Reklama

Niedziela Lubelska

W poszukiwaniu prawdy i dobra

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/22.

Niedziela lubelska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

KUL

nowy rok akademicki

Tomasz Koryszko/KUL

Nowi studenci złożyli uroczyste ślubowanie

Nowi studenci złożyli uroczyste ślubowanie

Najstarsza uczelnia w Lublinie rozpoczęła 104. rok akademicki. Na 51 kierunkach studiuje niemal 10 tys. studentów i doktorantów, w tym ponad 3 tys. na pierwszym roku. Kadrę naukowo-dydaktyczną stanowi 1076 osób.

Reklama

Inaugurację tradycyjnie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński podkreślił, że do poznania prawdy nie wystarczy wiedza, potrzebne jest jej umiłowanie. Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim zachęcał, by „mieć odwagę myśleć, być mądrym i nie ustawać w poszukiwaniu prawdy”. Do nauczania najwybitniejszego studenta KUL nawiązał także rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przemówienie odczytał prorektor ds. misji i administracji ks. prof. Mirosław Sitarz. „Na drodze poszukiwania prawdy spotyka się na uniwersytecie praca intelektualna z pracą duchową, które wiążą się ściśle z procesem wychowania młodego pokolenia inteligencji katolickiej” – napisał m.in. ksiądz rektor.

Podczas uroczystości wykład inauguracyjny nt. praworządności wygłosił Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Wybrzmiało w nim, że „prawo musi odzwierciedlać społecznie akceptowalny system wartości oparty na prawie naturalnym, które akcentuje godność osoby ludzkiej”. – Nie wolno nam rugować chrześcijaństwa z naszego systemu wartości, który ma leżeć u podstaw systemu prawa stanowionego w Polsce – podkreślił minister. Zgodnie z tradycją, w trzecią niedzielę października zostały wręczone Laury Uniwersyteckie. Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali ks. prof. Paweł Mąkosa, dr hab. Tomasz Garbol oraz prof. Marian Surdacki. Na zakończenie wielki kanclerz KUL abp Stanisław Budzik przypomniał postaci dwóch wybitnych osób związanych z uniwersytetem: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. – To pierwsza inauguracja, gdy wyniesieni do chwały ołtarzy spoglądają na nas i przekazują nam swoje orędzie – powiedział ksiądz arcybiskup.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: łaska to nie prezent, ale sam Bóg

– Łaska to nie jest coś, co bierzemy na własność wprost własnymi rękoma. To jest udzielanie się Boga samego jako źródła mądrości, łaski i życia – powiedział abp Wacław Depo w kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Michał Krawczyk – proboszcz personalnej parafii akademickiej, ks. dr Kamil Zadrożny – dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr hab. Paweł Wolnicki – prof. Uniwersytetu Humanistycznego-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Tablice dedykowane dwóm marszałkom Polski.

2021-12-06 15:29

Janusz Gajdamowicz

Uczestnicy wydarzenia

Uczestnicy wydarzenia

Tablice upamiętniające dwóch marszałków Polski odsłonięto przed wejściem do Sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Okazją do tego stały się przypadające w sąsiednich dniach rocznice: 154. urodzin Józefa Piłsudskiego (5 grudnia 1867) i 80. śmierci Edwarda Śmigłego-Rydza (2 XII 1941).

Doradca wojewody dolnośląskiego ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatantami Damian Mrozek powiedział „Niedzieli Wrocławskiej: - Tablice zostały użyczone od Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”, gdzie były ufundowane. Gdy powstawały w roku 1985, nie można było o nich głośno mówić, bo nasi wodzowie i marszałkowie z okresu II RP w Polsce Ludowej byli niemile widzianymi bohaterami. Dodał, że dzisiaj trafiają oni w nowe miejsce. Można je tutaj dobrze wyeksponować, ponieważ na obrady Sejmiku przybywa wielu gości z całego województwa dolnośląskiego, a często przychodzi także młodzież, której pokazujemy nasz urząd i opowiadamy o naszych dziejach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję