Reklama

Porady

Weterynarz radzi

Nowotwory u zwierząt

Obserwujemy coraz większą liczbę czworonożnych pacjentów z chorobą nowotworową. Szacuje się, że jest ona przyczyną śmierci nawet ok. 50% psów i kotów.

Dotyczy to nie tylko Polski, ale całego świata. Należy jednak zaznaczyć, że pewna grupa pacjentów zostaje skutecznie wyleczona, co pozwala sądzić, że zdecydowanie więcej niż 50% psów i kotów choruje bądź zachoruje na nowotwór.

Co to jest nowotwór?

Nowotwór (łac. neoplasma, gr. tumor) jest nieprawidłowym, niekontrolowanym, ciągłym rozrostem tkanki, który następuje szybciej niż rozrost otaczających go zdrowych tkanek.

Jak dzielimy nowotwory? W najprostszym podziale – na te o charakterze łagodnym i złośliwym. Warto zapamiętać, że powszechnie używana nazwa „rak” odnosi się do nowotworów o charakterze złośliwym.

Jakie są przyczyny powstawania nowotworów?

Reklama

Nowotwory powstają na skutek uszkodzeń (mutacji) w materiale genetycznym komórek. Wpływ na powstawanie takich uszkodzeń-mutacji mają następujące czynniki:

• spontaniczne zmiany genetyczne – zmiany, które zachodzą w sposób naturalny przez całe życie, a ich skutki w postaci choroby nowotworowej ujawniają się z reguły dopiero na starość;

• czynniki zewnętrzne – biologiczne (np. wirusy, pasożyty), fizyczne (np. promieniowanie UV, urazy), chemiczne (np. azbest, alkohol);

• dziedziczne zmiany genetyczne;

• nowotwory występujące rodzinnie.

Gdzie najczęściej lokalizują się nowotwory u zwierząt?

Dane statystyczne i moje osobiste obserwacje pozwalają stwierdzić, że najczęstszymi miejscami występowania nowotworów u psów i kotów są skóra i tkanki podskórne, dalej – gruczoł mlekowy, układ krwiotwórczy i układ kostny.

Jakie jest postępowanie w przypadku podejrzenia wystąpienia nowotworu?

Złota zasada, która dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt, mówi o tym, że im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większe są szanse na skuteczne i całkowite wyleczenie. Samo postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w medycynie weterynaryjnej nie różni się zasadniczo niczym od postępowania w medycynie ludzkiej. W diagnostyce onkologicznej posługujemy się takimi badaniami jak biopsja, wymaz itp., w leczeniu natomiast wykorzystujemy metody chirurgiczne, chemioterapeutyczne, radiologiczne itp.

Jeśli tylko zauważą Państwo niepokojące zmiany u swoich czworonogów, szczególnie na skórze, to warto zgłosić się do lekarza weterynarii, który swoim doświadczeniem i wiedzą pomoże postawić odpowiednią diagnozę i być może uratować życie zwierzęcia.

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt od początku przyszłego roku

Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt zostanie powołana szybko, od początku przyszłego roku - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Według niego rząd zajmie się nowymi przepisami na kolejnym swoim posiedzeniu.

Szef rządu był pytany w poniedziałek na konferencji prasowej o to, kiedy powstanie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: modlitwa nieodzowną pomocą w rozeznawaniu duchowym

2022-09-28 09:19

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

O roli modlitwy i zażyłej relacji z Jezusem w rozeznaniu duchowym mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

Papież zaznaczył, że modlitwa pozwala nam nawiązać przyjacielski dialog z Panem Jezusem, aby rozpoznać to, co jest Jemu miłe. Przezwycięża obawy, że Jego wola nie dąży do naszego dobra, nie chce naszego szczęścia. Angażując nasze uczucia odgrywa też istotną rolę w pokonaniu przeszkód, by postawić na Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Niezłomni w górach [Zaproszenie]

2022-09-28 16:08

mat. pras

Życie człowieka jest ciągłym zmaganiem się z wieloma sprawami. Nie oznacza to, że trzeba się poddawać, warto stawiać sobie wymagania. I z taką inicjatywą wychodzą naprzeciw Niezłomni, którzy zapraszają na Ekstremalny Weekend w Górach Sowich.

Wydarzenie rozpocznie się 20 października o godz. 21:00, a zakończenie przewidziane jest na 23 października o godz. 13:00. Miejsce rozpoczęcia? Organizatorzy zaznaczyli, że to tajemnica, która zostanie zdradzona w odpowiednim momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję