Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odszedł ksiądz poeta

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

pogrzeb

zmarły

www.parafia.trzcianka.com.pl

Odszedł ksiądz poeta

„Kocham zmierzch, bo ma coś ze spełnienia, woal nocy otula i łagodzi kontury, wycisza, przynosi odpoczynek. Stąpając bezszelestnie, aby nie spłoszyć ciszy, słyszysz rytm serca i stuk zegarów mierzących nieubłagany czas. Chciałoby się zatrzymać wieczorne godziny , owinąć się pokojem i z miłością przejść na drugi brzeg… Do Domu Ojca” (ks. Zbigniew Czuchra MS)

Tak właśnie 10 maja w niedzielę nad ranem „owinięty pokojem i z Miłością” przeszedł ks. Zbigniew Czuchra MS do domu Ojca.

Reklama

We wtorek w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie została odprawiona Msza św. pogrzebowa, po której ciało śp. Księdza Zbigniewa zostało odwiezione do Dębowca, gdzie w środę miał miejsce pogrzeb. Przeżył 81 lat, w tym 50 lat życia zakonnego i 47 lat kapłaństwa . Urodził się 29 listopada 1934 r. w miejscowości Suchodół (k. Krosna). Był synem Władysława i Joanny z domu Stec. Chrzest przyjął 6 stycznia 1935 r. w Krośnie. Po ukończeniu Technikum Rachunkowości Rolnej w Trzcinicy został przyjęty do Nowicjatu w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów 24 grudnia 1964 r. i po jego odbyciu, 25 grudnia 1965 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Profesję wieczystą przyjął 24 grudnia 1967 r. w Dębowcu. Święcenia diakonatu otrzymał 21 marca 1968 r. i 21 czerwca 1968 r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie.

Posługiwał jako katecheta w Trzciance (1968- 71), w Rzeszowie (1971-79), mistrz Nowicjatu w Dębowcu i prowincjalny referent powołań (1979-81), dyrektor kleryków w Krakowie (Koszalińska) - 1981-82 r., radny prowincjalny (1982 r.), prefekt kleryków (1982-85 r.), proboszcz i superior w Sobieszewie (1985-91 r.), ojciec duchowny klerykatu (1991-95 r., a od 199, również ojciec duchowny prowincji), proboszcz w Dębowcu - 1995-2002 r. Wikariusz i pomoc duszpasterska w Rzeszowie - 01.09.2002 do 10 .5.2015 r.

Od 2002 do 2014 r. pełnił funkcję referenta Wydziału spraw zakonnych. Był darzony wielkim szacunkiem przez siostry, którym służył. Od początku pracował w diecezjalnym Radiu Via, gdzie prowadził audycje autorskie, współpracował z tygodnikiem katolickim „Niedziela”, zwłaszcza z „Niedzielą Rzeszowską” i z „Posłańcem Matki Bożej Saletyńskiej”. Organizował wieczory poetycko-muzyczne, głosił rekolekcje dla różnych środowisk w całej Polsce. Wydał kilka tomików poezji, kochał muzykę, kochał ludzi i przyrodę.

2015-05-14 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie świdnickiej kurii: ksiądz oskarżany o sprowokowanie bójki ma status pokrzywdzonego

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

wikipedia.org

W nawiązaniu do informacji medialnych nt. bójki z udziałem ks. Andrzeja A. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maryja Śnieżna” na Górze Iglicznej świdnicka kuria podkreśla, że w związku z wydarzeniem toczy się postępowanie karne, w którym ksiądz ma statut pokrzywdzonego. W oświadczeniu przesłanym KAI kuria wyraża też ubolewanie, że w licznych relacjach medialnych dotyczących sprawy przedstawia się jej przebieg w sposób odmienny, niż został ustalony przez organy ścigania, usiłując przypisać winę księdzu kustoszowi.

Publikujemy oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej:

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję