Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl

Inauguracja w WSD

W Wyższym Seminarium Duchownym alumni uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2021/2022.

Niedziela przemyska 41/2021, str. II

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Kl. Łukasz Ziemba

Rektor – ks. Konrad Dyrda otwiera rok akademicki

Rektor – ks. Konrad Dyrda otwiera rok akademicki

Wydarzenie w dniu 24 września rozpoczęła Eucharystia w górnej kaplicy seminarium, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. W tym roku formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W homilii metropolita przemyski abp Adam Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

Metropolita przemyski abp Adam Szal, który w przeszłości był rektorem seminarium duchownego, stwierdził, że w miejscu tym dochodzi „do tajemniczego cudu w sercach powołanych”. – Jeden z tych cudów polega na tym, że my, słabi ludzie możemy udzielać swojego serca, umysłu, swoich dłoni Chrystusowi i wypowiadać słowa: „jedzcie, to jest Ciało moje”, czy też słowa: „ja odpuszczam tobie grzechy” – powiedział abp Adam Szal.

Wieczorem alumni rozpoczęli tygodniowe rekolekcje w milczeniu, które prowadził o. Krzysztof Wons, salwatorianin.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gaudeamus po raz 30.

Niedziela rzeszowska 42/2022, str. I

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Kl. Kacper Turek

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w kaplicy seminaryjnej

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w kaplicy seminaryjnej

Tegoroczna inauguracja nowego roku formacyjnego i akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie była szczególna – uroczystość wpisała się w obchody 30. rocznicy powstania diecezji.

Rok akademicki zainaugurowano 27 września br. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, który również wygłosił homilię. Biskup, zwracając się do kleryków, przypomniał o konieczności naśladowania Jezusa w drodze do zbawienia, co wiąże się z porzuceniem wszystkiego, co przeszkadza w radykalnym realizowaniu powołania.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję