Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Trzeba budować królestwo Boże w nas

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata Katolickie Radio Zamość odwiedziło parafię św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej.

Eucharystii transmitowanej przez tę rozgłośnię z baszniańskiego kościoła przewodniczył jej proboszcz ks. dr Leszek Bruśniak. Homilię wygłosił redaktor KRZ ks. Mariusz Pastuszak. Proponował w niej zastanowić się. – Czy ja naprawdę chcę żyć w Królestwie Jezusa Chrystusa? W Królestwie prawdy, dobroci, miłości. Jak żyć, by być świętym, ukazał na przykładzie świętych uwidocznionych w pięknych witrażach w oknach kościoła w Baszni Dolnej oraz tych, którzy postawili stopy na lubaczowskiej ziemi. A byli nimi: św. Brat Albert – Adam Chmielowski, bł. siostra Bernardyna – Maria Jabłońska, św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński.

Świadek historii

W godzinach popołudniowych usłyszeliśmy wypowiedzi wiernych na antenie radia, które nagrał redaktor ks. M. Pastuszak. Historię parafii opowiedziała najstarsza parafianka, 93-letnia Zofia Antonik. – Do 1939 r. należeliśmy do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lubaczowie. Mieliśmy do kościoła 11 km. Chodziłam do niego pieszo, m.in. na przygotowanie się do I Komunii Świętej. Mając 9 lat, tam przyjęłam Pana Jezusa do swego serca. W Baszni było więcej Rusinów niż Polaków. Mieli swoją cerkiew, z której korzystali i Polacy. Czynili oni jednak starania, by w Baszni mieli swój kościół. Wybuch I wojny światowej przekreślił te plany. Powołano Radę Parafialną, w której aktywnie działał mój ojciec, która czyniła starania w Kurii Arcybiskupiej we Lwowie, o otrzymanie zgody na budowę kościoła. Udzielił jej metropolita lwowski abp Bolesław Twardowski. Działkę pod budowę kościoła podarował Agenor hr. Gołuchowski, właściciel majątku w Baszni. Poparcia udzieliły władze świeckie. Prace nabrały tempa w 1937 r. Zagaszono wapno. Zwieziono kamień z Brusna Starego, cegłę z cegielni i inne materiały. Na wiosnę 1938 r. wykopano fundamenty, wykonano je, rosły mury świątyni, w które jesienią wmurowano kamień węgielny, poświęcono je, a na schodach do świątyni odprawiono pierwszą Mszę św. W sierpniu 1939 r. abp B. Twardowski erygował parafię w Baszni Dolnej. Na prośbę mieszkańców do posługi w niej, jeszcze w tym 1939 r,. skierowany został wikariusz z trzyletnim stażem z Lubaczowa ks. Tadeusz Lewanderski, który został proboszczem. Nie było plebani, zamieszkał u gospodarza Józefa Koczana. Mieszkanie te stanowiło też kancelarię parafii. Nie będą opowiadała o losach parafii w czasie dwóch okupacji, mordach mieszkańców przez bandy UPA, bo zajęło by to wiele czasu – powiedziała Zofia Antonik.

Wymiar duchowy parafii

Proboszcz ks. L. Bruśniak uważa, że same mury kościoła nie wystarczą, trzeba budować królestwo Boże w nas. Pandemia zrobiła duże spustoszenie. Zapanował strach. Ludzie mniej chodzą do kościoła. Oddalając się od Pana Boga, oddalają się od siebie. Trzeba robić wszystko, by ożywić w nich wiarę. Temu celowi służyły misje święte, które były w tym roku. W parafii modli się na różańcu 41 grup różańcowych, działa grupa modlitewna św. Józefa. Wspólnie z siostrami józefitkami z Lubaczowa w drugą środę miesiąca, po wieczornej Eucharystii na plebani odmawiają nieszpory, prowadzą rozważania na przygotowane tematy przez przełożonych, modlą się koronkę do św. Józefa, wypraszają za jego pośrednictwem potrzebne łaski. Przy parafii działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Liturgiczna Służba Ołtarza. Bardzo aktywne od kilku lat jest Koło Caritas w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Radiowa w Biszczy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2020, str. IV

[ TEMATY ]

radio

Msza św.

transmisja

Katolickie Radio Zamość

Joanna Ferens

Eucharystia transmitowana na antenie radia

Eucharystia transmitowana na antenie radia

W ramach Niedzieli Radiowej Katolickie Radio Zamość odwiedziło 9 lutego parafię pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy.

W Biszczy do kasaty unii w 1875 r. istniała parafia greckokatolicka. Później została zamieniona na prawosławną, która funkcjonowała do I wojny światowej. Parafia łacińska w Biszczy została erygowana 9 października 1919 r. przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. W jej granicach znalazły się wsie z parafii tarnogrodzkiej oraz kościół filialny w Bukowinie. W dziejach społeczności katolickiej w Biszczy było kilka trudnych okresów.

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję