Reklama

Głos z Torunia

Kolędnicy Misyjni na start

W Jabłonowie Pomorskim przygotowania do tegorocznej akcji Kolędnicy Misyjni Dzieciom w Środkowej Azji już się rozpoczęły. A czy w twojej parafii, szkole i miejscowości także?

Niedziela toruńska 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Archiwum parafii

Zaangażowanie rodziców jest niezwykle ważne

Zaangażowanie rodziców jest niezwykle ważne

Każdego roku wiele dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, nie zważając na pogodę i zmęczenie, podejmuje wysiłek kolędowania w swoich szkołach, parafiach i miejscowościach. Niosąc radość Ewangelii, mali kolędnicy przypominają odwiedzanym mieszkańcom o narodzeniu Jezusa Chrystusa i uwrażliwiają ich na potrzeby swoich rówieśników na całym świecie.

Pedagogia Kolędników Misyjnych

Każdego roku Sekretariat Krajowy PDMD w Polsce przygotowuje Misyjne Materiały Liturgiczne. Kraje, do których w danym roku zostaną przekazane ofiary zebrane przez polskich kolędników, wskazuje sekretarz generalny PDMD w Rzymie.

Zebrane ofiary przeznaczane są na realizację projektów edukacyjnych i prozdrowotnych służących bezpośrednio najmłodszym. Dzięki uczestnictwu w kolędzie misyjnej dzieci uczą się ponoszenia trudu i składania ofiary z własnego czasu i zdolności.

Podczas tegorocznego projektu Kolędnicy Misyjni chcą nasz wzrok skierować w stronę Azji Środkowej. Wraz z najważniejszym przesłaniem Ewangelii mali kolędnicy będą opowiadać odwiedzanym rodzinom niezwykle ciekawą historię ludów mieszkających w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie.

Jak zacząć?

Od kilku lat również na terenie diecezji toruńskiej w okresie Bożego Narodzenia powstają liczne grupy Kolędników Misyjnych. Są to grupy dzieci i młodzieży, których entuzjazm wiary nie pozwala siedzieć na kanapie. Ich autentyczne zaangażowanie w dzieło ewangelizacji jest wymownym świadectwem.

Najodpowiedniejszym czasem na rozpoczęcie przygotowań do akcji jest czas Adwentu. Modlitwa i dobre uczynki dzieci wchodzących w skład grup kolędniczych są pierwszym darem dla rówieśników i dla odwiedzanych rodzin.

Równolegle w przygotowania do akcji Kolędnicy Misyjni angażują się rodzice. Wspierają dzieci poprzez pomoc w przygotowaniu strojów czy w nauce ról.

Jak działamy w Jabłonowie?

W parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim wolontariusze Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wraz z katechetą ks. Krzysztofem Kownackim i rodzicami rozpoczęli przygotowania już 19 października. Wtedy podzieliliśmy się na grupy i przydzieliliśmy role poszczególnym dzieciom oraz zadania dorosłym opiekunom. Cztery dni później odbyła się pierwsza próba scenki przed akcją Kolędnicy Misyjni.

Reklama

Podczas spotkania formacyjnego 6 listopada wolontariusze zapoznali się z historią Kazachstanu. W kolejnym tygodniu dzieci obejrzały filmy opowiadające o pracy misjonarek i misjonarzy w Kazachstanie oraz w Uzbekistanie. Dzięki temu dowiedziały się, jak wygląda sytuacja ich rówieśników. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził film Misja w sercu Azji. Opowiada on o pracy misjonarzy z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Poruszyło je świadectwo Jegora z Fergany, który opowiadał o doświadczeniu poznania Pana Boga dzięki posłudze misjonarzy.

Na kolejnym listopadowym spotkaniu dzieci poznały historię Uzbekistanu oraz Kirgistanu. Ks. Krzysztof omówił także symbolikę tegorocznej pamiątki kolędowania – jurty – której do dzisiaj używają ludy Azji Środkowej.

Na rozległych stepach, pustyni w wysokich górach mieszka przeszło 50 milionów ludzi. Niech to nam uświadomi, że na świecie wciąż są nasi bracia i siostry, którzy nie znają Boga. Dzieci z Jabłonowa już otworzyły serca, aby im pomóc.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Archidiecezjlane Spotkanie Kolędników Misyjnych

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej zapraszają wszystkie dzieci wraz z katechetami, animatorami oraz duszpasterzami na III Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych, które odbędzie się 18 stycznia 2014 r. w parafii pw. Jerzego w Goleniowie.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję