Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ikonostas u stargardzkich grekokatolików

Na terenie naszej archidiecezji znajduje się kilka parafii skupiających katolików wschodnich, należących do eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prawosławie

ikonostas

Ks. Marcin Miczkuła

Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak

Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak

Szczególnym patronem katolików wschodnich jest św. Jozafat Kuncewicz, biskup, wspominany w kalendarzu gregoriańskim 13 listopada, natomiast w juliańskim 25 listopada. Czczony jest jako apostoł jedności i męczennik za wiarę. Ten wyjątkowy święty jest patronem wspólnoty parafialnej w Stargardzie. Z racji dorocznego odpustu w cerkwi greckokatolickiej nad Iną odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak. Radość odpustową powiększyło przekazanie wspólnocie parafialnej relikwii swojego patrona, św. Jozafata, przekazanych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz poświęcenie ikonostasu.

Początki

Wspólnota greckokatolicka w Stargardzie mieszka od zakończenia II wojny światowej. Na początku wierni korzystali z posługi księży rzymskokatolickich oraz okazjonalnie przybywających księży greckokatolickich. Pierwszy wschodni duszpasterz do Stargardu przybył na stałe w 1957 r. Katolicy wschodni gościnnie korzystali najpierw z kaplicy Mariackiej Stargardzkiej Kolegiaty, a następnie z kościoła Świętego Ducha. W 2009 r. wspólnota rozpoczęła nad Iną budowę cerkwi, która zakończyła się w 2015 r. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, parafian i sponsorów, udało się wyposażyć świątynię. Zwieńczeniem tego była budowa ikonostasu. Wykonał go Jan Matwij, ludowy artysta z Ukrainy. Ikony były pisane przez dwóch autorów: Annę Kiłyk ze Stargardu oraz Dymitra Horditsę z Iwano-Frankiwska.

Celebracja

Uroczystości odpustowe w Stargardzie rozpoczęły się wieczorem 26 listopada modlitwą pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Wspólnota polecała Panu Bogu ofiary wielkiego głodu na Ukrainie w latach 1932-33. 27 listopada uroczystej liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak, koncelebrowali kapłani grecko- i rzymskokatoliccy. Na liturgię przybyli liczni goście: Irena Agata Łucka, członek zarządu Starostwa Powiatowego, Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu, radni, prezesi i dyrektorzy firm i instytucji, siostry felicjanki oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Stargardu i parafianie. Na początku słowa powitania skierował proboszcz parafii ks. dr Rusłan Marciszak. Homilię wygłosił bp Juszczak. Ukazał wiernym postać św. Jozafata, jako dobrego pasterza, zatroskanego o swoich wiernych. Na zakończenie biskup przekazał słowo podziękowań wszystkim zatroskanym o cerkiew. Wyraził prośbę, aby była ona zawsze pełna ludzi i pełna modlitwy, żeby była żywą wspólnotą. Przed pasterskim błogosławieństwem podziękowania złożył również proboszcz. Po liturgii poświęcenia ikonostasu dokonał bp Włodzimierz Juszczak.

Niech św. Jozafat zachęca nas do dawania świadectwa o Jezusie.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję