Reklama

Niedziela Legnicka

Krzeszów

Święto Światła

W pocysterskim Opactwie obchodzone było wyjątkowe święto.

Niedziela legnicka 1/2022, str. III

[ TEMATY ]

Krzeszów

święto Światła

Europejska Perła Baroku

W tym dniu wokół ikony zapala się liczne światła

W tym dniu wokół ikony zapala się liczne światła

To dzień upamiętniający odnalezienie cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej, która zaginęła podczas wojen husyckich. Jak się okazało, została ona ukryta przez zakonników w obawie przed zniszczeniem, lecz świadkowie tego lub świadek, prawdopodobnie zginęli i nie przekazali informacji o miejscu jej schowania. Dopiero po prawie 200 latach nieobecności, dzięki promieniowi światła padającemu w wybrane miejsce, zostało to odczytane jako znak, który pozwolił odkryć ukryty obraz. Ponownie więc ikona trafiła w ręce cystersów w 1622 r.

18 grudnia od rana do wieczora wizerunek Matki Bożej Łaskawej wystawiony był w zakrystii, w miejscu jej ukrycia i odnalezienia. Po południu odbyło się uroczyste przeniesienie ikony do bazyliki. Przy głównym ołtarzu sprawowana była Msza św., po której wierni mogli czuwać przy ikonie, zanosić swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej.

Tegoroczne obchody Święta Światła zainaugurowały przygotowania do jubileuszu 400-lecia odnalezienia obrazu, który będzie miał miejsce w grudniu przyszłego roku. Rok 2022 będzie także rokiem rocznicy 25-lecia koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej przez św. Jana Pawła II, podczas jego wizyty w Legnicy 2 czerwca 1997 r. Uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na 5 czerwca.

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wichura uszkodziła dach kościoła św. Józefa w Krzeszowie

[ TEMATY ]

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Nad ranem silne podmuchy wiatru znacznie uszkodziły poszycie dachu kościoła św. Józefa.

Jeszcze nie zakończyły się prace na dachu bazyliki krzeszowskiej, który został mocno uszkodzony podczas ubiegłorocznego orkanu "Grzegorz", a żywioł kolejny raz dał znać o sobie.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję