Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Chcą być świadkami

Potrzebny jest Kościół żywych świadków wiary. Trzeba ruszyć się i podjąć to, co Jezus dla mnie przygotował i co już czeka – mówił bp Roman Pindel do młodych podczas obchodu Światowych Dni Młodzieży.

Z młodzieżą na wspólnej modlitwie pasterz diecezji spotkał się w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, celebrując Eucharystię w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Odwołując się do papieskiego orędzia na tę okoliczność, biskup przypomniał historię nawrócenia św. Pawła, podkreślając jego zapał w głoszeniu Chrystusa. – Jeżeli poznaliśmy, kim jest Jezus, jeżeli wyznaliśmy naszą wiarę, to nie jest koniec drogi do wiary. Trzeba pójść dalej jak Szaweł – zaznaczył, zachęcając do wsłuchiwania się w głos Boga, odkrywania ewangelicznego stylu życia i bycia wytrwałym świadkiem.

Spotkanie zainaugurowało zawiązanie wspólnoty oraz koncert muzyczny. Przed młodymi wystąpiła bielska grupa Anty Babilon System. W programie przewidziano także czas na sakrament pokuty i adorację Najświętszego Sakramentu.

– Zebraliśmy się z różnych stron diecezji i łączymy się razem w modlitwie do Chrystusa – podkreślił Wojciech z parafii św. Mikołaja w Pierśćcu. – Chcemy budować wspólnotę ludzi młodych. Skoro Jezus nas powołał, powinniśmy wstać, iść i Go naśladować. To nie jest łatwe w naszej codzienności. Ale myślę, że możemy to czynić takimi małymi zwykłymi rzeczami, małymi gestami. Tym, że się do Boga przyznajemy – dodała Marta z Chybia, która razem z Mikołajem śpiewała podczas liturgii w oazowej scholi.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda zaznaczył, że spotkanie młodych jest dobrą okazją, by oprzeć na ŚDM dynamikę spotkań parafialnych i diecezjalnych. – To wydarzenie ma zapalić młodego człowieka entuzjazmem wiary, ma go popchnąć do osobistego rozwoju w wierze – dodał i zwrócił uwagę, że podjęta przez Kościół droga synodalna może pomóc duszpasterzom młodzieży w powołaniu rady młodzieżowej w diecezji. – Może to będzie żywy pomnik na 30-lecie diecezji, które wypada na wiosnę przyszłego roku. Oby był to też konkretny owoc synodu, stanowiącego okazję do nowego spojrzenia na Kościół – zaznaczył.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młody Kościół żyje!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 50/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Młodzieży

Joanna Ferens

Młodzież uczestnicząca w wydarzeniu

Młodzież uczestnicząca w wydarzeniu

W kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju po raz pierwszy w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodych.

Decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym odtąd będziemy obchodzić w uroczystość Chrystusa Króla, a nie jak dotąd w Niedzielę Palmową. Biłgorajskie obchody święta młodzieży rozpoczęły się od Eucharystii, którą wraz z licznie przybyłymi kapłanami celebrował pasterz naszej diecezji bp Marian Rojek. Hasłem spotkania były słowa św. Pawła: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. To wielkie zadanie dla młodych ludzi XXI wieku – tłumaczył diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży, ks. Tomasz Szady. – Dużo treści jest w tym papieskim orędziu, dużo zadań na cały rok, trudna praca domowa do odrobienia dla chętnych. To co mnie najbardziej uderza już na początku orędzia to to, gdy papież podkreśla, że gdy młody człowiek upada, to upada cały świat, a kiedy młody człowiek powstaje, to powstaje cały świat, nowa siła i nowa nadzieja, która płynie z młodego serca. Jest to również dla nas zadanie misyjne, niekoniecznie w dalekiej Afryce czy Azji, ale tutaj, pośród nas młodzi młodym powinni głosić Ewangelię, głosić żywego Jezusa Chrystusa. A Bóg chce, byśmy świadczyli o Jego miłości, której doświadczamy każdego dnia. Bóg nieustannie nas obdarowuje, to jest zdrowie, rodzina, przyjaciele, szkoła, talenty, odkrywanie świata. I choć my nie zawsze doceniamy te dary, to musimy mieć świadomość, że to przejawy Bożego daru. Doświadczamy także łaski wiary, łaski Mszy św. i wolności w modlitwie, o tym winniśmy świadczyć. Dla młodych ludzi to zadanie, by świadczyli o Jezusie wśród swych rówieśników. By nie przejmowali się upadkami, by umieli się po nich podnieść i odzyskać łaskę Bożą – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję