Reklama

Niedziela Świdnicka

O mądrość i siłę życia w prawdzie

W Świdnicy, Strzegomiu i Wałbrzychu biskupi wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości.

Niedziela świdnicka 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

rekonstrukcja

święto niepodległości

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W stolicy diecezji program artystyczny przygotowało Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i chór III Liceum Ogólnokształcącego

W stolicy diecezji program artystyczny przygotowało Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i chór III Liceum Ogólnokształcącego

W stolicy diecezji Mszy św. 11 listopada przewodniczył bp Marek Mendyk. – Święto Niepodległości jest dziękczynieniem składanym Bogu za tych wszystkich, którzy przez 123 lata i potem w rzeczywistości powojennej zmagali się o byt niepodległej Polski – za trud krwi, trud wiary i trud nadziei. Za łzy radości tych wszystkich, którzy płakali ze szczęścia niepodległej ojczyzny – podkreślał w homilii.

Czas refleksji i namysłu

Biskup mówił, że to patriotyczne święto jest także chwilą szczególnej refleksji i namysłu nad czasem dzisiejszym. – Dzisiaj podnoszą się nowi imperatorzy, którzy nie mają „ani pod sobą, ani nad sobą nic takiego, co by szanowali”. Którzy negując istnienie Boga, sobie samym przypisują boskie prerogatywy. Którzy decydują o kryteriach prawdy i fałszu, dobra i zła. Którzy mienią się panami życia i śmierci, zwłaszcza wobec małych i bezbronnych. Obiecują wszystkim pokój i absolutną wolność, wpychając jednocześnie w ogrom zniewolenia. Głoszą tolerancję, ale tylko wobec własnych zwolenników. Natomiast wobec wszystkich tych, którzy mają odwagę sprzeciwiać się ich kłamstwu, zwłaszcza wobec Kościoła, ogłaszają „zero tolerancji” – zauważył hierarcha, prosząc o modlitwę za żołnierzy, Straż Graniczną i policjantów, którzy bronią wschodniej granicy, jak również o mądrość i roztropność dla polityków i dziennikarzy.

Mądra miłość

Do mądrości nawiązywał w kościele Aniołów Stróżów w Wałbrzychu i w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu także bp Adam Bałabuch. – Mądrej miłości ojczyzny uczył nas bł. Stefan kard. Wyszyński, który swego czasu mówił w Niepokalanowie: „Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! Naprzód między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie. Trzeba spróbować innej drogi porozumienia – przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: „Oto, jak oni się miłują” – zalecał zebranym.

Reklama

Zachęcał, by Boża Mądrość stała się również formą naszej egzystencji, która ma przybrać konkretny kształt w życiu człowieka. Wówczas uwidocznią się owoce, o których pisze św. Jakub: „Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy”.

Patriotyczna pamięć

Po zakończeniu celebr w świątyniach, władze miasta zaprosiły mieszkańców na program artystyczny. W Świdnicy czasy marszałka Piłsudskiego przypomniała grupa rekonstrukcyjna, a zaproszeni goście zabrali głos i złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II. W całej diecezji odbyły się też liczne koncerty, przedstawienia i biegi niepodległości.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podnoszony ze zgliszcz

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 30-31

[ TEMATY ]

rekonstrukcja

pl.wikipedia.org

O rekonstrukcji jednego z najcenniejszych symboli Warszawy opowiada Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.

Piotr Grzybowski: Dlaczego odbudowujemy Pałac Saski?

Jan Edmund Kowalski: Odbudowa Pałacu Saskiego jest dokończeniem odbudowy Warszawy. Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice są miejscami symbolicznymi. Przez 300 lat były świadkami tego, co działo się w Polsce. Zburzenie Pałacu Saskiego było bestialskim działaniem po zakończeniu Powstania Warszawskiego, tuż przed zakończeniem wojny. Wynikało nie z działań wojennych, a z konkretnego planu niszczenia dóbr polskiej kultury i historii. Celem było też całkowite zniszczenie Warszawy i jej symboli, które dziś musimy odbudować.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję