Reklama

Niedziela w Warszawie

Zrozumieć i mądrze pomóc

Z Joanną Paciorek, o prawdziwej twarzy św. Mikołaja i mądrym pomaganiu, rozmawia Monika M. Zając.

Niedziela warszawska 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

Fundacja świętego Mikołaja

Joanna Paciorek

Joanna Paciorek

Joanna Paciorek

Monika M. Zając: Od ponad dwudziestu lat Fundacja św. Mikołaja stara się ukazywać prawdziwy wizerunek swojego patrona, daleki od tego stworzonego na potrzeby komercyjne. Udaje się?

Joanna Paciorek: Od początku podkreślamy, że naszym patronem jest święty biskup Mikołaj, ten od pomagania, nie od kupowania. Często odwołujemy się do legendy Jakuba de Voragine, która mówi o tym, że św. Mikołaj pomagał mądrze, wrzucając dyskretnie złote kule ubogiemu wdowcowi, na posagi dla córek, aby nie wylądowały na ulicy. I to jest obraz takiego pomagania, czyli po pierwsze solidarności ludzi, którzy są sobie bliscy i niesienia mądrej pomocy. Naszą misją jest rozumieć i pomagać, dlatego realizowane projekty zawsze staramy się poprzeć badaniami potrzeb, rozpoznaniem, następnie organizując zbiórkę pieniędzy i zabiegając o mądre rozdzielenie środków.

Na czym dziś polega mądre pomaganie?

Koncentrujemy się dziś przede wszystkim na pomocy edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Jest to program Stypendia św. Mikołaja, który realizujemy już od ponad 10 lat we współpracy ze szkołami w całej Polsce, zbierając środki na stypendia dla zdolnych, aktywnych społecznie uczniów z niezamożnych rodzin. Organizujemy w ten sposób sieć solidarnych szkół: pieniądze na stypendia pozyskiwane i rozdzielane są lokalnie. Jest także wielu darczyńców, którzy nie wiedzą, jakiej konkretnie szkole chcieliby pomóc, więc mogą przekazać darowizny fundacji, a fundacja przekazuje je szkołom. Dotychczas do programu przystąpiło ponad trzysta szkół i cały czas zapraszamy do współpracy nowe placówki. Jak podkreślają dyrektorzy szkół, jest to również znakomite narzędzie wychowawcze, które angażuje wolontariuszy – uczniów danej szkoły.

Wokół jakich inicjatyw skupiają Państwo aktualnie największą uwagę?

Inicjujemy projekt związany z naszym programem stypendialnym, skupiający się na pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Widzimy, że jest to potrzeba szczególnie nagląca, zwłaszcza na skutek nauczania zdalnego i związanej z tym izolacji. We współpracy ze szkołami zaangażowanymi w program Stypendia św. Mikołaja chcemy uruchomić projekty pomocy psychologicznej i na ten cel zbierane są teraz środki. Można przekazać je na konto fundacji lub wysyłając SMS o treści „Pomoc” na 7545. Będzie można także wziąć udział w specjalnych licytacjach organizowanych wraz z redakcją Radia357. Serdecznie zapraszamy do słuchania specjalnych audycji w grudniowe piątkowe popołudnia. W całej Polsce ukazują się już plakaty promujące tę inicjatywę.

Reklama

Jakie wydarzenia organizowane przez fundację czekają nas w stolicy z okazji wspomnienia waszego patrona?

Każdego roku zapraszamy najbardziej aktywnych społecznie dyrektorów i nauczycieli, którzy włączają się w program Stypendia św. Mikołaja, aby uhonorować ich wręczając nagrody „Solidarna Szkoła” w pałacu w Wilanowie. Drugie wydarzenie związane jest z projektem adresowanym do młodzieży Akademia Liderów św. Mikołaja. Zapraszamy do niego młodych ludzi, którzy mają pomysły na projekty społeczne dla swoich lokalnych społeczności. Młodzież przeszła profesjonalne szkolenie z zarządzania projektami, aby swoje idee umieć przekuć w projekty z budżetem, harmonogramem, umiejętność pracy z wolontariuszami, mediami, sponsorami. W połowie grudnia spotkamy się z liderami tych projektów, aby dokonać podsumowania i dać możliwość przedstawienia, co udało się osiągnąć.

Jaki obszar pomocowy, Pani zdaniem, jest aktualnie szczególnie potrzebny, a być może wciąż zaniedbany czy niedowartościowany?

Potrzeby są ogromne w różnych obszarach. My skupiamy się na edukacji, na dzieciach i młodzieży. To jest nam najbliższe i tu widzimy szansę, aby pomóc młodym, zdolnym ludziom z niezamożnych rodzin, dodatkowo aktywnych społecznie, co jest to dla nas bardzo ważne kryterium. Chcemy dodać im skrzydeł i pomóc wejść w dorosłe życie, aby ich talenty się nie zmarnowały, ale rozkwitały.

Reklama

Poza pomocą edukacyjną i charytatywną, fundacja dba również o wymiar kulturowy i naukowy proponowanej formacji.

Na portalu Teologia polityczna poruszamy zagadnienia z pogranicza filozofii, religii, kultury oraz polityki widzianych z perspektywy spraw ostatecznych. Wydajemy również tygodnik, rocznik i książki, zarówno młodych polskich autorów, jak i arcydzieła światowej humanistyki, w nowych czy w ogóle w pierwszych tłumaczeniach na język polski. Z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II powołaliśmy Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie, czyli uczelni, gdzie papież napisał rozprawę doktorską. To również jest ważny obszar naszej działalności, aby podtrzymać dziedzictwo św. Jana Pawła II. Chcemy prowadzić refleksję intelektualną nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata z perspektywy duchowej i intelektualnej papieża Polaka. Wszystko to jest możliwe dzięki prywatnym ofiarodawcom z Polski.

Czy pamięta Pani jakieś szczególne wydarzenie, które było niejako potwierdzeniem: Tak, warto to wszystko robić?

Właściwie każdego dnia mamy takie przykłady. Chociażby listy, jakie dostajemy od naszych stypendystów czy podopiecznych. Pamiętam taki moment, gdy przyjechali nasi przyjaciele z Aleppo, gdzie od kilku lat prowadzimy świetlicę we współpracy z Caritas Polska. To było bardzo wzruszające spotkanie. Oni wiedzą, że gdyby nie pomoc z Polski, to tej świetlicy, z pomocy której korzystają setki dzieci, po prostu by nie było. Odbudowaliśmy także boisko w tymi mieście i to jest jedyne, które tam teraz funkcjonuje. To prosta rzecz, ale jakże cenna. Takie chwile dodają nam skrzydeł i utwierdzają w przekonaniu, że to, co robimy ma sens. Więcej o Fundacji św. Mikołaja i możliwościach pomocy na stronie: https://mikolaj.org.pl.

Joanna PaciorekWspółzałożycielka, wiceprezes zarządu i dyrektor Fundacji św. Mikołaja, żona i mama czwórki dzieci

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

[ TEMATY ]

papież

Sudan Południowy

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Logo wizyty zawiera gołębicę, zarys mapy Sudanu Południowego z kolorami jego flagi, krzyż i dwie ściskające się dłonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję