Reklama

Polska

Weź udział w projekcie miłosierdzia!

[ TEMATY ]

miłosierdzie

ŚDM w Krakowie

tashatuvango/pl.fotolia.com

Ciepłe skarpety dla bezdomnych. Krew dla potrzebujących. Opatrunki dla szpitali misyjnych w Afryce. A co Ty zrobisz? W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczynamy nowy projekt: Młodzi Misjonarze Miłosierdzia.

Kim są Młodzi Misjonarze

Reklama

Nazwa projektu nawiązuje do zapowiedzi papieża Franciszka związanej z ogłoszonym Rokiem Miłosierdzia. Papież zamierza w Wielkim Poście wysyłać Misjonarzy Miłosierdzia – kapłanów, którzy otrzymają od niego władzę odpuszczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. Ich działanie ma być „żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają Jego przebaczenia”.

Podobne zadanie – bycie żywym znakiem nadziei i miłości – stoi przed Młodymi Misjonarzami Miłosierdzia. Zauważając potrzeby tych, którzy są blisko nas – samotnych, chorych, ubogich i smutnych – i odpowiadając na nie, stajemy się świadkami miłosiernej miłości Boga. Jednocześnie pokazujemy, że jesteśmy zdolni do prawdziwej miłości –wbrew temu, co sądzi się o młodzieży.

Kto może zostać Młodym Misjonarzem Miłosierdzia?

Reklama

Najprościej mówiąc: każdy, komu jest bliska idea miłosierdzia. Projekt skierowany jest zwłaszcza do młodych Polaków, którzy czują się zaproszeni do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Młodym Misjonarzem Miłosierdzia może więc zostać każdy z nas. Wystarczy, że otworzymy oczy i zauważymy realne problemy i potrzeby ludzi, z którymi spotykamy się na co dzień. Misję możemy realizować wszędzie: w szkole, parafii, wspólnocie, duszpasterstwie, w stowarzyszeniu, rodzinie i grupie przyjaciół. W każdym środowisku zjednoczonym ideą miłosierdzia.

Jak działać?

Kiedy już zauważymy, czego potrzeba naszym bliskim, sąsiadom, znajomym – czas na zastanowienie się, jak można im pomóc. Zastanawiając się, na modlitwie zapytajmy o radę Ojca. Później po prostu zrealizujmy nasz projekt. Z radością, zaangażowaniem, entuzjazmem, którymi zachęcimy do działania innych. Potem zobaczmy, co dobrego stało się w naszym życiu, w naszym otoczeniu. Co zmienił wykonany przez nas gest miłosierdzia. I pokażmy to. W tekście, filmie, zdjęciach – każdej formie.

Zróbmy prezent papieżowi

Multimedialne świadectwa realizacji misji miłosierdzia będą prezentowane na stronie internetowej ŚDM, publikowane w mediach społecznościowych, a następnie zebrane i ofiarowane w darze papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

- Chcemy, by wieść o tych dziełach niosła się szeroko i pobudzała kolejne środowiska, zarażając je pozytywnymi przykładami młodzieńczego entuzjazmu w niesieniu pomocy potrzebującym. – podkreśla biskup Muskus.

Co, gdzie, kiedy

13 maja 2015 – ogłoszenie projektu podczas konferencji prasowej w Sanktuarium św. Jana Pawła II. 13 maja to kolejna rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież, przebaczając zamachowcowi, zadziwił świat i jasno pokazał drogę miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Dlatego to właśnie św. Jan Paweł II jest patronem Młodych Misjonarzy Miłosierdzia.

8 grudnia 2015 – oficjalna inauguracja projektu. W tym dniu papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, inaugurując w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Będzie to także początek przyjmowania multimedialnych świadectw Młodych Misjonarzy Miłosierdzia.

26-31 lipca 2016 – Wielki Finał projektu: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Multimedialna księga świadectw Młodych Misjonarzy Miłosierdzia będzie naszym darem dla młodych świata, dla papieża Franciszka, dla Kościoła w Polsce i na świecie.

Świadectwa miłosierdzia będzie można przysyłać na adres: misjonarze@krakow2016.com.

2015-05-13 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Między miłosierdziem i sprawiedliwością

Niedziela Ogólnopolska 17/2014, str. 52-53

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

miłosierdzie

ADOLF HYŁA, „JEZU UFAM TOBIE”(XX WIEK). SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH/GRAZ

Obraz Jezusa Miłosiernego z charakterystycznymi strumieniami białego i czerwonego światła nie dziwi już nikogo i nigdzie. Na naszych oczach orędzie Bożego Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik staje się dziś najlepszym polskim dobrem eksportowym

Z Miłosierdziem jest jak z ogniem w ogromnym piecu ceramicznym. Gdybyś stłuczony wazon posklejał, pozostaną na nim ślady dawnego rozbicia. Jeśli wypalisz wazon na nowo i nadasz mu kształt, stanie się zupełnie nowym naczyniem. I oto właśnie chodzi z każdym człowiekiem – by stał się nowym stworzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję