Reklama

Głos z Torunia

Synodalne nadzieje

S. Paulina Klejny, terezjanka

Obecny synod zaprasza nas przede wszystkim do wzajemnego spotkania się w Kościele. Daje nam szansę stania się Kościołem słuchania i bliskości. Wierzę, że otworzymy się na działanie Ducha Świętego i zaczniemy słuchać, że wykorzystamy szansę i dotrzemy do osób oddalonych, żyjących na peryferiach naszego Kościoła, że odnowimy wspólnotowość w naszych parafiach.

Dk. Tomasz, kleryk WSD w Toruniu

Synod jest dla mnie czasem słuchania siebie nawzajem, a z tym mamy dzisiaj problem. Wydaje mi się, że nie jest najważniejsze wyrażanie opinii, ale przede wszystkim otwarcie na drugiego. Mam nadzieję, że synod pomoże nam słuchać się nawzajem, a dzięki temu wsłuchiwać się w Słowo Boże jako jedna wspólnota. Słuchanie otwiera przed nami podwójny horyzont: pionowy, bo chcemy słuchać Boga, ale także poziomy, bo chcemy słuchać siebie nawzajem.

Angelika i Jacek, Domowy Kościół

Z naszej perspektywy synod jest narzędziem, podczas którego możemy podzielić się tym, co dostrzegamy w Kościele. Jest to możliwość wskazania jego dobrych i mocnych stron, które należy z całą stanowczością umacniać, powielać i pielęgnować. Jako świeccy możemy także powiedzieć to, co nas boli, co byśmy chcieli zmienić, ulepszyć, jakie nowe rozwiązania wprowadzić. Wszystko po to, aby Kościół mógł prowadzić ludzi do zbawienia drogą, która będzie bezpieczniejsza oraz dostępna dla każdego – jak to zaznaczył nasz biskup Wiesław.

Każdy głos jest ważny i powinien być wzięty pod uwagę, dlatego podchodzimy do udziału w synodzie z ogromną ufnością i nadzieją. Dziś właśnie jest ten czas, kiedy zamiast narzekania możemy konstruktywnie wpłynąć na cały Kościół. Jako odpowiedzialni katolicy pragniemy aktywnie włączyć się w przebieg synodu. Nasz udział planujemy zrealizować przez przedyskutowanie zagadnień synodalnych zarówno w naszym domu, wraz z dziećmi, jak i we wspólnocie Domowego Kościoła, do której należymy, i na tej podstawie udzielić odpowiedzi na postawione pytania w ankiecie. Wszystko z wiarą w obecność i działanie Ducha Świętego.

Reklama

Marianna, Wspólnota „Słowo Życia”

Mam nadzieję, że na synodzie wybrzmi głos świeckich. Dzięki ankiecie synodalnej, którą możemy wypełniać w grupie czy nawet samemu, możemy jako świeccy wskazać, jakie problemy i zadania współczesnego Kościoła są dla nas istotne; kto według nas może czuć się wykluczony czy na marginesie. We wspólnocie, do której należę, postanowiliśmy razem wypełnić ankietę synodalną. Było to okazją nie tylko do refleksji na temat Kościoła lokalnego i naszej przynależności do niego, ale także dało nam przyczynek do dyskusji na temat tego, jak wygląda nasza wspólnota.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod zainicjowany przez Franciszka pozwoli kreować nowy model Kościoła

[ TEMATY ]

synod

bp Piotr Libera

synod2021

Karol Porwich/Niedziela

- Rozpoczynający się synod może być pozytywnym impulsem, pozwalającym kreować model Kościoła lepiej odpowiadającego realiom XXI wieku – mówi bp Piotr Libera, biskup płocki w rozmowie z KAI. Wyjaśnia istotę zasady synodalności i dodaje, że „bardzo istotne jest uważne wsłuchiwanie się w głos Ludu Bożego, kontakt, bycie z ludźmi, także z tymi prostymi. Duch Święty bowiem mówi przez nich, uwalnia od lęków, odradza nadzieję w naszych sercach”.

Marcin Przeciszewski, KAI: 9 października papież Franciszek zainaugurował w Rzymie Synod Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, a w najbliższą niedzielę 17 października zostanie on otwarty we wszystkich diecezjach na świecie. Jakie nadzieje wiąże Ksiądz Biskup z tym synodem i jak będzie on realizowany na terenie diecezji płockiej?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję