Reklama

Aspekty

Historyczna chwila

W Krośnie Odrzańskim odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

św. Jadwiga

odpust parafialny

Karolina Krasowska

Ks. kan. Zygmunt Zimnawoda przekazał dekret na ręce burmistrza Krosna Odrzańskiego

Ks. kan. Zygmunt Zimnawoda przekazał dekret na ręce burmistrza Krosna Odrzańskiego

Tegoroczne świętowanie odbyło się 16 października i było o tyle wyjątkowe, że połączone z nadaniem miastu przez Stolicę Apostolską oficjalnego patronatu św. Jadwigi. – Ten dzień zapisze się w historii miasta złotymi zgłoskami. To moment, który będziemy pamiętali przez następne lata – powiedział burmistrz miasta Marek Cebula. Oficjalny dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uznający św. Jadwigę patronką miasta, odczytał ks. kan. Zygmunt Zimnawoda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich, który przekazał go na ręce burmistrza Krosna Odrzańskiego. Proboszcz krośnieńskiej parafii zauważa, że w mieście w wielu miejscach widać ślady św. Jadwigi. – Mamy Zamek Piastowski, gdzie Jadwiga przebywała i gdzie umarł jej mąż Henryk Brodaty, jest kościół parafialny pod jej wezwaniem, mamy plac, który nosi jej imię. Jesteśmy w posiadaniu relikwii pierwszego stopnia św. Jadwigi z Trzebnicy, a także mamy specjalne nabożeństwo ku jej czci – mówi proboszcz ks. Zbigniew Samociak.

Ustanowienie św. Jadwigi patronką miasta to oddolna inicjatywa mieszkańców Krosna Odrzańskiego, pod którą podpisało się 866 osób. Wniosek w tej sprawie wpłynął do Urzędu Miasta w kwietniu tego roku. Po weryfikacji trafił pod obrady Rady Miasta, która przyjęła oświadczenie o ustanowieniu św. Jadwigi patronką Krosna Odrzańskiego. W dalszej kolejności przewodniczący Rady Miasta wystąpił do biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej o przesłanie prośby mieszkańców do Stolicy Apostolskiej. 7 października w Domu Biskupim w Zielonej Górze bp Tadeusz Lityński przekazał burmistrzowi Krosna Odrzańskiego oficjalny dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Jadwigi patronką miasta. W spotkaniu, oprócz włodarza Krosna, uczestniczyli także proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej oraz przedstawiciele komitetu obywatelskiego, którzy wyszli z inicjatywą ustanowienia świętej patronką miasta.

2021-10-19 13:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patrzeć jak Maryja

Niedziela częstochowska 36/2021, str. VI

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Maciej Orman/Niedziela

Rycerze Kolumba nieśli obraz Matki Bożej Częstochowskiej, nazywanej Hetmanką narodu

Rycerze Kolumba nieśli obraz Matki Bożej Częstochowskiej, nazywanej Hetmanką narodu

Matka Najświętsza chce nas dzisiaj nauczyć patrzenia – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas uroczystości odpustowej w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.

W homilii wskazał na jasnogórski wizerunek, na którym wyjątkowe i tajemnicze oczy Maryi są namalowane tak, że każdy, patrząc z jakiegokolwiek punktu, ma wrażenie, jakby Maryja patrzyła właśnie na niego.

CZYTAJ DALEJ

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-20 08:03

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Niedziela Słowa Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 23 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że "poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię".

CZYTAJ DALEJ

Misjonarka. Helenka Kmieć

2022-01-23 17:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Dziewczyna, która inaczej niż chce dzisiejszy świat, nie szukała przygód i uciech dla siebie. Żyła przede wszystkim dla innych i pomagała w ich trudnym życiu. Zamordowana przez młodego Boliwijczyka. Mija 5 lat od śmierci Helenki Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję