Reklama

Głos z Torunia

Wolność traci się tak… powoli

Od dziesięcioleci obserwujemy proces od marginalizacji aż do wrogości wobec religii. Zanim dojdzie do ataków, najpierw dochodzi do przyzwolenia na nie wśród społeczeństwa.

Niedziela toruńska 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konferencja

wolność religijna

wolność wyboru

wolność słowa

Maria Pilińska

Jak długo młodzi będą się cieszyć względną wolnością religijną?

Jak długo młodzi będą się cieszyć względną wolnością religijną?

Tymi słowami zaczął swoje przemówienie ks. prof. Piotr Roszak (UMK) na XIV Międzynarodowym Kongresie Katolicy a wolność religijna, który w dniach 26-27 listopada odbył się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Współczesne prześladowania

Jak to się stało, że wobec religii, która stwarzała państwa, ich kulturę i prawo, dziś jest formowana co raz to większa wrogość? W porównaniu do roku poprzedniego nienawiść wobec chrześcijan wzrosła aż o 70%.

Dla przykładu, we Francji atakuje się kościoły, meczety, synagogi. Ograniczane są prawa do wychowania dzieci przez rodziców wedle własnych przekonań, m.in. poprzez wyśmiewanie lekcji religii. W USA w klinikach prowadzonych przez chrześcijan pracownicy są zmuszani przez prawo do dokonywania aborcji. Serwisy filmowe wzywają do nienawiści przez negatywne przedstawianie postaci wyznających wiarę chrześcijańską. Według danych, które podał ks. prof. Roszak, aż 80% osób wierzących stwierdziło, że doznało w rozmowie mikroagresji na tle religijnym.

Wolność wyznania podczas pandemii?

We Francji świeckość została wpisana w konstytucję. W związku z tym teoretycznie decyzje o ograniczeniu sprawowania kultu w czasie pandemii podejmowali zwierzchnicy kościelni, jednak w praktyce byli zobowiązani do respektowania ustaleń władzy państwowej. Na skutek tego w marcu 2020 r., w związku z decyzją premiera, w jednej z diecezji zawieszono do odwołania sprawowanie Mszy św.

W Niemczech konstytucja trzyma się zasady neutralności. Prawodawca uznaje, że jest niekompetentny do decydowania o tym, co należy do sfery kompetencji kościołów. Pomimo tego w kwietniu 2020 r. w jednej z diecezji zabroniono księżom dojścia do osób umierających, a w kościołach sprawowania sakramentów spowiedzi, chrztu i I Komunii św. Zakazano śpiewu podczas liturgii. Kantor śpiewał psalm, a lud nie mógł odpowiadać. Organista śpiewał pieśń, a nikt nie mógł się włączyć.

Wolność religijna a internet?

W Stanach Zjednoczonych zablokowano chrześcijańską stronę Life Side, promującą rodzinę złożoną z mamy, taty i dzieci. Osób zaangażowanych w rozprzestrzenianie treści z całego świata było łącznie 0,5 mln. – Proszę sobie wyobrazić, że cały ten portal zginął z sieci w ciągu jednego dnia, bo właściciele, czyli firma „Alphabet” (częścią firmy jest Google i YouTube), tak zdecydowała – zdradził dr Grzegorz Osiński (AKSiM).

Reklama

Żeby unaocznić sobie skalę problemu prześladowania na tle religijnym w Polsce, warto zajrzeć do raportu Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjaliści przeszukiwali internet zaledwie cztery dni. Grafiki (tzw. memy), które wyśmiewają katolików czy osoby duchowne w raporcie zajmują ponad sto stron.

Powrót totalitaryzmu?

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wrześniu 2020 r. powiedziała, że jej celem jest dokonanie radykalnej rewolucji obyczajowej w państwach Unii Europejskiej. – Kto jest rodzicem w jednym państwie Unii, musi zostać uznany za rodzica w każdym państwie Unii – cytował szefową KE Paweł Lisicki, redaktor naczelny Do Rzeczy. Oznaczałoby to, że polska konstytucja, w której jest zaznaczone, że rodzina to związek mężczyzny i kobiety, zostanie podważona, jeśli nie całkowicie w tych fragmentach odrzucona.

Nie tylko Unia Europejska ma takie zapędy. Niedawno Kongres w USA przegłosował ustawę, która nosi niewinną nazwę Ustawa na rzecz infrastruktury. Zamieszczono tam zapis o ochronie tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. – Czy od tej pory chrześcijańskie szkoły, w których nie uznaje się swobody wybory płci i moralnie potępia się homoseksualizm, będą mogły ubiegać się o pieniądze publiczne? Nie – podkreślił redaktor.

Bóg a władza państwowa

W Liście do Rzymian św. Paweł pisze: „Wszelka władza pochodzi od Boga”. Opierając się na słowach kard. Ratzingera, ks. prof. Paweł Bortkiewicz (UAM, AKSiM), chrystusowiec, powiedział, że w pierwszym rzędzie to zdanie nie jest skierowane do nas – podwładnych, ale do tych, których wybraliśmy. To przypomnienie rządzącym ich obowiązków. Oni są jedynie powiernikami porządku ludzkiej wspólnoty i powinni o tym pamiętać. Mają służyć osiągnięciu wolności i dobra, by każdy mógł wieść życie godne człowieka.

Co więc robić? Jaką postawę przybrać? – Wolność obecnie mamy bardzo względną… Czy się przerażać, że nie ma wolności? Nie! Idźmy dalej w stronę Chrystusa – spuentował o. dr Tadeusz Rydzyk, redemptorysta, założyciel AKSiM.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: Nikt nie może decydować o życiu i wolności sumienia, a także wierze innych osób

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

chrześcijanie

wolność słowa

Monika Książek/Niedziela

„Obecnie wolność wiary chrześcijan jest zagrożona przez agresywne programy dechrystianizacyjne w instytucjach Unii Europejskiej w administracji Bidena, w państwach islamskich i ateistycznych” – powiedział w wywiadzie udzielonym Lotharowi C. Rilingerowi z portalu kath.net kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Oto całość wywiadu z emerytowanym prefektem Kongregacji Nauki Wiary w tłumaczeniu na język polski.

CZYTAJ DALEJ

Barbara Stefańska: świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych

2023-01-26 13:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych, tymczasem święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga – powiedziała sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy" Barbara Stefańska na konferencji połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję