Reklama

Porady

Weterynarz radzi

Nowotwory u zwierząt

Obserwujemy coraz większą liczbę czworonożnych pacjentów z chorobą nowotworową. Szacuje się, że jest ona przyczyną śmierci nawet ok. 50% psów i kotów.

Dotyczy to nie tylko Polski, ale całego świata. Należy jednak zaznaczyć, że pewna grupa pacjentów zostaje skutecznie wyleczona, co pozwala sądzić, że zdecydowanie więcej niż 50% psów i kotów choruje bądź zachoruje na nowotwór.

Co to jest nowotwór?

Nowotwór (łac. neoplasma, gr. tumor) jest nieprawidłowym, niekontrolowanym, ciągłym rozrostem tkanki, który następuje szybciej niż rozrost otaczających go zdrowych tkanek.

Reklama

Jak dzielimy nowotwory? W najprostszym podziale – na te o charakterze łagodnym i złośliwym. Warto zapamiętać, że powszechnie używana nazwa „rak” odnosi się do nowotworów o charakterze złośliwym.

Jakie są przyczyny powstawania nowotworów?

Nowotwory powstają na skutek uszkodzeń (mutacji) w materiale genetycznym komórek. Wpływ na powstawanie takich uszkodzeń-mutacji mają następujące czynniki:

• spontaniczne zmiany genetyczne – zmiany, które zachodzą w sposób naturalny przez całe życie, a ich skutki w postaci choroby nowotworowej ujawniają się z reguły dopiero na starość;

Reklama

• czynniki zewnętrzne – biologiczne (np. wirusy, pasożyty), fizyczne (np. promieniowanie UV, urazy), chemiczne (np. azbest, alkohol);

• dziedziczne zmiany genetyczne;

• nowotwory występujące rodzinnie.

Gdzie najczęściej lokalizują się nowotwory u zwierząt?

Dane statystyczne i moje osobiste obserwacje pozwalają stwierdzić, że najczęstszymi miejscami występowania nowotworów u psów i kotów są skóra i tkanki podskórne, dalej – gruczoł mlekowy, układ krwiotwórczy i układ kostny.

Jakie jest postępowanie w przypadku podejrzenia wystąpienia nowotworu?

Złota zasada, która dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt, mówi o tym, że im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większe są szanse na skuteczne i całkowite wyleczenie. Samo postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w medycynie weterynaryjnej nie różni się zasadniczo niczym od postępowania w medycynie ludzkiej. W diagnostyce onkologicznej posługujemy się takimi badaniami jak biopsja, wymaz itp., w leczeniu natomiast wykorzystujemy metody chirurgiczne, chemioterapeutyczne, radiologiczne itp.

Jeśli tylko zauważą Państwo niepokojące zmiany u swoich czworonogów, szczególnie na skórze, to warto zgłosić się do lekarza weterynarii, który swoim doświadczeniem i wiedzą pomoże postawić odpowiednią diagnozę i być może uratować życie zwierzęcia.

2021-10-26 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senacka Komisja Ustawodawcza w środę zajmie się nowelą ustawy o ochronie zwierząt

W środę senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrzy nowelizację ustawy o ochronie zwierząt; zaproszono ogólnopolskie organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, a także skupiające przedsiębiorców, pracodawców i rolników - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Senatu.

Rozpoczęcie posiedzenia komisji zaplanowano w środę na g.11.00. Komisja zbierze się w sali obrad plenarnych Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Ulga dla klasy średniej – składać rezygnację czy nie składać?

2022-01-17 14:41

[ TEMATY ]

Nowy Ład

gov.pl

"Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach niemal 18 milionów Polaków. Wprowadzamy rozwiązania, które poprawią komfort życia w Polsce i sprawią, że nasza gospodarka nabierze rozpędu. Oprócz historycznej obniżki podatków dla pracowników, rodzin i emerytów, przygotowaliśmy również wiele proinwestycyjnych rozwiązań dla polskich firm i przedsiębiorców." - pisze Materusz Morawiecki

Przykład małżonków zarabiających rocznie 150 tys. zł brutto oraz 50 tys. zł brutto

CZYTAJ DALEJ

Dzień Judaizmu we Wrocławiu

2022-01-18 19:46

Archiwum organizatorów

Podczas sympozjum w Domu Edyty Stein

Podczas sympozjum w Domu Edyty Stein

W wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęły się obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. We Wrocławiu dzień ten był obchodzony po raz 20. Wydarzenie przyjęło formę obchodów dwudniowych.

Obchody rozpoczęły się wykładem dr Anny Siemieniec z Domu Edyty Stein i Tamary Włodarczyk z Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Żydów w Polsce pt. „Pamiętnik Eriki Tworoger – siostrzenicy Edyty Stein”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję