Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie

Od kiedy można mówić dzieciom o Panu Bogu? Odpowiedź brzmi – od zawsze! Ponieważ to właśnie sama miłość jest głoszeniem Dobrej Nowiny o kochającym Ojcu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

Ks. Grzegorz Bartko

Wspólna modlitwa w sanktuarium

Wspólna modlitwa w sanktuarium

Z dziećmi można się modlić, śpiewać, zawsze uwielbiać Pana Boga i zawsze się od dzieci uczyć, ponieważ ich spojrzenie jest pełne świeżości i prostoty. Na tym założeniu polega duszpasterstwo najmłodszych prowadzone przy sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim.

Rozmowy o Ewangelii

Centralnym punktem duszpasterstwa dzieci jest niedzielna Msza św. o godz. 12.00. Zapoczątkował ją ówczesny wikariusz ks. Piotr Jakubiak. Wiele lat temu zaczął rozmawiać z dziećmi o Ewangelii. Spostrzeżenia dzieci są trafne i zaskakujące. Sam Pan Jezus powiedział, że powinniśmy stać się jak dzieci, aby wejść do królestwa Bożego (por. Mt 18, 3). O co chodzi w tym wezwaniu Zbawiciela? Przede wszystkim o przyjęcie postawy ufności i uznania pełnej zależności od Pana Boga. Jesteśmy zależni od Stwórcy, podobnie jak dzieci są zależne od rodziców, opiekunów i wychowawców. Dzieci bez zastrzeżeń, ale z chęcią zrozumienia przyjmują to, co słyszą od osób, które kochają. Właśnie o to chodzi w naszej dojrzałej relacji z Jezusem. Od dłuższego czasu toczy się dyskusja nad postacią Mszy św. z udziałem dzieci. Krytycy takiej formy duszpasterstwa wysuwają argument, że Liturgia nie może być infantylna. Tak, to prawda. Msza św. nie może stawać się kopią katechezy przedszkolnej. Dzieci potrafią jednak niezwykle dużo zrozumieć i przyjąć, uwewnętrznić. Doceniają to, że rozmawia się z nimi poważnie. Przesłanie Ewangelii zostaje w sercach i umysłach na całe życie. Rodzice, którzy przyprowadzają dzieci do kościoła, mówią również, że Eucharystia angażująca najmłodszych sprawia, iż mogą oni bez przeszkód i uciążliwości uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. Najważniejsze jest to, żeby w centrum Liturgii znajdował się Chrystus Pan, który mówi: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im” (Mk 10, 14).

Historie i legendy

Duszpasterstwo dzieci prowadzone przez parafię Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim obejmuje także inne działania, w które najmłodsi bardzo chętnie się angażują. Podczas wakacji odbyły się zajęcia zatytułowane „Legendy tomaszowskiego Sanktuarium”. Grupa ponad pięćdziesięciorga dzieci poznawała historię niezwykłego drewnianego kościoła oraz znaczenie cudownego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Na zakończenie tych zajęć otrzymały specjalną odznakę ekspercką, a nawet osobiście oczywiście pod opieką dorosłych, oprowadzały grupę turystów. Na podstawie tych zajęć zawiązała się grupa „Dzieci Maryi”, która charyzmatem zbliżona jest do Oazy Dzieci Bożych. Najmłodsi podczas spotkań przygotowują niedzielną Liturgię, formują się wspólnie w duchu oazowym. Pięknym wydarzeniem było także nabożeństwo „Wieczór Wszystkich Świętych”, które odbyło się 31 października, w wigilię uroczystości. Dzieci w specjalnie przygotowanych strojach prezentowały swoich ulubionych świętych i przybliżały historię ich życia. Najmłodsi lubią barwy, symbole, atrybuty, znaki, inscenizację.

W obliczu Matki

W tak pięknym kościele, jakim jest tomaszowskie sanktuarium, można rzeczywiście zachwycić się bogactwem wrażeń. Od kliku lat funkcjonuje w naszej parafii schola Perełki Maryi, która swoim śpiewem okrasza liturgię Mszy św. o godz. 12.00. Bogata kultura muzyczna Tomaszowa Lubelskiego sprawia, że schola stoi na bardzo wysokim poziomie artystycznym, o czym świadczy np. bogactwo instrumentów. Głównym założeniem duszpasterstwa dzieci jest to, aby głoszenie Ewangelii najmłodszym odbywało się w sposób całościowy, a więc obejmujący różne wymiary życia dziecka. Chodzi tu więc o sport, wrażliwość artystyczną, kształtowanie tożsamości i przede wszystkim wspólną modlitwę. Wszystkie działania naznaczone są głęboką pobożnością maryjną, o czym decyduje wyjątkowy charakter sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Matka Najświętsza przygarnia i troszczy się o swoje dzieci. Obecnie, w grudniu, codziennie od poniedziałku do soboty, celebrowane są Roraty, na które dzieci bardzo chętnie przychodzą, niosąc w dłoniach przepiękne lampiony. Dobrze wiedzą, że są „dziećmi Maryi”.

2021-11-30 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje Adwentowe - Kościół jest dobry

Kościół jest dobry, gdyż jest wspólnotą. Dzisiejszy odcinek jest odpowiedzią na samotność człowieka nowoczesnego, zamkniętego często w wirtualnym świecie. Jest piękną opowieścią o tym, że w Kościele nie jesteśmy sami!

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

O przepowiadaniu Słowa Bożego na współczesnej ambonie - jesienna sesja duszpasterska duchowieństwa

2022-12-01 07:54

Ks. Paweł Kłys

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej było Słowo Boże w kaznodziejskim przepowiadaniu. Księża diecezjalni i zakonni wysłuchali – podczas dwu spotkań- sześciu wykładów specjalistów od Pisma Świętego, dogmatyki, kaznodziejstwa i retoryki.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję