Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

By lepiej służyć Bogu

Kilkudziesięciu ministrantów z rejonu biłgorajskiego rozpoczęło kurs lektorski dla Liturgicznej Służby Ołtarza.

Zajęcia odbyły się w budynku Katolickiego Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju przy sanktuarium św. Marii Magdaleny.

– Głównym celem kursu jest zapoznanie ministrantów z funkcją lektora w posłudze liturgicznej oraz poprawienie ich warsztatu pracy, jaką jest posługa ministranta podczas Mszy św. Uczestniczyć w nim mogą ministranci i nieustanowieni jeszcze lektorzy od siódmej klasy szkoły podstawowej. Chłopcy ci powinni wyróżniać się takimi cechami charakteru i duchowości, które umożliwią im jak najlepsze przygotowanie, a następnie godne sprawowanie funkcji lektora w swoich parafiach. Mam nadzieję, że poprzez poszerzenie swojej wiedzy z zakresu liturgii, będą oni mogli bardziej angażować się w życie swoich parafii, a być może w sercu niektórych pojawi się głos powołania do wyłącznej służby Bogu – tłumaczył rejonowy duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Duda.

Reklama

O swoich motywacjach do wzięcia udziału w kursie powiedział Szymon Psiuk z parafii w Chmielku. – Zależy mi na tym, aby nauczyć się czegoś nowego, pogłębić swoją wiedzę, przybliżyć się do Pana Boga i Kościoła, być jeszcze bliżej ołtarza czytając Słowo Boże. Od kilku lat jestem ministrantem, służba daje mi siłę i odwagę, a także poczucie tego, że jestem bliżej Boga, bliżej kapłanów, a także służę swojej parafii. Myślę, że dzięki uczestnictwu w tym kursie uda mi się jeszcze lepiej czytać Słowo Boże przy ołtarzu, a ponadto z pewnością poznam nowych kolegów z innych parafii, no i mam nadzieję, że przede wszystkim będę lepiej i pełniej służył Panu Bogu – zaznaczył.

Organizatorzy w ramach kursu przewidują osiem spotkań z ministrantami w bieżącym roku szkolnym, zaś błogosławieństwo nowych lektorów rejonu biłgorajskiego odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Pierwsze spotkanie na temat podstaw liturgii, celu i charakteru liturgii i Mszy św. oraz wprowadzenie do Pisma św. poprowadził wikariusz parafii w Majdanie Starym, ks. Kamil Kossak. Podczas kolejnych spotkań kandydaci na lektorów zgłębią swoją wiedzę na temat struktury Mszy św., poznają szerzej rok liturgiczny, a także liturgię Słowa. Ponadto odbędą się zajęcia z dykcji, emisji głosu i śpiewu kościelnego, a także formacja wewnętrzna na temat znaczenia modlitwy i sakramentu pojednania w życiu lektora oraz pełnego uczestnictwa we Mszy św. – Już dziś pragnę podziękować wszystkim kapłanom, którzy na co dzień w swoich parafiach zajmują się Liturgiczną Służbą Ołtarza, a jak również za zmobilizowanie chłopców do udziału w tym kursie – dodał ks. Łukasz Duda.

Kursy lektorskie organizowane są przez diecezjalne Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny kurs lektorski

[ TEMATY ]

LSO

kurs lektorski

Michał Janik/TV Niedziela

Ustanowienie nowych lektorów archidiecezji częstochowskiej 2020 r.

Ustanowienie nowych lektorów archidiecezji częstochowskiej 2020 r.

„Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w kilku parafiach naszej archidiecezji odbył się kurs lektorski. Ponieważ wciąż pojawiają się kandydaci chętni do posługi lektora, dlatego organizujemy diecezjalny kurs lektorski on-line” – poinformował na stronie www.lso.archiczest.pl ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji częstochowskiej.

Spotkania będą się odbywać za pomocą Skype’a. Pierwsze z nich zaplanowano na sobotę 23 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

2021-12-02 10:55

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

o. Bernard Gonska SJ

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Adwent czy Ogrójec?

2021-12-03 08:18

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Skąd taki tytuł? Zaraz wyjaśnię. Ale najpierw parę wspomnień z przeszłości…

Adwent to były przede wszystkim Roraty. Msza odprawiana świtem adwentowym już w dawnej Polsce przy udziale licznych wiernych, w tym także króla i jego dworu. Słowa łacińskiej antyfony na wejście: Rorate coeli posłużyły do nazwania całej mszy. Roraty lub też msza roratnia, odprawiana była zawsze w białym kolorze, śpiewana, a czytania były zawsze takie same: o królu Achazie, który nie chciał kusić Pana Boga i doczekał się tego, Bóg sam dał znak – oto Panna pocznie i porodzi Syna. A Ewangelia mówiła o Zwiastowaniu. Chociaż wszystko było po łacinie, łatwo było przez powtarzanie nauczyć się tekstu mszy na pamięć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję