Reklama

Niedziela Kielecka

Piękno stworzenia

Wydarzenie zainspirowało pisarzy i poetów, aby uczcić pamięć o św. Janie Pawle II, szczególnie jej wątki lokalne.

Niedziela kielecka 1/2022, str. VI

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

T.D.

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

Sześćdziesiąt jeden osób starszych i młodszych zmierzyło się z materią słowa, uczestnicząc w konkursie „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”.

Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas gali w grudniowy wieczór, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, z udziałem ludzi pióra oraz bp. Mariana Florczyka, inspiratora wydarzenia.

Idea

– Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy uczcić 30-lecie obecności Jana Pawła II na Ziemi Świętego Krzyża – mówił bp Marian Florczyk, podkreślając znaczenie piękna i poezji w przestrzeni publicznej oraz zaangażowanie w inicjatywę tak wielu ludzi. – Byli to nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi, co mnie raduje, bo dzięki temu uczciliśmy wizytę Jana Pawła II w Kielcach nie tylko w sposób religijny, celebrując w Masłowie Eucharystię z niepełnosprawnymi, ale też społecznie, literacko – podkreślił bp Florczyk.

Teraz wspólnie z organizatorami zachęcamy do twórczych przemyśleń a propos drugiej edycji w 2022 r.

Konkurs miał zasięg wojewódzki. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza lub opowiadania/wspomnienia. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: do 19 lat i od 20 lat. Nadesłano 22 opowiadania i 39 wierszy.

Chwilo, trwaj

Utwory inspirowane życiem i twórczością Jana Pawła II zaprezentowali artyści, związani z okręgiem kieleckim Związku Literatów Polskich. Rangę pierwszej edycji konkursu podkreślił jego prezes Stanisław Nyczaj, który przeczytał swój wiersz Z listu do Jana Pawła. Twórczością związaną z utrwaleniem pamięci o papieżu Polaku podzieliły się także poetki i pisarki Beata Kępińska z Kielc i Zofia Walas z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wiersze Anny Błachuckiej z Małogoszczy, Ireny Paździerz, Władysławy Szproch, Romualda Bielendy z Kielc odczytał aktor Lech Sulimierski. Spotkanie z literatami zakończyła poetka i przewodnicząca jury konkursowego, Anna Zielińska-Brudek, której opowiadanie W jesienne wykopki zdarzył się cud, znalazło się w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia. Autorka oczami nastolatki odtworzyła historyczne chwile sprzed lat – wybuch radości po wyborze kard. Wojtyły na papieża. Publiczność mogła też usłyszeć fragment opowiadania napisanego przez bp. M. Florczyka, pt. Był taki wieczór, opublikowanego w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia, w której ponad 300 osób z całego świata: polityków, artystów, pisarzy czy naukowców odtworzyło swoje przeżycia po pamiętnym konklawe.

Reklama

Zielińska-Brudek ocenia: – Prace konkursowe w różny sposób pokazały głębię wrażliwości, zadumy, refleksji, piękno przyrody i – najważniejsze – piękno człowieka. „Nie lękajcie się, znam drogę/ostrożnie kamienie bywają śliskie/między nimi ciernie/spokojnie, jestem przewodnikiem” – pisze Łukasz Wilczkowski z Kielc, laureat I miejsca w kategorii poezja, od lat 20. Z kolei 10-letni Jakub Kołomański ze Skorzeszyc, laureat II miejsca, przekonuje, że „myśli biegną ku ziemi/wiara ulatuje ku górze”.

Jury oceniające opowiadania nie miało wątpliwości przy wyborze zwycięzcy I miejsca w kategorii do lat 20. Została nią Michalina Ryńska z Jędrzejowa. Jej przejmujące opowiadanie „To, co jest najważniejsze” z przesłaniem „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje – JP II” jest przekazem uniwersalnym.

Atutem wielu nagrodzonych prac jest odwołanie się do miejsc i tradycji lokalnych, wspomnień rodzinnych o fenomenie papieża Polaka, dobrze prowadzona narracja, spójna fabuła i ponadczasowe przesłania. – Jestem przekonana, że konkurs jest dobrym punktem wyjścia do doskonalenia potencjału twórczego, szczególnie dzieci i młodzieży. Laureaci są na początku swojej pisarskiej drogi, ich talent został zauważony – ocenia jurorka, poetka.

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przodkowie Papieża Polaka

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2020, str. IV

[ TEMATY ]

dziadek

grób

św. Jan Paweł II

Andrzej Omyliński

Grób dziadka św. Jana Pawła II

Grób dziadka św. Jana Pawła II

W Bielsku-Białej zrodził się pomysł, aby fizycznie oznakować miejsca związane z tradycją Wojtyłów i Kaczorowskich.

Inspiracją do podjęcia tych planów stała się 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły oraz rozpoczęty w kwietniu br. proces beatyfikacyjny rodziców Papieża – Emilii i Karola Wojtyłów. Grupa lokalnych historyków i działaczy społecznych złożyła w Urzędzie Miejskim wniosek w sprawie oznakowania miejsc związanych z rodziną Jana Pawła II. Po koniec maja odbyła się sesja rady miejskiej, na której jej przewodniczący Janusz Okrzesik udzielił poparcia dla wniosku złożonego przez Andrzeja Grajewskiego, dr. Jerzego Polaka, Piotra Keniga i Henryka Juszczyka.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: władze zabierają katolikom tzw. Czerwony Kościół w Mińsku

2022-10-06 13:58

[ TEMATY ]

Białoruś

Autorstwa insider51, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Władze Mińska unieważniły umowę o korzystaniu przez wiernych z miejscowego kościoła katolickiego św. Szymona i św. Heleny, zwanego "Czerwonym". Zawiadomienie o tym otrzymały już władze kościelne. Parafia ma w ciągu kilku dni zabrać ze świątyni wszystkie znajdujące się w niej rzeczy.

Kościół "Czerwony" znajduje się na Placu Niepodległości w samym centrum miasta, obok Domu Rządu i jest jednym z symboli stolicy Białorusi. Już wcześniej, w nocy z 25 na 26 września wybuchł tam zagadkowy pożar, który – choć nie spowodował większych strat materialnych ani ofiar w ludziach – sprawił, że kościół zamknięto i do dzisiaj wierni nie mogą z niego korzystać. W 2013 został on uznany za instytucję postępowania gospodarczego, podlegającą spółce "Minskaja Spadczyna" (Dziedzictwo Mińskie) i to ona powiadomiła obecnie wiernych o unieważnieniu umowy o korzystaniu z obiektu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję