Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Różaniec ze św. Józefem

Październikowe nabożeństwo ku czci św. Józefa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi było poświęcone modlitwie różańcowej.

Niedziela sosnowiecka 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

różaniec

nabożeństwo

Piotr Lorenc

Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Trąba

Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Trąba

Modlitewne październikowe spotkanie – celebrowane każdego 19. dnia miesiąca w Czeladzi-Piaskach – rozpoczęło się od przedstawienia przez ks. proboszcza Józefa Handerka próśb i podziękowań przyniesionych przez wiernych czcicieli do św. Józefa. Następnie kapłan odczytał modlitewne wezwania ku czci ukrytego życia św. Józefa z Jezusem i Maryją.

Kolejnym punktem spotkania był Różaniec św. Józefa. Ksiądz Handerek odmówił także z wiernymi pięć westchnięć do św. Józefa. Całość spotkania zwieńczyła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. Mariusza Trąby, który wygłosił homilię. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski z przyjaciółmi z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Po liturgii każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy różaniec św. Józefa.

Reklama

W homilii ks. Mariusz Trąba zaznaczył, że katolicy czczą różaniec, ale często ograniczają się do jego posiadania w domu lub samochodzie. – Historia Kościoła, choćby tylko w XX wieku, pokazuje jednak jak wielkim ratunkiem, pomocą i wsparciem może być modlitwa różańcowa. W tej modlitwie obecny jest św. Józef i to w dwojakiej formie. Po pierwsze jako bohater tajemnic radosnych Różańca św., których opis znajdujemy w Piśmie Świętym, ale także, po drugie, poprzez ludzkie doświadczenie, które było jego udziałem, a które wspominamy i wplatamy w modlitwę kolejnych tajemnic. Święty Józef potrafi pokazać nie tylko, jak Różańcem się modlić, ale i jak przekształcać tę modlitwę w życie pełne łaski – powiedział ks. Mariusz Trąba. I rzeczywiście, rozważając tajemnice radosne Różańca przyglądamy się powołaniu św. Józefa, który opiekował się Maryją i małym Jezusem. Uczył Jezusa modlitwy i pracy, nosił Go na rękach, prowadził do świątyni. Organizował dom dla Świętej Rodziny, szukał z Maryją zaginionego dziecka.

Różaniec św. Józefa składa się z 60 paciorków – na pamiątkę 60 lat, które św. Józef przeżył. Różaniec składa się z 15 części, a każda część z 4 paciorków: jednego białego większego i trzech niebieskich mniejszych. Biały paciorek przypomina nam czystość św. Józefa, a trzy niebieskie – jego nieustanne rozmyślanie o rzeczach niebiańskich. Tajemnice poszczególnych części Różańca św. Józefa są takie same, jak Różańca NMP.

Wszystkich czcicieli Oblubieńca Matki Bożej ks. Józef Handerek zaprasza na kolejne nabożeństwo, które odbędzie się 19 listopada w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec w Dużym Domu

Niedziela wrocławska 42/2019, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

©Pavlo - stock.adobe.com

W czasie Różańca dzieci się nudzą. Przynajmniej nasze. Jednocześnie nie wyobrażamy sobie października bez tej matczynej modlitwy! Jak temu zaradzić? Oto sprawdzona recepta: zaprosić wszystkich przyjaciół dzieci, najlepiej z rodzinami, zapalić świeczkę przed wizerunkiem Matki Bożej, wyciągnąć różańce i modlić się wiernie w każde niedzielne popołudnie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brzegu odsłania swoje tajemnice

2022-01-18 17:38

Archiwum prywatne

O naukowej fascynacji kościołem pw. św. Mikołaja w Brzegu, przypadkowym odkryciu średniowiecznego fresku w zakrystii i kolejnych wystrojach tej niezwykłej świątyni opowiada dr Romuald Nowak, mieszkaniec Brzegu, kierownik Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

Romuald Nowak: Jest to mój kościół parafialny, wszedłem do niego pierwszy raz w 1967 r. tuż po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej, byłem w III klasie Szkoły Podstawowej. Jego niezwykle wysokie sklepienie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie, to jedna z najwyższych naw w średniowiecznych bazylikach śląskich. Po odbudowie otrzymał wystrój w duchu Le Corbusiera – do zabytkowego wnętrza wprowadzono nowoczesne elementy, m.in. ambonę i chrzcielnicę o kubistycznych formach. Takie nowatorskie połączenie ludziom się spodobało.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję