Reklama

Wiara

Homilia

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowa proroka Jeremiasza są w naszych czasach bodaj bardziej aktualne niż kiedykolwiek dotąd. Nigdy wiara w Boga i religia nie zostały postawione wobec tak dramatycznych wyzwań, jakie niosą bezbożna propaganda i powszechnie narzucany zdeprawowany styl życia. Przedmiotem nienawistnych ataków stało się dobro jako takie, co skutkuje jego relatywizacją i szyderstwami z ludzi, którzy go pragną i nim żyją. W atmosferze narastającego zamętu i niepewności nietrudno o osłabienie, a nawet utratę wiary w Boga. Miejsce Boga i Jego praw zajmują sztucznie kreowane „autorytety”, promujące bezwstyd i rozpustę, pozbawione wszelkich zasad moralnych; tzw. media społecznościowe stały się bagnem, w którym znajdują ujście najniższe instynkty i najgorsze dewiacje. Cel jest jeden: zepsuć ludzi i zawłaszczając ich sumienia, przejąć nad nimi władzę. Podejmując wezwanie Jeremiasza, trzeba więc głośno wołać: „Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruję swą siłę, a od Pana odwraca swe serce”.

Osiem błogosławieństw, które w Ewangelii według św. Mateusza stanowią fragment Kazania na górze, ma odpowiednik w Ewangelii według św. Łukasza, gdzie jest mowa o tym, że „Jezus zszedł z Dwunastoma na dół i zatrzymał się na równinie”. Dwie relacje, które się nawzajem uzupełniają, to dowód na to, że w ciągu trzech lat publicznej działalności Jezus powracał do tych samych wątków swego nauczania i w nowych okolicznościach rozwijał je w nowy sposób. Mateusz zachował pamięć o błogosławieństwach, a Łukasz utrwalił fakt, że w innym miejscu Jezus uwypuklił wartość błogosławieństw, zestawiając je z groźbami zaczynającymi się od słowa „biada”. Jedno nie tylko nie wyklucza drugiego, lecz obie perspektywy nawzajem siebie potrzebują. Ci, którzy biorą sobie do serca przesłanie Ewangelii, zyskują pewność wiecznej nagrody. Ci, którzy łamią przykazania i mnożą aroganckie występki, muszą wiedzieć, że ich wybór nie pozostanie bez kary. Nie będą mogli tłumaczyć się niewiedzą ani tym, że nie zostali w porę ostrzeżeni. Bóg jest cierpliwy, ale nie pozwala, żeby bezkarnie z Niego szydzono.

Święty Paweł Apostoł podejmuje temat, który przesądza o wiarygodności prawdy o Zmartwychwstaniu, a tym samym nadziei na wieczną nagrodę i karę. Wszystkie współczesne odmiany kontestacji i sprzeciwu wobec chrześcijaństwa biorą się przede wszystkim z podważania i odrzucania tej prawdy. To zwątpienie przenika nawet do Kościoła, skutkując wypaczonymi naukami i nowinkami, które mącą w głowach i sumieniach wierzących. Podstawę wiary w nasze zmartwychwstanie stanowi zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i jedno jest absolutnie nierozłączne od drugiego. Apostoł Narodów stawia sprawę jasno: „A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach”. Warto, aby te słowa dobrze zapamiętali teologowie i duszpasterze podatni na podszepty, które ze zdrowym chrześcijaństwem nie mają nic wspólnego. Trzeba uczynić wszystko, by prawdzie o „rzeczach ostatecznych” oraz słowom takim jak: „sąd Boży”, „życie wieczne”, „niebo” i „piekło”, przywrócić należne im miejsce w naszej wierze i pobożności. Tylko wtedy wymagania moralne zyskują podstawę, która, wykraczając poza doczesne i doraźne uzasadnienia, ukierunkowuje nas ku zawierzeniu Bogu i życiu z Bogiem – teraz i w wieczności.

2022-02-08 12:01

Ocena: +40 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega skandal miłosierdzia?

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Dzisiejsza przypowieść to jeden z najbardziej poruszających fragmentów Ewangelii. Ukazuje na czym polega skandal miłosierdzia: „Dlaczego Bóg jest miłosierny wobec kogoś, kto sobie na to nie zasłużył?” (jak to określił abp G. Ryś).

Ewangelia Łk 15, 1-3. 11-32

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję