Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Z miłości do Matki Bożej

Na rynku w Goraju został odsłonięty i uroczyście poświęcony pomnik bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2021-11-16 11:34

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pomnik

bł. kard. Stefan Wyszyński

Zdjęcia: Joanna Ferens

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Bartłomieja Apostoła, której przewodniczył ks. inf. Kazimierz Bownik, obchodzący tego dnia jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Ks. Kazimierz Bownik w latach 1961-65 posługiwał w tej parafii i właśnie tu świętował ten wyjątkowy jubileusz. Ksiądz infułat poświęcił pomnik bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

Wdzięczność w roku beatyfikacji

Prymas Wyszyński był wielkim Polakiem i poprzez ten pomnik chcemy go uhonorować i zapewnić o naszej pamięci – podkreślał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Postaci takiego formatu, jaką był kardynał Wyszyński, bardzo brakuje dziś Polakom, całemu naszemu społeczeństwu. Myślę, że jego nauka, a co za tym idzie i nauka św. Jana Pawła II jest ostoją, na której możemy budować zarówno osobistą, jak i narodową tożsamość Polaka i katolika. Możemy na ten nauce utwierdzać swoje przekonania i odwoływać się do niej w swoim życiu. Cieszę się, że społeczność Gminy Goraj i społeczność parafialna postanowiła w ten sposób uczcić tego wielkiego Polaka, odwołać się do jego nauki i dziedzictwa, które nam pozostawił, a co za tym idzie żyć prawdami, które głosił Prymas Tysiąclecia – powiedział.

Reklama

Autorem pomnika jest Tadeusz Sagan, a pomnik jest wyrazem czci oddanym Prymasowi Wyszyńskiemu i jednocześnie upamiętnieniem odzyskania przez Goraj (z dniem 1 stycznia 2021 r.) praw miejskich. Na cokole monumentu znalazła się inskrypcja: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!”. To motto uzupełniły napisy „Stefan Kardynał Wyszyński 1901 – 1981. Prymas Polski”. Natomiast z drugiej strony cokołu, widnieje napis „Soli Deo” Biskup lubelski 1946 – 1948”. Wdzięczni mieszkańcy Goraja w roku odzyskania praw miejskich A.D. 2021.

Z pieśnią maryjną na ustach

Dopełnieniem wydarzenia był koncert chórów ziemi biłgorajskiej i zamojskiej Królowej Anielskiej śpiewajmy, kiedy to chóry ziemi biłgorajskiej spotkały się, aby śpiewem chwalić Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkich zebranych na koncercie, zarówno gości, jak i członków powitał gospodarz parafii, ks. Tadeusz Bastrzyk. W tegorocznej edycji koncertu wzięło udział 6 chórów i każdy z nich wykonał utwory o tematyce maryjnej – wyjaśniała dyrektor GOK w Goraju, Marta Miszczak-Najda: – Jest to koncert poświęcony pieśniom maryjnym i stał się już tradycją w naszym kościele od kilku lat. Chóry ziemi biłgorajskiej są zapraszane do naszej gorajskiej świątyni i pieśniami wychwalają Matkę Bożą. – Mamy w swojej świątyni obraz Matki Boskiej Gorajskiej, przeżywamy miesiąc październik poświęcony Pani Różańcowej, to wspaniała okazja do modlitwy, a także przeżycie kulturalne i duchowe – tłumaczyła.

Koncert został zorganizowany przez chór Noster działający przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomnik Świętego w Będzinie

Kanonizację św. Jana Pawła II wierni z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie zapamiętają w sposób szczególny – w dniu kanonizacji został tam uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Archiwum IPN poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza

2021-12-02 10:20

[ TEMATY ]

historia

IPN

Do zasobu archiwalnego IPN, spuścizna po Henryku Śmigaczu, trafiła w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Przekazane fotografie i materiały archiwalne stanowią niezwykle cenny nabytek o charakterze dokumentacyjnym z okresu II wojny światowej i ciekawy materiał do badań dotyczących historii fotografii wojennej i teatru polskiego. Duża część z tych zdjęć nigdy nie była publikowana w formie odbitek. Przez wiele lat pozostawały poza granicami kraju.

Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic. Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum o świętych Polakach w Miejscu Piastowym

2021-12-03 09:55

Archiwum sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym

W sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyło się coroczne sympozjum naukowe. Eucharystii na rozpoczęcie przewodniczył abp Adam Szal.

Temat tegorocznego spotkania brzmiał: Twórczy czas ograniczeń w życiu wielkich Polaków – Stefan Wyszyński, Róża Czacka, Bronisław Markiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję