Reklama

Niedziela Kielecka

Piękno stworzenia

Wydarzenie zainspirowało pisarzy i poetów, aby uczcić pamięć o św. Janie Pawle II, szczególnie jej wątki lokalne.

Niedziela kielecka 1/2022, str. VI

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

T.D.

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

Sześćdziesiąt jeden osób starszych i młodszych zmierzyło się z materią słowa, uczestnicząc w konkursie „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”.

Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas gali w grudniowy wieczór, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, z udziałem ludzi pióra oraz bp. Mariana Florczyka, inspiratora wydarzenia.

Idea

– Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy uczcić 30-lecie obecności Jana Pawła II na Ziemi Świętego Krzyża – mówił bp Marian Florczyk, podkreślając znaczenie piękna i poezji w przestrzeni publicznej oraz zaangażowanie w inicjatywę tak wielu ludzi. – Byli to nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi, co mnie raduje, bo dzięki temu uczciliśmy wizytę Jana Pawła II w Kielcach nie tylko w sposób religijny, celebrując w Masłowie Eucharystię z niepełnosprawnymi, ale też społecznie, literacko – podkreślił bp Florczyk.

Teraz wspólnie z organizatorami zachęcamy do twórczych przemyśleń a propos drugiej edycji w 2022 r.

Konkurs miał zasięg wojewódzki. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza lub opowiadania/wspomnienia. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: do 19 lat i od 20 lat. Nadesłano 22 opowiadania i 39 wierszy.

Chwilo, trwaj

Utwory inspirowane życiem i twórczością Jana Pawła II zaprezentowali artyści, związani z okręgiem kieleckim Związku Literatów Polskich. Rangę pierwszej edycji konkursu podkreślił jego prezes Stanisław Nyczaj, który przeczytał swój wiersz Z listu do Jana Pawła. Twórczością związaną z utrwaleniem pamięci o papieżu Polaku podzieliły się także poetki i pisarki Beata Kępińska z Kielc i Zofia Walas z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wiersze Anny Błachuckiej z Małogoszczy, Ireny Paździerz, Władysławy Szproch, Romualda Bielendy z Kielc odczytał aktor Lech Sulimierski. Spotkanie z literatami zakończyła poetka i przewodnicząca jury konkursowego, Anna Zielińska-Brudek, której opowiadanie W jesienne wykopki zdarzył się cud, znalazło się w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia. Autorka oczami nastolatki odtworzyła historyczne chwile sprzed lat – wybuch radości po wyborze kard. Wojtyły na papieża. Publiczność mogła też usłyszeć fragment opowiadania napisanego przez bp. M. Florczyka, pt. Był taki wieczór, opublikowanego w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia, w której ponad 300 osób z całego świata: polityków, artystów, pisarzy czy naukowców odtworzyło swoje przeżycia po pamiętnym konklawe.

Reklama

Zielińska-Brudek ocenia: – Prace konkursowe w różny sposób pokazały głębię wrażliwości, zadumy, refleksji, piękno przyrody i – najważniejsze – piękno człowieka. „Nie lękajcie się, znam drogę/ostrożnie kamienie bywają śliskie/między nimi ciernie/spokojnie, jestem przewodnikiem” – pisze Łukasz Wilczkowski z Kielc, laureat I miejsca w kategorii poezja, od lat 20. Z kolei 10-letni Jakub Kołomański ze Skorzeszyc, laureat II miejsca, przekonuje, że „myśli biegną ku ziemi/wiara ulatuje ku górze”.

Jury oceniające opowiadania nie miało wątpliwości przy wyborze zwycięzcy I miejsca w kategorii do lat 20. Została nią Michalina Ryńska z Jędrzejowa. Jej przejmujące opowiadanie „To, co jest najważniejsze” z przesłaniem „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje – JP II” jest przekazem uniwersalnym.

Atutem wielu nagrodzonych prac jest odwołanie się do miejsc i tradycji lokalnych, wspomnień rodzinnych o fenomenie papieża Polaka, dobrze prowadzona narracja, spójna fabuła i ponadczasowe przesłania. – Jestem przekonana, że konkurs jest dobrym punktem wyjścia do doskonalenia potencjału twórczego, szczególnie dzieci i młodzieży. Laureaci są na początku swojej pisarskiej drogi, ich talent został zauważony – ocenia jurorka, poetka.

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Luksemburgu otwarto wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Luksemburg

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W katedrze w Luksemburgu w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II otwarto z inicjatywy ambasady RP wystawę poświęconą jego życiu i pracy. Pokazuje ona pontyfikat papieża Polaka przez pryzmat dialogu z różnymi kulturami i ludźmi.

Angielskojęzyczna wystawa „Jan Paweł II – Papież Dialogu” została zainaugurowana przez kardynała Jean-Claude'a Hollericha z archidiecezji luksemburskiej i ambasadora RP w Luksemburgu Piotra Wojtczaka.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

2022-06-28 16:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” - powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laką przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Wózek inwalidzki papieża można było zobaczyć z tyłu sali, gdy witał się z brazylijskimi biskupami. Od prawie dwóch miesięcy papież używa go podczas wielu swoich spotkań publicznych. Franciszek powiedział, że w pierwszym tygodniu maja rozpoczął leczenie kontuzji kolana. Ze względu na swój stan zdrowia przełożył na później dwie podróże międzynarodowe do Libanu i Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję