Reklama

Niedziela Lubelska

Dar dla innych

Już po raz 8. ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja.

Niedziela lubelska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

Orszak św. Mikołaja

Paweł Wysoki

Św. Mikołaj przeszedł przez centrum Lublina w otoczeniu dzieci i starszych mieszkańców

Św. Mikołaj przeszedł przez centrum Lublina w otoczeniu dzieci i starszych mieszkańców

Setki rozradowanych osób, w mitrach na głowach, w niedzielę, 5 grudnia, przemaszerowały ze starego miasta na wzgórze Czwartek, gdzie znajduje się kościół św. Mikołaja. Orszak poprowadził święty, który hojnie rozdawał najmłodszym prezenty. Dzięki wielu darczyńcom, każde dziecko uczestniczące w wydarzeniu zostało obdarowane upominkiem. Prezenty otrzymali też podopieczni domów dziecka, mali pacjenci szpitala uniwersyteckiego oraz niepełnosprawne i niewidome dzieci z placówek znajdujących się na terenie parafii.

Reklama

Na pomysł zorganizowania orszaku przed kilku laty wpadł ks. Piotr Kawałko, proboszcz lubelskiej parafii św. Mikołaja. Bardzo zależało mu na tym, by odkomercjalizować postać świętego biskupa, który w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zasłynął z mężnej wiary oraz dobroci i troski o bliźnich. Głównym celem orszaku jest więc przywracanie św. Mikołajowi należnego miejsca jako świętemu Kościoła, który wciąż jest wzorem wrażliwości i otwarcia na potrzebujących. – Jako parafia św. Mikołaja chcemy pobudzić mieszkańców Lublina, a zwłaszcza dzieci i młodzież, do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących i skrzywdzonych przez los, a także wyprostować skrzywiony przez współczesne media i wszechobecną komercję wizerunek św. Mikołaja – wyjaśniał ks. Piotr Kawałko. – Św. Mikołaj uczy nas dzielić się tym, co mamy najpiękniejszego: uśmiechem, optymizmem, nadzieją i wiarą. Wciąż przypomina, że sami jesteśmy darem dla innych, dlatego dzielmy się z bliźnimi radością, talentami, sercem – zaapelował podczas orszaku.

Orszak zorganizowała parafia św. Mikołaja w Lublinie wraz z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo, Centrum Spotkania Kultur oraz Szkołą Podstawową nr 19 i IV Liceum Ogólnokształcącym. Ważną częścią wydarzenia był Jarmark św. Mikołaja z koncertami i konkursami dla najmłodszych, a także ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych pt. „Św. Mikołaj w oczach dzieci”. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do konkursu zgłoszono ponad 12 tys. prac z całej Polski, co pokazuje, że popularność św. Mikołaja, ale też reprezentowanych przez niego wartości chrześcijańskich, takich jak dobroczynność, szlachetność, wrażliwość, dzielenie się z innymi dobrami materialnymi i duchowymi, nie maleje. /buk

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączy w wierze

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Archiwum parafii

Częścią tegorocznych obchodów Głogowskich Dni Świętego Mikołaja był Orszak św. Mikołaja

Częścią tegorocznych obchodów Głogowskich Dni Świętego Mikołaja był Orszak św. Mikołaja

Konkursy, orszak, Msza św. i odpust parafialny – wszystko to złożyło się na Głogowskie Dni Świętego Mikołaja.

Rokrocznie uroczystości 6 grudnia są dla nas wielkim świętowaniem. Wiemy, że św. Mikołaj w naszej historycznej tradycji był i cały czas jest patronem miasta. W ostatnich dniach ten patronat potwierdziła Rada Miejska. Wkrótce rozpoczną się też starania o to, by uczyniła to również Stolica Apostolska, dając nam przez to różne piękne przywileje – mówi ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie. – Tradycją jest, że w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja w Głogowie odbywają się dni, podczas których chcemy poznawać naszego patrona. Jako parafia rokrocznie staramy się organizować różnego rodzaju konkursy dla najmłodszych, dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każdego roku przyświeca nam jakiś temat. W ubiegłych latach były to: „Święty Mikołaj – cudotwórca”, „Święty Mikołaj – patron rzemieślników”, zaś w tym roku „Święty Mikołaj – patron pielgrzymów i podróżnych”. Konkurs organizowany był przez parafię św. Mikołaja pod patronatem Prezydenta Miasta Głogowa i odbywał się w trzech kategoriach wiekowych – dodaje proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - czym tak naprawdę jest ta wyjątkowa świeca?

2022-01-18 15:04

[ TEMATY ]

gromnica

BOŻENA SZTAJNER

Już 2 lutego będziemy obchodzić w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, z którą nierozerwalnie związana jest tradycja tzw. gromnicy. Czym jest ta niezwykła świeca i dlaczego warto zadbać o nią już dziś?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Arborelius: pandemia otworzyła Szwedów na Ewangelię

2022-01-20 18:00

[ TEMATY ]

Ewangelia

Szwecja

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

Pandemia sprawiła, że nawet w społeczeństwie tak zsekularyzowanym jak w Szwecji, ludzie zaczęli się otwierać na Ewangelię, na podstawowe pytania o sens życia, cierpienia i śmierci. Wskazuje na to kard. Anders Arborelius, katolicki biskup Sztokholmu. Przyznaje on, że dla Kościoła jest to niespodziewana szansa dla ewangelizacji.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim zauważa, że pandemia otworzyła też nowe pole do ekumenicznej współpracy. Wszystkie chrześcijańskie wyznania wspólnie podejmowały negocjacje z władzami w sprawie drastycznych obostrzeń sanitarnych w miejscach kultu. Chrześcijanie razem starają się też nieść pomoc ofiarom pandemii i to nie tylko materialną, lecz również duchową. Kard. Arborelius przyznaje, że w tym roku ze względu na koronawirusa nie ma wielkich zgromadzeń ekumenicznych podczas trwającego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Większa jest natomiast współpraca na szczeblu lokalnym i na polu ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję