Reklama

Niedziela w Warszawie

Parafia świadoma swojej historii

Nieobojętni na Boga i siebie nawzajem. Mieszkańcy parafii św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Poświętnem tworzą ciepłą wspólnotę w pełnym tego słowa znaczeniu.

Niedziela warszawska 5/2022, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Katarzyna Kasjanowicz/Niedziela

Na grobach osób zasłużonych dla Ojczyzny o każdej porze roku płoną znicze

Na grobach osób zasłużonych dla Ojczyzny o każdej porze roku płoną znicze

Szczególnie aktywne na wielu płaszczyznach jest męskie Koło Żywego Różańca św. Józefa. Ale nie brak też innych grup. Za 5 lat ta kameralna parafia będzie świętowała swoje 500-lecie. Może to skłania mieszkańców i kapłanów do poszukiwań historycznych?

– W gazetce parafialnej ukazywał się w 2021 r. cykl artykułów, w których wspólnie z ks. Adamem Kiesnerem przybliżaliśmy historię naszej parafii – opowiada Rafał Orych. – Odzew społeczny był pozytywny, co niezwykle cieszy. Motywacji do działania nie brakuje. Parafia Poświętne to nasza mała ojczyzna, którą wspólnie pielęgnujemy.

Miejscowi pamiętają

Jeśli można o cmentarzu powiedzieć, że jest miejscem, które żyje, to takie określenie idealnie pasuje do nekropolii w Poświętnem. Obiekt odwiedzają wycieczki szkolne, mazowieccy historycy, a sami mieszkańcy z szacunkiem pielęgnują groby nie tylko własnych przodków. Cmentarz otacza ponad dwustuletni mur. Swoje zainteresowanie planowanymi pracami naprawczymi wyraził konserwator zabytków ze względu na znajdujące się przy samym ogrodzeniu groby.

Najstarsze kwatery pochodzą z XIX w., a sam cmentarz powstał pomiędzy 1795 a 1809 r. Na jego terenie spoczęli proboszczowie posługujący w parafii w latach zaborów, a także osobistości wpisane w dzieje Polski, np.: rodzina Lelewelów – Prot, oficer wojsk Księstwa Warszawskiego, poseł na Sejm Królestwa Polskiego i jego żona Józefa. Doczesny spoczynek znaleźli też m.in. uczestnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. na polach Ossowa: Piotr Perzanowski i Wacław Sałański.

Mieszkańcy od lat organizują uroczystości patriotyczne przy grobach lotników z zestrzelonego 7 września 1939 r. samolotu PZL P-23B „Karaś”. Badania terenowe zakończyły się odnalezieniem fragmentów maszyny i szczątków pilota kpr. Stanisława Zarzeckiego.

Póki żyją świadkowie

Obecny kościół, powstały w latach 1976-79, jest już trzecią świątynią na tych ziemiach. Pierwszy, ufundowany przez rodzinę Ręczajskich, przetrwał ok. 230 lat – do 1755 r., kiedy to zmiotła go wichura. Nową świątynię spotkał jeszcze tragiczniejszy los.

Reklama

– 10 września 1939 r. kościół został zbombardowany przez Niemców – opowiada ks. proboszcz Robert Kalisiak. – Z płonącej świątyni ks. Kazimierzowi Ignaczukowi udało się wynieść Najświętszy Sakrament i naczynia liturgiczne. Niestety, spłonęły wszystkie księgi parafialne.

Dlatego tak trudno jest odzyskać cokolwiek z utraconej historii. Szansę ocalenia tego, co jeszcze żyje w pamięci, otwiera założenie kroniki zdarzeń.

– Wspólnie z Robertem Perzanowskim jesteśmy obecnie na etapie zbierania zdjęć – również ich skanów – i spisywania historii parafii. Wśród archiwalnych zdjęć mamy perełkę z 1939 r. z uroczystości I Komunii św. – wymienia Rafał Orych. – Chcemy m.in. przybliżyć osoby, które wstąpiły w stan duchowny, takie jak o. Czesław Budek i o. Mieczysław Tlaga. Jesteśmy też otwarci na sugestie parafian.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na chwałę Bożą

Niedziela sosnowiecka 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Grzybowski

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

– Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na nową część waszego kościoła. Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Jeszcze 50 lat temu w Osieku nie było ani kościoła, ani parafii, a miejscem kultu była drewniana kaplica. Dziś mieszkańcy mogą być dumni z parafii i ze wzniesionej świątyni, którą budowali na raty. Pierwsza została oddana do użytku w 1977 r., ale okazała się niewystarczająca. W 2007 r. ks. prob. Jan Radzik po rozmowach z parafianami doszedł do wniosku, że kościół trzeba rozbudować. W 2010 r. ruszyły prace budowlane, a 21 sierpnia br. bp Grzegorz Kaszak poświęcił nową część kościoła i monumentalną, 6-metrową figurę Matki Bożej w ołtarzu głównym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję