowej tradycji stanowi konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Do tegorocznej edycji konkursu wystawcy z całego kraju zgłosili ponad 300 tytułów, które rywalizowały o palmę pierwszeństwa w 19 kategoriach. Kapituła pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nareckiego nagrodziła oraz wyróżniła blisko 100 pozycji wydawniczych, które ukazały się w 2020 r. Wśród nich znalazły się tytuły związane z Niedzielą. W kategorii „Muzyka chrześcijańska – współczesna” nagrodę otrzymał koncert Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II, którego organizatorem były Telewizja Polska oraz Klasztor Jasnogórski, Niedziela natomiast objęła to wydarzenie patronatem medialnym. W gronie laureatów i wyróżnionych znalazł się również nasz redakcyjny kolega Damian Krawczykowski, którego książka Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość została dostrzeżona w kategorii „Książka dla młodzieży”.

Niepokonani

Targi jednoznacznie dowodzą, że literatura religijna cieszy się niesłabnącą popularnością, a wydawcy katoliccy niestrudzenie wychodzą naprzeciw wyzwaniom współczesności i podnoszą trud docierania z orędziem ewangelicznym do czytelników.

2021-09-28 11:23

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkania z dobrym słowem

Niedziela warszawska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Targi Wydawców Katolickich

Archiwum MR

Naszą obecność na targach rozumiemy jako służbę społeczeństwu – mówi Marian Romaniuk, sekretarz Archikonfraterni Literackiej i autor ok. 70 książek (pierwszy z lewej)

Naszą obecność na targach rozumiemy jako służbę społeczeństwu – mówi Marian Romaniuk, sekretarz Archikonfraterni Literackiej i autor ok. 70 książek (pierwszy z lewej)

Już 29 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim ruszają XXVII Targi Wydawców Katolickich. Będzie to okazja nie tylko do nabycia interesujących książek, ale również zdobycia podpisów autorów i wzięcia udziału w ciekawych konferencjach i spotkaniach.

A będzie ich w czasie Targów niemało. Udział w nich zapowiedziało prawie 140 wystawców z Polski i z zagranicy, w tym 2 wydawnictwa z Białorusi i 4 z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję