Reklama

Muzyka jest dziedziną Boga

Apel Jasnogórski poprzedza śpiew pieśni: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Kto jest jej autorem?

Słowa te powiedział kard. Stefan Wyszyński w czasie przygotowań do 1000-lecia chrztu Polski, autorem melodii natomiast jest ks. Stanisław Ormiński, salezjanin – muzyk, pedagog i animator życia muzycznego. W ubiegłym roku, w 110. rocznicę jego urodzin, ukazała się książka w opracowaniu Urszuli Klawiter, przypominająca biografię kapłana, który w niezwykły sposób połączył w swoim życiu powołanie zakonne i muzyczne. Powtarzał, że „muzyka jest dziedziną tak Bożą i tak jest natchniona i przepojona artyzmem, że wprost się prosi, aby ją włączyć w służbę Bożą”.

Pochodził z Poręby Górnej (powiat olkuski). W wieku 16 lat rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu salezjanów, gdzie korzystał z każdej okazji, by rozwijać się muzycznie. Ważny był dla niego rok 1938, w którym ukończył studia teologiczne, przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął naukę w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. W czasie II wojny światowej kontynuował naukę, a jednocześnie działał w konspiracji, m.in. jako kapelan oddziału AK Powiśle. Był trzykrotnie aresztowany. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie poświęcił się pracy z młodzieżą, przede wszystkim jako nauczyciel muzyki w salezjańskich ośrodkach wychowawczo-duszpasterskich w Aleksandrowie Kujawskim, Kutnie, Przemyślu i Rumi. Był człowiekiem pełnym dynamizmu, gdziekolwiek przebywał, angażował się w pracę z niezwykłą pasją. Zakładał i prowadził chóry, orkiestry oraz zespoły muzyczne, z którymi odnosił sukcesy, ponieważ swoją miłością do muzyki potrafił zarazić innych. Chętnie zasiadał przy organach, by akompaniować podczas celebracji liturgicznych. Pozostawił też dorobek wydawniczy – 18 zbiorów pieśni religijnych i świeckich, które opracował.

W Rumi już 2 lata po śmierci ks. Ormińskiego zaczęto organizować trwający do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej, którego jest patronem. Jego imię noszą Chór Lira, który prowadził, jedna z ulic miasta i szkoła. Na Jasnej Górze znajduje się tablica upamiętniająca kompozytora apelowej pieśni.

Jubileusz 110. rocznicy urodzin 1911 – 2021. Ks. Stanisław Ormiński, salezjanin.
Opracowanie: Urszula Klawiter
Wydawnictwo: Bernardinum 2021

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję