Reklama

Niedziela Świdnicka

Ze świętymi w blaskach mocy

W strojach świętych patronów dali świadectwo o świętych obcowaniu. W strzegomskiej bazylice po raz kolejny odbyła się tradycyjna „Noc Świętych”.

Niedziela świdnicka 46/2021, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

uroczystość Wszystkich Świętych

Krystyna Smerd

Podczas „Nocy Świętych” adorowano 26 relikwiarzy wypożyczonych na ten czas z wielu parafii naszej diecezji

Podczas „Nocy Świętych” adorowano 26 relikwiarzy wypożyczonych na ten czas z wielu parafii naszej diecezji

Tegorocznemu nabożeństwu przyświecało hasło: „Niech radość wiary i miłości Boga opanuje cały świat”. Jak co roku parafia zadbała o sprowadzenie do kościoła licznych relikwii świętych, które są czczone tu przez kilka dni, a których z roku na rok przybywa. Tym samym parafianie mogli radować swoje serca symboliczną obecnością wielu świętych i to nie tylko tego wieczoru, ale też przez kilka kolejnych dni.

Czuwanie w kościele

Strzegomska noc, poprzedzająca uroczystość Wszystkich Świętych jest nabożeństwem, podczas którego każdy może znaleźć dla siebie piękny wzór duchowego patrona. Przypominane są nie tylko ich zasługi, ale też droga przepełniona ufnością do Boga. I właśnie tak głębokich przeżyć życzył parafianom ks. Krzysztof Papierz, prowadzący nabożeństwo.

Nocne czuwanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie młodzież odczytywała fragmenty żywotów świętych i błogosławionych, polecając im liczne prośby: – Zechciejmy nieść radość wiary i miłość Boga do każdego zakątka naszego życia, chciejmy dzielić się nią z innymi – zapraszał w modlitwie kapłan. Następnie przywołując świętych i błogosławionych, kierowano do nich modlitwy, prosząc w sprawach, które za życia ziemskiego były ich znakiem rozpoznawczym.

Radosny orszak

Reklama

„Noc Świętych” ubogacona została przez oprawę artystyczną, którą tworzył zarówno śpiew młodzieżowego i dziecięcego chóru parafialnego, gra świateł, czy kostiumy dzieci, które nawiązywały do czasów, w których żyli wymienieni święci i błogosławieni. Uwieńczeniem nabożeństwa było publiczne wyznanie wiary uczestniczących w wydarzeniu osób, które w świątecznym orszaku, wraz z relikwiami świętych patronów, przeszły ulicami miasta ze śpiewem i wspólną modlitwą.

W tym dniu blask świętości skryty był w przybyłych do strzegomskiej wspólnoty relikwiach: Drzewa Krzyża Świętego, św. Judy Tadeusza, św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, św. Ojca Pio, św. Klary, św. Marcina, św. Franciszka Ksawerego, św. Dominika Savio, św. Mikołaja, św. Jadwigi Śląskiej, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Jana z Dukli, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Marii Luizy Merket, św. Charbela, św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego – Małej Arabki, bł. Anny Marii Gesualdy Antoniny Taigi, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, bł. Michała Sopoćki, bł. Zofii Czeskiej, bł. Michała Tomaszka, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, św. Jacka Odrowąża, bł. Władysława z Gielniowa oraz w ikonie św. Józefa – peregrynującej w parafii we Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym.

2021-11-09 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Procesja różańcowa w intencji rodzin i Synodu

Niedziela świdnicka 43/2015, str. 8

[ TEMATY ]

różaniec

procesja

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Apel Jasnogórski pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Świdnicy

Apel Jasnogórski pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Świdnicy

Za rodzinę i trwający Synod modlili się m.in. uczestnicy procesji różańcowej, która przeszła 17 października w godzinach wieczornych ulicami Świdnicy. Modlitwa z udziałem blisko pół tysiąca osób zakończyła się Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję