Reklama

Łaskawa Patronka Kielc

"Bóg powinien być na pierwszym miejscu, przed ekonomią, polityką i interesami partyjnymi..." - takie słowa usłyszeli pielgrzymi zgromadzeni na pl. Jana Pawła II w czasie uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Matki Łaski Bożej, Patronki Kielc.

Niedziela kielecka 21/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tej uroczystości parafia katedralna przygotowywała się przez trzy dni. Każdego dnia głoszone były kazania o tematyce maryjnej, a popołudniowa modlitwa różańcowa i nabożeństwo majowe były ofiarowane w szczególnych intencjach. Każdy dzień miał też swą myśl przewodnią, kolejno: Maryja Matką Łaski Bożej; Maryja Matka słuchająca głosu swych dzieci; Maryja obecna pod krzyżem braci Chrystusa.
Homilie w tych dniach głosili wikariusze parafii katedralnej: ks. Stanisław Kuśmierczyk, ks. Piotr Gałka, ks. Leszek Bujak, ks. Adam Kędzierski.
W dzień uroczystości, 7 maja br., w promieniach zachodzącego, majowego słońca, odprawiano Mszę św. Uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Ryczan. Razem z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrowało 40 księży, wśród nich proboszczowie kieleckich parafii. Na Mszy św. obecny był prezydent miasta - Wojciech Lubawski z rodziną.
Po Mszy św. i procesji z Najświętszym Sakramentem Ksiądz Biskup poprowadził pielgrzymów do bazyliki katedralnej, gdzie przed ikoną Matki Łaskawej Kieleckiej dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej w słowach: "Bogarodzico Maryjo, Matko Kościoła, Łaskawa Matko ludzi!
Od wieków wysławia Cię polski naród w sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi. Lud, zamieszkujący ziemię Świętego Krzyża, wzywa Ciebie jako Matkę Łaskawą, w prastarej kieleckiej świątyni.(...)
Czuwaj nad naszymi rodzinami, aby w nich matki i ojcowie zachowujący przykazania Boże, przyczyniali się do uświęcenia swoich dzieci. Bądź Mistrzynią nauczycieli i wychowawców, aby prowadzili młode pokolenie do źródeł prawdy. (...)
Maryjo z Betlejemu, Egiptu i Nazaretu, któraś zaznała biedy, tułaczki i wygnania - poruszaj sumienia nas wszystkich, abyśmy nie przechodzili obojętnie obok bezrobotnych, bezdomnych i cierpiących nędzę. Wypraszaj mądrość tym, którzy pełnią jakąkolwiek władzę, aby potrafili służyć ludziom, zatroskani o prawdziwe, wspólne dobro.
Oblubienico Ducha Świętego, Matko Łaskawa i Patronko Kielc!
Nie opuszczaj nas, bądź z nami w każdy czas!
Prowadź nas drogą wiary, nadziei i miłości ku ostatecznemu zjednoczeniu z Tobą i Twoim Synem, który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje na wieki wieków. Amen!"

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: zmarł abp Alphonsus Mathias, jeden z ostatnich uczestników Soboru Watykańskiego II

2024-07-15 14:43

[ TEMATY ]

śmierć

Sobór Watykański II

Episkopat.pl

10 lipca w wieku 96 lat zmarł arcybiskup Alphonsus Mathias. Emerytowany arcybiskup Bengaluru w południowych Indiach był jednym z ostatnich żyjących ojców Soboru Watykańskiego II. „Jego życie było świadectwem ewangelicznych wartości, jakimi są miłość, służba i pokora” - napisano w nekrologu archidiecezji.

Śmierć abp. Mathiasa oznacza koniec pewnej epoki, ale jego dziedzictwo jest nadal żywe w Kościele i ludziach, na których życie wpłynął. „Jego wizja Kościoła tętniącego życiem, dynamicznego i zaangażowanego społecznie pozostanie siłą przewodnią dla przyszłych pokoleń”.

CZYTAJ DALEJ

Zaufajmy tej Miłości!

2024-07-08 18:49

Niedziela Ogólnopolska 28/2024, str. 26

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Nasz najpiękniejszy dzień? Da się go wskazać? Sądzę, że jest on dopiero przed nami. O takim dniu, najwspanialszym, mówi dziś Kościół, gdy z psalmistą (w introit) zwraca się do Boga, używając czasu przyszłego: „W sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, nasycę się Twym widokiem, gdy ukaże się Twoja chwała”. Tak naprawdę wszyscy czekamy na pierwszy dzień... wieczności, tuż za granicą śmierci, w którym z niewymowną radością wykrzykniemy: widzę Cię, Boże! Sycę się Twoim widokiem. Podziwiam Twoją chwałę. Cała historia zbawienia opisana w Biblii, wszystkie mesjańskie proroctwa i ich spełnienia – choć jeszcze cząstkowe i nieostateczne – dotyczą tego największego wydarzenia: móc ujrzeć oblicze naszego Stwórcy, móc nasycać się widokiem twarzy Ojca i chwałą Boskich Osób. Liturgiczne czytania, w swej najgłębszej warstwie, wyrażają niezmienną wolę i troskę Boga o to, by oglądanie Jego samego było upragnionym celem naszej ziemskiej wędrówki. Tej sprawie służyło wielu proroków, także Amos, którego Pan wziął od trzody i rzekł do niego: „Idź, prorokuj do narodu mego, izraelskiego!”.

CZYTAJ DALEJ

Borówka - superowoc, który przepisałby Ci okulista

2024-07-15 09:20

[ TEMATY ]

borówki

pixabay.com

Problemy ze wzrokiem określa się już mianem epidemii. Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna podaje, że 90% populacji sięga po okulary do czytania. Jak chronić oczy w erze smartfonów? Dowiedz się dlaczego borówki są dobre dla oczu i dlaczego ich filiżankę warto postawić obok klawiatury.

97% z nas ma dziś smartfona, średnio spędzamy przed jego ekranem ponad 3 godziny. Co czwarty Polak, z telefonem przed oczami, spędza więcej niż 5 godzin. I tak codziennie, poza obowiązkami szkolnymi i zawodowymi. Do tego dodać należy czas spędzony przed ekranami komputerów. Trend jest niekorzystny. Dlatego warto zwrócić uwagę na owoc, który poprawia jakość widzenia. Ten najpopularniejszy superowoc świata i ulubiony owoc polskich dietetyków, przepisałby Ci okulista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję