Reklama

Aspekty

Przyjdź na wykład

Wykład w cenie kawy? To się dzieje naprawdę! Rusza drugi sezon Teologii w Mieście.

To jedyna taka propozycja w naszej diecezji. Poprzedni sezon zgromadził 150 osób, od studentów aż po emerytów. Połączyło ich zainteresowanie teologią i poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące wiary. W drugim sezonie pojawią się zupełnie nowe tematy. Co z Kościołem po pandemii? Skąd przemoc w Biblii? Sakramenty dla rozwiedzionych? Czym była jedność dla pierwszych chrześcijan? To tylko część zagadnień, które zostaną poruszone na spotkaniach.

– Podobnie jak w pierwszym sezonie mamy do zaproponowania 10 spotkań, na każdym z nich po 2 wykłady – mówi ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. św. Edyty Stein. – Rozpoczynamy 4 grudnia, a zakończymy 2 kwietnia w przyszłym roku.

Warte wysłuchania

Reklama

Dla kogo jest Teologia w Mieście? Zaproszeni są wszyscy, bez względu na wiek i wykształcenie. Swoje miejsce mogą znaleźć tu i osoby aktywnie zaangażowane w ruchy i wspólnoty kościelne, jak i te, które poszukują, a nawet ludzie niewierzący. – Chcemy, żeby było to pole do refleksji i wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do pogłębienia własnego rozumienia prawd wiary i Pisma Świętego, również bieżących zagadnień z życia Kościoła. Nie zabraknie próby diagnozy tego, co dzieje się w Kościele dzisiaj, jak wygląda sytuacja po pandemii, co z młodzieżą itd. Prelegentów mamy bardzo ciekawych, część z naszej diecezji, część spoza. Każdy z dwudziestu wykładów jest wart wysłuchania. Będzie można dyskutować z wykładowcami i pozostałymi uczestnikami, więc wydaje mi się, że to atrakcyjna propozycja – mówi ks. Bartoszek. – Myślę, że nawet na spotkaniach formacyjnych różnych grup i wspólnot nie zawsze jest szansa na poruszenie takich tematów, jakie my tu proponujemy, a już zwłaszcza w tym gronie prelegentów, więc również dla ludzi będących blisko Kościoła udział w tych wykładach będzie ubogacający.

Z bliska i z daleka

Spotkania odbywać się będą w Zielonej Górze w IFT oraz w Gorzowie w Instytucie bp. Wilhelma Pluty, można więc wybrać sobie miejsce bliżej swojego domu. Dwa z dziesięciu spotkań odbędą się w formie on-line. – Dzięki temu mogliśmy zaprosić wykładowców z dalszych stron, czyli o. Łukasza Popkę z Jerozolimy oraz prof. Józefa Cezarego Kałużnego z Krakowa. To będzie też okazja, by połączyć słuchaczy z Gorzowa i Zielonej Góry na wspólnym spotkaniu – wyjaśnia ks. Piotr. – Poza tym jesteśmy przygotowani na ewentualny powrót pandemii. Dzięki temu nie będziemy musieli zawieszać spotkań, tak jak musieliśmy to zrobić w pierwszym sezonie.

Koszt udziału w drugim sezonie Teologii w Mieście to 150 zł. – Wychodzi 7,50 zł za wykład, czyli tyle mniej więcej, ile kosztuje kawa na stacji benzynowej. A u nas każdy i tak dostanie kawę w przerwie. Zapisać trzeba się na cały sezon, choć oczywiście nie ma obowiązku uczestniczenia we wszystkich wykładach. Każdy może wybierać sobie te, które go interesują. Choć oczywiście zachęcam do wzięcia udziału we wszystkich, bo naprawdę warto – mówi ks. Bartoszek. – Staraliśmy się tak zaplanować spotkania, żeby były przerwy między sobotami i żeby omijać czas ferii świątecznych czy szkolnych.

Zapisywać można się e-mailowo (sekretariat@ift.zgora.pl) oraz na pierwszych spotkaniach. Formularze oraz program spotkań dla Gorzowa i Zielonej Góry dostępne są na stronie ift.zgora.pl . Spotkania odbywać się będą w wybrane soboty w godz. 9.30-12.50.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologia dla wszystkich

[ TEMATY ]

Teologia w Mieście

Karolina Krasowska

Pierwsze wykłady w Zielonej Górze odbyły się w Sali Jasnogórskiej w parafii Ducha Świętego

Pierwsze wykłady w Zielonej Górze odbyły się w Sali Jasnogórskiej w parafii Ducha Świętego

Teologia w Mieście to propozycja dla tych, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę i relację z Bogiem. Projekt ruszył 15 lutego w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze i Instytucie bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie.

Teologia w Mieście to projekt dla każdego - mówi jego inicjator ks. dr Mariusz Jagielski, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze. Tu udział w cyklu wykładów zgłosiło ponad 90 osób, w Gorzowie prawie 30.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy na terenie Archidiecezji Wrocławskiej 20-22 maja 2022 roku?

2022-05-19 18:32

Marzena Cyfert

relikwie św. Rity w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu-Krzykach

relikwie św. Rity w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu-Krzykach

W najbliższych dniach zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (20-22 maja 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję