Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ciepło świecy

Rusza kolejna edycja najstarszej akcji Caritas. Zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach, pozwala zebrać fundusze dla potrzebujących.

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w dobie panującej pandemii z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem realizuje swój charyzmat działalności. Dotyka on najgłębszych warstw czynnej miłości miłosiernej wynikających szczególnie z orędzia o Bożym Miłosierdziu. Bardzo intensywna praca prowadzona jest w ramach posługi miłosierdzia szczególnie w okresie Adwentu oraz Bożego Narodzenia.

Ważnym akcentem wzmacniania najpierw duchowości miłosierdzia są coroczne Adwentowe Dni Skupienia Wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas, które w grudniu odbywają się w Domu Rekolekcyjnym św. Józefa na Golęcinie. Przez modlitwę, konferencje, które prowadził salezjanin ks. Michał Malek, udział w Eucharystii i dzielenie się wzajemnymi doświadczeniami budowano dalszą perspektywę służby bliźniemu.

Szlachetne inicjatywy

Kolejnym bodźcem do tej pracy był obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek przez ustanowienie tego dnia ukazuje całemu światu potrzebę pochylenia się nad istotnymi problemami osób, które intensywnie pozostają w stanie skrajnego ubóstwa i biedy. Z tej okazji – mówi ks. Mariusz Ogórski, zastępca dyrektora naszego Caritas – zachęcamy do włączenia się w inicjatywę pt. „Tytka charytatywna – Torba Miłosierdzia”. Jest to już kolejna edycja tej akcji, która polega na tym, że do specjalnie przygotowanych na tę okazję toreb, rozprowadzanych w parafiach, można włożyć: produkty spożywcze z długim terminem przydatności oraz artykuły chemiczne. W tym roku szczególnie zachęcamy wiernych do przekazywania wypełnionych toreb bezpośrednio osobom potrzebującym wsparcia. Pozostałe torby można pozostawić w parafii lub w biurze Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 5 lub w innych ośrodkach Caritas.

Świeca pomocy

Reklama

Jak zawsze – kontynuuje ks. Mariusz – dużym zainteresowaniem cieszy się akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w ramach której kilkadziesiąt tysięcy świec zarówno małych, jak i dużych rozprowadzana jest przez wolontariuszy parafialnych, a dochód wesprze pomoc dla małych dzieci w wymiarze świetlic środowiskowych, a także ufundowania letniego wypoczynku. Po raz ósmy także organizujemy – wraz z naszymi partnerami – świąteczną pomoc dla Polaków na Wileńszczyźnie pod hasłem „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Przygotowaliśmy już pomoc dla ubogich seniorów, osób samotnych, rodzin w trudnej sytuacji materialnej, dzieci i instytucji takich jak szkoły, czy ośrodki skupiające Polaków. Tuż przed świętami ten transport dotrze za wschodnią granicę.

Głodnego nakarmić

Koniecznie należy dodać, że w tym roku podobnie jak przed pandemią, chcemy zorganizować w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia obiad dla bezdomnych i ubogich. Potrzebujemy w tym celu szerokiej pomocy, gdyż dla sprawnej obsługi obiadu dla 280 osób potrzeba około 50 osób wolontariuszy obsługujących gości. Obiad odbędzie się w niedzielę 26 grudnia w godz. 9-15.30 w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, ul. Papieża Pawła VI nr 2. Jeżeli pragniemy pomóc materialnie, możemy donieść rzeczy do paczek, również gotowe już paczki lub wpłacić ofiarę z dopiskiem „Obiad bożonarodzeniowy” na nasze konto. Z góry dziękujemy za ten bezcenny dar serca!

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Caritas rozpoczęła akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

[ TEMATY ]

Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Karolina Krasowska

Sylwia Grzyb zachęca do nabywania świec i wspierania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Sylwia Grzyb zachęca do nabywania świec i wspierania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Diecezjalna Caritas rozpoczęła akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku ze względu na pandemię, akcja rozpoczęła się wcześniej, a nie jak to bywało dotychczas - w Pierwszą Niedzielę Adwentu.

W tej chwili w kościołach diecezji można już zobaczyć małe i duże świece, które są do nabycia. Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, wypoczynek letni, zimowy, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także leczenie i rehabilitacje.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

[ TEMATY ]

papież

Sudan Południowy

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Logo wizyty zawiera gołębicę, zarys mapy Sudanu Południowego z kolorami jego flagi, krzyż i dwie ściskające się dłonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję