Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patriotyczne śpiewanie

V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowała parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.

Niedziela sosnowiecka 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

piosenka

koncert patriotyczny

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Koncert laureatów odbył się 7 listopada, poprzedziła go Msza św. celebrowana przez Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Podczas liturgii honorową asystę utworzyli żołnierze kompanii honorowej 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia pod dowództwem ppłk. Grzegorza Gduli, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra wojskowa.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że Ojczyzna to także ziemia, czyli terytorium. – Bronić Ojczyzny to znaczy bronić także tego terytorium. Świadczą o tym mogiły Polaków rozsiane na terenie kraju i poza jego granicami. Winniśmy pamiętać, że zmarłym bohaterom można pomóc w jeden sposób. To jest modlitwa. Ci, którzy przekroczyli próg śmierci, żyją teraz w zaświatach – podkreślił biskup Grzegorz.

Po Eucharystii odbył się wyczekiwany koncert galowy V Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. – Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński w jednym ze swoich przemówień wołał: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. Może za bardzo przyzwyczailiśmy się do ich przelanej krwi. Może jej nie doceniamy. Wyprowadzając ich z ciemności do światła chcemy powiedzieć, że jednak wciąż o nich pamiętamy. Co więcej, wciąż ich potrzebujemy. Potrzebujemy ich odwagi i ich bohaterstwa. Potrzebujemy ich świadectwa, by nasze życie i czas, w którym przyszło nam żyć, uczynić także sztuką – powiedział podczas rozpoczęcia koncertu ks. Sylwester Kulka, proboszcz parafii w Bolesławiu, organizator i pomysłodawca konkursu.

Reklama

Wśród widzów nie zabrakło bp. Grzegorza Kaszaka – honorowego patrona konkursu, byli obecni przedstawiciele parlamentu RP, kapłani, władze samorządowe, kombatanci i członkowie rodziny Armii Krajowej, sponsorzy i fundatorzy nagród, a przede wszystkim parafianie.

Podsumowując, Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej odbył się w Bolesławiu już po raz piąty. W tym roku do konkursu zgłosiło się 70 wykonawców. W skład jury weszli: przewodnicząca Alicja Janosz – wokalistka z Wrocławia, Gabriela Stańdo – autorka tekstów i kompozytorka i Szymon Bisaga – muzyk i pedagog. Spośród wszystkich uczestników jury zakwalifikowało do koncertu galowego 14 solistów. W tym roku grand prix konkursu zdobyła Wiktoria Siudyka – uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Natomiast pierwsze miejsca zajęli: w kategorii klas I-IV Małgorzata Gil, w kategorii klas V-VIII Lena Mitas. Natomiast w kategorii szkół średnich – Antoni Zimnal, a wśród dorosłych Katarzyna Adamczyk-Drożyńska. – Ten koncertowy wieczór to wspaniała uczta duchowa. Nasza młodzież, dzieci i dorośli fantastycznie śpiewali i pięknie grali. To wszystko sprawiło, że wzruszające treści piosenek i pieśni patriotycznych mogły dotrzeć do naszych serc – podsumował koncert bp Grzegorz Kaszak.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa płyta Arki Noego podbija serca słuchaczy

[ TEMATY ]

piosenka

płyta

Agata Libelt

Blisko ćwierć miliona wyświetleń teledysku do utworu „Nieidealna” a „Rozpędzony” wśród nowości w zestawie Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. A od premiery płyty „Petarda” nie minęły jeszcze dwa tygodnie.

„Najnowsza płyta Arki Noego „Petarda” to połączenie rockowego brzmienia lat 80’ i tekstów o życiu młodego pokolenia” – pisze Robert „Litza” Friedrich. Autor i kompozytor płyty podkreśla, że najmłodsze Arkowe dzieci godnie zastępują starsze rodzeństwo i z całej siły krzyczą o miłości, o przeszkodach nie do pokonania bez wiary, o życiowym GPS, który prowadzi najkrótszą drogą do celu, o trudnych relacjach między ludźmi, o nowoczesnym człowieku, który jest niebezpiecznie rozpędzony, o tym, że życie ma sens i jest piękne mimo wielu przeciwności.

CZYTAJ DALEJ

"Tylko cud może dziecko uratować" - diagnoza lekarza. Tak też się stało!

2022-07-01 09:40

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. W okresie wakacji pragniemy przedstawiać Wam drodzy Czytelnicy świadectwa cudów za wstawiennictwem Maryi, dokonanych w różnych sanktuariach w Polsce. Na początek oczywiście Jasna Góra!

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Wiozą iskrę miłosierdzia

2022-07-02 17:24

Małgorzata Pabis

Uczestnicy Pielgrzymki Motocyklowej „Iskra Miłosierdzia” przed wyruszeniem w drogę

Uczestnicy Pielgrzymki Motocyklowej „Iskra Miłosierdzia” przed wyruszeniem w drogę

    Ponad sto motocyklistów wyruszyło dziś z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach do Niepokalanowa. Mszy świętej sprawowanej w bazylice Bożego Miłosierdzia przewodniczył komandor ks. Bogdan Marciniak.

    Motocyklistów przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. - Bardzo serdecznie dziś witam Pielgrzymkę Motocyklową „Iskra Miłosierdzia”. Czekaliśmy na was dwa lata, abyście znów w takim licznym gronie się zgromadzili. Jesteście, a my cieszymy się bardzo z waszej obecności – powiedział, jednocześnie przypominając, że „Iskra Miłosierdzia” to ruch motocyklistów, którzy podjęli wyzwanie niesienia Bożego Miłosierdzia przez szlaki Europy. Co roku organizowana jest pielgrzymka, w której bierze udział wiele osób, a uzupełnieniem są spotkania w Pierwsze Soboty Miesiąca od maja do października w różnych częściach Polski. Do tej pory Iskra pielgrzymowała do Rzymu, Fatimy, Medjugorie, Koryntu oraz po wschodnio-północnej Polsce. Charakterystycznym dla pielgrzymki jest to, że w Godzinie Miłosierdzia, niezależnie od miejsca pobytu (niejednokrotnie stacje benzynowe), grupy motocyklowe zatrzymują się, by odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia, wzbudzając przy tym zainteresowanie wśród napotkanych osób. Słowa modlitwy „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”, co roku docierają z krakowskich Łagiewnik do najdalszych części Polski i Europy. - I za to chcemy Wam podziękować, że niesiecie tę iskrę miłosierdzia, że jesteście świadkami miłosierdzia – mówił ks. Bielas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję