Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileusz 850 lat katedry

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w pierwszą sobotę października przewodniczył uroczystej Eucharystii w bazylice katedralnej w Kielcach.

Niedziela kielecka 41/2021, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

katedra kielecka

TER

Świętowanie połączone zostało z diecezjalną pielgrzymką róż różańcowych

Świętowanie połączone zostało z diecezjalną pielgrzymką róż różańcowych

Msza św. odprawiona została na zakończenie obchodów jubileuszu 850-lecia katedry. Jubileuszowe świętowanie zostało połączone z diecezjalną pielgrzymką róż różańcowych do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Eucharystię poprzedziło modlitewne spotkanie róż na placu przed bazyliką. Były konferencje, śpiew, modlitwa, a także koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Krasocina.

Wraz z nuncjuszem apostolskim przy ołtarzu modlili się: abp Tadeusz Wojda z Gdańska, bp Kazimierz Gurda z Siedlec, bp Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej, bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej, bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta, a także opat cystersów z Jędrzejowa Rafał Ściborowski, kustosz kieleckiej katedry ks. prał. Adam Kędzierski oraz kapłani z całej diecezji kieleckiej. Biskup Jan Piotrowski, witając zebranych kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych, powiedział: „dostojna świątynia przez 850 lat pisała swoją historię modlących się w niej wiernych, oraz posługujących w niej przez minione wieki kapłanów i biskupów. Dziś pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio, dziękujemy Bogu i ludziom za ten niecodzienny jubileusz”. Następnie bp Marian Florczyk odczytał list Ojca Świętego Franciszka skierowany do uczestników uroczystości. Papież zapewnił o swojej modlitwie za wspólnotę parafii katedralnej. – Niech to wydarzenie, które upamiętnia dzieje katedry kieleckiej ożywi w wiernych pragnienie trwania w wierze ojców – napisał papież. Arcybiskup Pennacchio mówił: – Gdy stajemy wobec tak podniosłych rocznic, przychodzą nam na myśl, wieki historii tego miejsca, pokoleń katolików, którzy modlili się w tej świątyni, dodając, że „jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed nami w tym stuleciu”, i że „trzeba umieć korzystać z doświadczeń historii, aby podejmować nowe zadania”.

W homilii bp Jan Piotrowski mówił o historii kieleckiej katedry. Zauważył, że historycznych dat i wydarzeń z nią związanych jest więcej, ale najważniejszy jest człowiek, który od zawsze jest drogą Kościoła, jak uczył św. Jan Paweł II w swojej pierwszej programowej encyklice Odkupiciel człowieka. Człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez tajemnice wcielenia i odkupienia – powiedział bp Jan. Na zakończenie Eucharystii proboszcz ks. Andrzej Kędzierski wraz z wiernymi parafii katedralnej przekazali nuncjuszowi apostolskiemu kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej oraz najnowszy pamiątkowy album.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa z okazji 850-lecia bazyliki katedralnej

[ TEMATY ]

jubileusz

diecezja kielecka

katedra kielecka

TER

Wystawa z okazji jubileuszu katedry

Wystawa z okazji jubileuszu katedry
CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję