Reklama

Niedziela Legnicka

Święty Sebastian pielgrzymuje

Od 20 stycznia w liturgiczne wspomnienie św. Sebastiana męczennika w Polkowicach rozpoczęła się peregrynacja ikony tego świętego pierwszych wieków.

Niedziela legnicka 4/2022, str. VII

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Polkowice

Archiwum parafii

Parafianie mogą przyjąć do swoich domów ikonę świętego

Parafianie mogą przyjąć do swoich domów ikonę świętego

Uroczystość nadania patronatu św. Sebastiana miastu Polkowice, planowana jest na 4 lipca tego roku, w 342. rocznicę zawierzenia miasta przez rajców miejskich opiece św. Sebastiana, podczas panującej wówczas epidemii dżumy. – Prośby rajców, duchownych i mieszczan zostały wówczas wysłuchane. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, ale również spełniając złożone przyrzeczenia, dzisiejsze władze miasta powróciły do zobowiązań złożonych przed wiekami – mówi ks. Marek Kluwak, proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana.

Duchowe przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się właśnie 20 stycznia, podczas odpustu ku czci świętego. W tym dniu rozpoczęła się także peregrynacja ikony św. Sebastiana po Polkowicach. Na tę okazję przygotowano także specjalny podręcznik z modlitwami do św. Sebastiana.

Zakończenie peregrynacji przewidywane jest na początek lipca, jednak, jak podkreśla ks. Marek, jeśli będzie więcej chętnych do przyjęcia wizerunku patrona Polkowic, będzie taka możliwość, po uroczystościach miejskich.

Reklama

Ikona świętego męczennika powstała w pracowni pani Honoraty Wojczyńskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 20 września ubiegłego roku ikonę pobłogosławił abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który gościł w diecezji legnickiej.

Rodziny, które chcą przyjąć ikonę do swojego domu, mogą zgłaszać się do parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polkowice pod opieką św. Sebastiana

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Polkowice

patronat miasta

arch. parafii

Podczas Eucharystii został intronizowany i poświęcony nowy obraz św. Sebastiana.

Miasto Polkowice związane jest z postacią świętego Męczennika od ponad 340 lat. Ma to związek z dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w mieście w 1680 roku. Polkowice nawiedziła wówczas zaraza dżumy, podczas której zmarła niemal połowa mieszkańców. - W obliczu tych tragicznych wydarzeń, władze miasta wraz z duchowieństwem i mieszkańcami zawierzyły wszystkich opiece św. Sebastiana, prosząc o ratunek – wspomina Przewodniczący Rady Miasta Roman Rozmysłowski.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję