Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Z miłości do Matki Bożej

Na rynku w Goraju został odsłonięty i uroczyście poświęcony pomnik bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pomnik

bł. kard. Stefan Wyszyński

Zdjęcia: Joanna Ferens

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Bartłomieja Apostoła, której przewodniczył ks. inf. Kazimierz Bownik, obchodzący tego dnia jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Ks. Kazimierz Bownik w latach 1961-65 posługiwał w tej parafii i właśnie tu świętował ten wyjątkowy jubileusz. Ksiądz infułat poświęcił pomnik bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

Wdzięczność w roku beatyfikacji

Prymas Wyszyński był wielkim Polakiem i poprzez ten pomnik chcemy go uhonorować i zapewnić o naszej pamięci – podkreślał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Postaci takiego formatu, jaką był kardynał Wyszyński, bardzo brakuje dziś Polakom, całemu naszemu społeczeństwu. Myślę, że jego nauka, a co za tym idzie i nauka św. Jana Pawła II jest ostoją, na której możemy budować zarówno osobistą, jak i narodową tożsamość Polaka i katolika. Możemy na ten nauce utwierdzać swoje przekonania i odwoływać się do niej w swoim życiu. Cieszę się, że społeczność Gminy Goraj i społeczność parafialna postanowiła w ten sposób uczcić tego wielkiego Polaka, odwołać się do jego nauki i dziedzictwa, które nam pozostawił, a co za tym idzie żyć prawdami, które głosił Prymas Tysiąclecia – powiedział.

Autorem pomnika jest Tadeusz Sagan, a pomnik jest wyrazem czci oddanym Prymasowi Wyszyńskiemu i jednocześnie upamiętnieniem odzyskania przez Goraj (z dniem 1 stycznia 2021 r.) praw miejskich. Na cokole monumentu znalazła się inskrypcja: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!”. To motto uzupełniły napisy „Stefan Kardynał Wyszyński 1901 – 1981. Prymas Polski”. Natomiast z drugiej strony cokołu, widnieje napis „Soli Deo” Biskup lubelski 1946 – 1948”. Wdzięczni mieszkańcy Goraja w roku odzyskania praw miejskich A.D. 2021.

Z pieśnią maryjną na ustach

Reklama

Dopełnieniem wydarzenia był koncert chórów ziemi biłgorajskiej i zamojskiej Królowej Anielskiej śpiewajmy, kiedy to chóry ziemi biłgorajskiej spotkały się, aby śpiewem chwalić Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkich zebranych na koncercie, zarówno gości, jak i członków powitał gospodarz parafii, ks. Tadeusz Bastrzyk. W tegorocznej edycji koncertu wzięło udział 6 chórów i każdy z nich wykonał utwory o tematyce maryjnej – wyjaśniała dyrektor GOK w Goraju, Marta Miszczak-Najda: – Jest to koncert poświęcony pieśniom maryjnym i stał się już tradycją w naszym kościele od kilku lat. Chóry ziemi biłgorajskiej są zapraszane do naszej gorajskiej świątyni i pieśniami wychwalają Matkę Bożą. – Mamy w swojej świątyni obraz Matki Boskiej Gorajskiej, przeżywamy miesiąc październik poświęcony Pani Różańcowej, to wspaniała okazja do modlitwy, a także przeżycie kulturalne i duchowe – tłumaczyła.

Koncert został zorganizowany przez chór Noster działający przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję